Dondurulmuş İnsanlar

Şimdi bilim kurgu filmlerindeki gibi dondurulmayı ve aradan 100 sene sonra uyandırılmayı kim ister? Zaman ve mekan kavramından habersiz 100 yılı bir tüpün içerisinde geçirmek ve uyandığınız zaman 100 yaşından fazla ama çok genç olayı ister miydiniz?

Ne vampir teması var bu haberde ne de tamamen hayal ürünü olan ütopik bir durum. Dondurma işlemini hayvan doku kültürü laboratuvarlarında sıkça uyguluyoruz. Tabi ki doku ve hücreler için yapıyoruz bu işlemleri..

Dünyada yaklaşık olarak 230 cansız beden tekrar canlandırılmayı bekliyor. Tüm dinler tüm biilim insanlarının reddettiği bir durum olsa da bu bir gerçek… Dondurma işlemi, insanları içi sıvı nitrojen dolu metal silindirik içerisine yerleştirilip, -196 derecede bekletilmesiyle gerçekleştiriliyor. Böylece insanlar ilerleyen yıllarda hastalıklarına çare bulunmaları durumunda tekrar uyandırılacaklarına ve hastalıklarından kurtulacaklarına inanıyorlar.

230 donmuş insan .. Her birinin farklı düşüncesi ve umudu var. Kimisi 100 yıl sonra kanser hastalığından kurtulacağını düşünerek dondurmaya karar vermiş kendisini. Kimisi farklı düşünceler içerisinde.

Bu arada tüm bedeni dondurmak istiyorsanız 150 bin, yalnızca baş dondurmak istiyorsan 80 bin dolar ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bir de hayat sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bu sigorta sizin için çok önemli zira siz öldükten sonra bu parayla dondurulma masraflarınız karşılanıyor. Dahası kalan para da hayata döneceğiniz zamana kadar sizin adınıza biriktiriliyor. Etik olmasa da kabul edilmesi gereken 100 sene sonra yaşama geri dönmenin vereceği heyecan 

Tamamen bilim kurgu mu yoksa mantıklı kısımları var mı ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.


Yazar Hakkında