Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Uluslararası ortamda tanınan 194 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler aynı zamanda Birleşmiş Milletler’e üye olan 193 ülke ve Vatikan’dır. Dünya üstünde şu an resm olarak statü kazanmış 194 ülke bulunmaktadır. Ancak defacto bir şekilde bu sayı 257’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yazımızda resmi olarak tanınmış ve uluslararası ortamda kabul görmüş dünyanın en küçük ülkeleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İşte Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

10- Maldivler

Listemizin onuncu sırasındaki ülke, Maldivler. Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibarıyla Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiştir. 1.200 adanın 281’inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler, 86 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılmaktadır. Maldiv halkının % 97’si Müslüman olup devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Maldivler

9- Seyşeller

En küçük ülkeler listesinin dokuzuncu sırasında Seyşeller var. Yüzölçümü 277 kilometrekare. Seyşeller ya da resmî adıyla Seyşeller Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’ndaki 115’in üzerinde adadan oluşan ada ülkesi. Afrika’nın doğusunda,Madagaskar’ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Seyşeller

8- Saint Kitts

En küçük ülkeler listesinin dokuzuncu sırasında olan Saint Kitts yüzölçümü 269 kilometrekare. Saint Kitts ve Nevis Federasyonu Karayipler’deki Leeward Adalarında bulunan iki adadan oluşan federal bir ülke. Yüzölçümü ve nüfus bakımından Amerika’daki küçük bağımsız devletlerdendir. Saint Kitts ve Nevis, Leeward Adalarının bir parçasıdır. Başkent, ülkenin en büyük adası olan Saint Kitts üzerindeki Basseterre’dır. Ülkenin küçük adası Nevis, Saint Kitts’in yaklaşık 2 mil (3 km) güneydoğusunda yer almaktadır. Ülkenin ekonomisi turizme, tarıma ve hafif imalat sanayiye dayanmaktadır. Ülkede turizm 1978’ten beri gelişmektedir. 2009 yılında 587.479 turist ülkeye gelmiştir.

Saint Kitts

7- Marşal Adaları

Listemizin yedinci sırasında 181 kilometrekare büyüklüğünde bir ülke var: Marşal Adaları. Marshall Adaları Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan 31 adet yuvarlak ada grubu, 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşan adalar topluluğu. Adanın adı John Marshall’dan gelmektedir. 1946 ve 1958 yılları arasında ABD tarafından adalar civarında tam 67 kez nükleer bomba denemeleri yapılmıştır. 1954 yılında ise ada yakınlarındaki Bikini Mercan Adaları’nda ABD’nin gerçekleştirdiği en mühim ve en zararlısı olan Castle Bravo yani termonükleer hidrojen bombasının denemesini yapılmıştır. Atılan bombanın gücü Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücündedir.

Marşal Adaları

6- Lihtenştayn

Altıncı sıradaki ülkemiz, Lihtenştayn. İsviçre ile Avusturya arasındaki ülkenin yüzölçümü 160 kilometrekare. Lihtenştayn (Almanca: Liechtenstein) ya da tam adı ile Lihtenştayn Prensliği  Orta Avrupa’da prenslik. 160 km²’lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır.

Lihtenştayn

5- San Marino

Dünyanın en küçük beşinci ülkesi yine Avrupa’dan: San Marino. 61,2 kilometrekare yüzölçümü olan ülke olan San Marino veya resmî adıyla San Marino Cumhuriyeti  Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunan bir ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’nın beş mikrodevletinden biridir. Dünyanın süregelen en eski devletlerinden biri olan San Marino, Roma İmparatorluğu İmparatoru Diocletianus’un Hristiyanlara işkence etmesi üzerine 3 Eylül 301 tarihinde Dalmaçyalı Hıristiyan bir taş ustası olan Marinus tarafından kurulmuştur.

San Marino

4- Tuvalu

Listemizin dördüncü sırasında, Tuvalu var. Yüzölçümü sadece 23 kilometrekare. Tuvalu, Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii’nin arasında bulunmaktadır. Komşu ülkeleri Kiribati, Samoa ve Fiji adaları olan Tuvalu, 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru’dan sonra en küçük ülkedir. Vatikan’dan sonra ise en az nüfusa sahip ikinci bağımsız ülkedir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler’e üye olan en az nüfuslu ülkedir. Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi, başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte olan Tuvalu için hayatÎ bir tehdit oluşturmaktadır. Eğer küresel ısınma nedeniyele sıcaklık 1 derece daha artarsa, Tuvalu sulara gömülecektir. Tuvalu halkı şimdiden Avustralya ve Yeni Zelanda’ya göç etmektedir.

Tuvalu

3- Nauru

Üçüncü sıradaki ülke, Pasifik Okyanusu’ndaki küçük bir ada: Nauru. Yüzölçümü 20 kilometrekare. Nauru, resmî adıyla Nauru Cumhuriyeti ve eskiden Pleasant Adası olarak bilinen, Güney Pasifik’te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi. En yakın komşusu 300 kilometre doğusunda yer alan Kiribati’nin Banaba Adası’dır.  Nauru, 21 km2lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesidir. 9,322 kişilik nüfusu ile Vatikan ve Monaco’dan sonra en az nüfusa sahip ülkedir.

2- Monaco

Dünyanın en küçük ikinci ülkesindeyiz. Fransa’ya komşu olan, Monaco. Yüzölçümü sadece ve sadece 1 nokta 8 kilometrekare. Monako Prensliği veya Monako Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir.  Vatikan’dan sonra Dünya’daki ikinci küçük bağımsız devlet. Kara sınırları Fransa ile çevrili olan ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Ülke Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür. Yüzölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunur. Havaalanı yerine heliportu ve tren istasyonu bulunmaktadır ve Fransa demiryolunun küçük bir parçası geçmektedir. Karayolu ve denizyolu gelişmiştir. Fontveille semti ile Monaco Ville’in bulunduğu yarımadanın arasında küçük, Monte Carlo ile Monaco Ville’in arasında ise büyük bir yat limanı bulunmaktadır.

Monaco

1- Vatikan

İşte geldik dünyanın en küçük ülkesine: Vatikan, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500’ü aşmaktadır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasahükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti’nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan’ın, 100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan küçük bir ordusu vardır.

Vatikan


Yazar Hakkında