Dünyanın En İlginç 10 Hayvanı

Bu makalemizde dünyanın en sıradışı, en ilginç canlılarını listelemeye çalışacağız. Dünya üzerinde milyonlarca türdeki canlıların herbiri farklı özellikle ve yapıda olmasına rağmen insanoğlu tarafından yeni keşfedilmiş canlılar ilgi çekici çekici olmuştur. İşte dünyanın en ilgin 10 hayvanı.

10.Damla Balığı

Dünyanın en çirkin hayvanı olarak adlandırılan damla balığının nesli tükenmek üzere. Avustralya açıklarında 800 metre derinlikte yaşayan bu balıkların neslinin trol balıkçılığı yüzünden yakında tükeneceği açıklandı.

Damla Balığı

9.Balon Balığı

Pasifik Okyanusu’nda yaşayan 50 santimetreye kadar genişleyebilen bir balık türüdür. Denizde karşılaşılmaları durumunda zararsız olan bu balıkların yenmeleri durumunda oldukça zehirli oldukları bilinmektedir.

Balon Balığı

8.Engerek Balığı

Engerek balıkları,  tuzlu sularda yaşayan ve iğne gibi dişleri olan bir balık türüdür. 35-65 santimetreye kadar büyürler gündüz vakitlerinde yüzeyin 1300-1700 metre derininde yaşarlar, geceleri ise 90 metreye kadar çıkabilirler. Uzun sivri dişleriyle ve birinci dorsal yüzgecin ışınlarıyla kolayca diğer balıklardan ayrılabilirler. Bilinen en yırtıcı avcılardan birisidir ve genellikle avlarını,avlamadan önce bir araya toplarlar. Bunu başarabilmek için, evrimsel süreçte sırt dikenleri üzerinde oluşan ışık üreten, biyolüminesan bir organı (fotofor) kullanırlar.

Engerek Balığı

7.Dumbo Octopus

Okyanusların en az 300-400 metre derinliklerinde yaşayan bir ahtapot türüdür. Disney animasyon klasiği uçan fil dumbo’nun kulaklarını andıran yüzgeçlerinden ötürü bu hayvana bu ismi vermişler.

Dumbo Octopus

6.Hairy Frogfish (Kurbağa Balığı)

Deniz altı çölünün  bir üyesi olan kurbağa balığı, dilediği anda kumun içinde görünmez hale gelebiliyor.

Hairy Frogfish (Kurbağa Balığı)

5.Deniz Ejderhası

Yapraklı deniz ejderleri adeta birer “kamuflaj ustasıdırlar”, akıntılarla dalgalanan yosunlara çok benzerler. Son derece zarif bir canlı olarak bilinirler.

Deniz Ejderhası

4.Hagfish

Yılanbalığına benzeyen ve başka balıkların vücuduna başını sokarak yaşayan deniz balığıdır. Bu canlılar  korkutulacak olurlarsa, çok kısa sürede, çok yoğun bir protein “kılıf” salgılıyorlar. Bu salgıları sayesinde vücutlarının etrafı kalın ve yoğun bir katman ile kaplanıyor ve böylece avcılarından korunabiliyorlar.

Hagfish

3.Beyaz Kaplumbağa

Çin kültüründe önemli bir yeri olan beyaz kaplumbağalar, kreme çalan pembe renkleri ve yumuşak dokularıyla bu hayvanı çok farklı kılıyor.

Beyaz Kaplumbağa

2.Deniz Domuzu

Okyanusların yaklaşık 1000 metre derinliğinde yaşayan bu canlı, kısa bacakları, tombul yapısı ve pembe görüntüsüyle tıpkı suda yaşayan bir domuzu andırıyor.Yalnızca Şubat ve Mart aylarında Antartika’da görülen deniz domuzları insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmuyor.

Deniz Domuzu

1.Yıldız Burunlu Köstebek

Garip görünümlü bu canlı Kuzey Amerika’da bulunur; genellikle doğu Kanada ve kuzeydoğu Birleşik Devletler’de rastlanır. Çok iyi bir yüzücüdür; bu sayede akıntıların ve nehirlerin dibinde de avlanabilir. Diğer köstebekler gibi toprakta dar yüzey tünelleri kazar ve bu tünellerin ucu genellikle suyun altına çıkar. Bu ilginç türden bolca bulma mümkündür, nesli tükenme tehlikesi altında değildir.

Yıldız Burunlu Köstebek

  • http://www.listemiste.com/10-ilginc-hayvan.html
  • http://www.fizanspor.com/node/22
  •  http://www.evrimagaci.org/fotograf/59/5385
  • https://eksisozluk.com/dumbo-octopus–2174044
  • http://uludagsozluk.com/k/deniz-ejderi/
  • http://www.evrimagaci.org/fotograf/55/5945

Yazar Hakkında