Dizel Yakıt (Mazot) Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Dizel Yakıt (Mazot) günümüzde en çok kullanılan motorlu araç yakıtlardan biridir. Genellikle Otobüs, İş Makinası, Tarım Makinaları, Kamyon gibi ağır vasıta özelliğine sahip araçlarda yaygın olarak kullanılan bu yakıt türü teknolojinin gelişmesi ile beraber otomobil segmentindeki araçlarda yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Özellikle benzin fiyatlarının yüksek olduğu ülkelerde dizel motorlu araçlar en çok tercih edilen araç tiplerindendir.

Günümüzde en çok kullanılan motorlu araç yakıtlarından bir tanesidir. Özellikle ağır vasıtalarda yani Kamyon, Otobüs, minibüs, iş makinaları, tarım makinaları vb. gibi makinalarda ve araçlarda en çok kullanılan yakıt olma özelliği taşımaktadır.

Mazot, Motorin veya Dizel Yakıt petrolün damıtılması ile elde edilen yakıt türlerinden bir tanesidir. Ham petrolün damıtılması sırasında 200-350°C kaynama aralığında alınan üçüncü ana üründür.

Dizel Yakıt (Mazot) Özellikleri Nelerdir?

  • Ham petrolün damıtılması sırasında 200-350°C kaynama aralığında alınan petrol türevidir.
  • Dizel Motorlarda kullanılmasından dolayı Mazot, Motorin veya Dizel Yakıt ismi ile kullanılmaktadır.
  • Mazot 650-750 derece, Benzin 270-280 derece, Oktanlı Benzin 400-450 derece yanma ısısına sahip olduğundan Mazot benzine göre oldukça zor tutuşmakta ve zor alev almaktadır.
  • Kısaca Mazotun yanması benzin ve oto gaza göre oldukça zordur.
  • Mazot ortalama  -20 derecede donmaktadır. Bu nedenle kış aylarında dizel araçlar daha zor çalışmaktadırlar. Fakat benzin mazota göre daha düşük sıcaklıkta donmaktadır.
  • Motorin özellikle düşük sıcaklıklarda akışkanlığını kaybeden bir maddedir. Buda Parafin kristallerinin oluşması nedeniyledir.
  • Dizel Yakıt (Mazot) yoğunluğu ortalama 820-860 gram ağırlığında iken benzinin yaklaşık 879 gram civarındadır. Dizel Yakıt (Mazot) Benzinden daha hafif bir yakıttır.
  • Dizel Yakıt (Mazot) kükürt oranı fazla olduğundan doğaya karşı benzine göre daha zararlıdır.
  • Dizel Yakıt (Mazot) ile çalışan motorlar benzine göre daha çok ses çıkarırlar motorinli araçların en büyük dezavantajlarından bir taneside bu motor sesidir.

Benzin mi ağır mazot mu?

Mazotun 1 litresi yaklaşık 820-860 gr Benzinin 1 litresi 715-765 gram civarındadır. Demek ki mazot daha ağır :))


Yazar Hakkında