DVD-R/RW ile DVD+R/RW Arasındaki Fark Nedir?

dvd - rw dvd + rw fark

Gerçekten yıllardır bu “DVD-R/RW ile DVD+R/RW arasındaki farkın” tam olarak anlaşıldığını söyleyemem. Her kafadan bir ses çıkıyor. Bu makalemizde bu soruyu net bir şekilde cevaplandıracağız.

R/RW Farkı: DVD’lerin üzerinde sadece R yazılması DVD’nin bir kere yazılabildiğini/kullanılabildiğini gösteriyor. RW ise DVD’nin tekrar tekrar yazılıp/kullanılabildiğini gösterir.

DVD Eksi (-) veya DVD (+) Farkı: DVD üzerindeki – ve + farkı ise bir format farkıdır. DVD+RW Alliance ve DVD Forum adı altında iki grup var. Bu gruplar çeşitli standartları belirliyor. DVD+RW Alliance diyor ki benim formatım artı(+) formatı. Ben bunu destekliyorum. Benim standardım bu diyor. Onu destekleyen ve kullanan teknoloji şirketleri ise Hitachi, Matsushita, Mitsubishi, Pioneer, Philips, Sony,Thomson, Time Warner Inc. Toshiba ve Victor. DVD Forum’da diyor ki benim standardım eksi (-) formatı ben bunu destekliyorum. Bunu da destekleyen kullanan firmalar ise Dell, HP, Mitsubishi, Philips, Ricoh, Sony, Thomson ve Yamaha Şirketleri.

Şimdi aklınıza  DVD Eksi (-) veya DVD (+) formatı arasında özellik olarak fark mı sorusu geldi? Temelde bu ikisi arasında neredeyse hiçbir fark yok. Sadece dünyada DVD+RW Alliance yani Artı (+) formatı ilk olduğu için kullanımı biraz daha yaygın diyebilirim. Bu nedenle dünyadaki bir çok DVD Player tarafından okunabilir. DVD Forum formatı yani Eksi (-) sonradan çıkan bir standarttır. Ama neredeyse artık bu fark kalktı diyebiliriz.

Önemli Not: DVD+RW formatı DVD-RW’dan biraz daha hızlı yazdırıyor ve genellikle video kaydetmek için de “lossless” yani kayıpsız bağlantı teknolojisine sahip bir DVD Standardı. Genellikle ard arda kayıt yapıldığında veri kaybı söz konusu olmuyor. Tercihlerde yeniden yazılabilirler için +RW tercih sebebidir. Önemli bir detay ise Eksi (-) formatında RW yazarken datayı finalize yada finish yapma zorunluluğu varken Artı (+) RW formatında böyle bir durum yok. Burdaki püf nokta DVD-RW ile yazma işlemi bitince üzerine başka bir şey yazamıyorsunuz. Ama DVD+RW formatında üzerine yazmaya devam edebilirsiniz.

DVD Player seçerken her ikisinide destekleyen bir okuyucu alabilirsiniz. Zaten piayasadakilerin hemen hemen hepsi her iki formatı destekliyor. Genellikle kayıpsız veri kaydetmek isteyenler bu konuları dikkate alıyor. Özellikle video, ses ve görüntü sistemleri için geçerli bir durum bu. Diğer dökümanlar için pek önemli bir konu olmadığını belirtmek isterim.


Yazar Hakkında