DVD+R DL (Double DVD) Nedir?

Mağazadan bir DVD satın almak istediğinizde üzerlerinde farklı farklı simge, logo ve semboler olduğunu görürüz. Standart bir data işlemi için kullanacaksanız aslında bunların pek bir önemi yok ancak bazı özel durumlar için dikkat etmeniz gerekebilir. Çünkü hem fiyat açısından hemde kullanılabilirlik açısından kullanma amacınıza yönelik olmayabilir.

Bunlardan bir tanesi DVD+R DL DVD Modeli diyebiliriz. DVD Üzerindeki +R’nin anlamı “birkez yazılabilir”, DL ise “Dual Layer’in” kısaltması. Double Layer DVD’de deniliyor. Türkçe’ye çevrilmesi ile Çift Katmanlı Çok Amaçlı Teker gibi saçma bir cümle çıksa da aslına genelde Double DVD olarak biliniyor. Bu arada DVD+RW DL ise Double DVD olup +RW tekrar yazılabilir versiyon anlamına gelmektedir. Yani silip silip kullanabilirsiniz. Zaten günümüzde artık DVD/CD’leri USB gibide kullanabiliyorsunuz.

Peki Double DVD Özelliği Nedir? Adı üstünde çift katmanlı yani normal DVD 4.7 GB veri depolarken bu DVD’de 2 katını dapoluyor. Yaklaşık 8.55 GB kapasitesi var. Hemen hemen bir çok DVD Player tarafından okunabiliyor. Yalnız fiyatı biraz pahalı. Genellikle tek DVD’ye sığmayan veriler için kullanılıyor. Başka bir amacı yok. Ayrıca yazma hızları diğer normal DVD’lere göre biraz yavaş olduğunu belirtmekte fayda var.


Yazar Hakkında