Bilgi

EGR valfi nedir? Ne işe yarar?


Egzoz gazı geri çevrimi (EGR), egzoz gazının bir kısmını tekrar silindirlere vererek yanma sonucunda oluşan ısıyı düşürmeyi, bu şekilde çevre açısından zararlı azot oksit gazlarını (NOx) kontrol altında tutmayı hedefleyen sistemdir. Günümüz benzinli ve dizel motorlarında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Motora giren taze havanın yanmış egzoz gazı ile karışımı, yanma sıcaklığını ve (dizel motorlarda) fazla oksijen miktarını azaltır. NOx gazlarının oluşumu yüksek sıcaklıklarda çok hızlandığından, sıcaklığın kontrol edilmesi zararlı NOx gazları oluşumunun da kontrol edilmesini sağlar. EGR valfi ise yanmamış oksijeni egzoz gazından ayrıştırarak tekrardan yanma odalarına gönderen parçaya denmektedir.

EGR Valfi çalışma sistemi nedir?

EGR valfi yanma odalarında yanmayan oksijeni egzoz gazı içerisinden ayrıştırıp gönderir. Bu sayede yanma odalarında daha kaliteli bir patlama gerçekleşir.

EGR Valfi arızaları nelerdir?

EGR valfi zaman içerisinde egzoz gazlarından dolayı kurum yapabilmektedir. Buna bağlı olarak EGR valfi temizliği yapma ihtiyacı doğmaktadır. İçerisinde kömür tozuna benzer kurum birikmesi bu parçanın yanlış çalışmasına ve zamanla bozulmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı EGR valfi temizliği ve bakımı doğru zamanlarda yapılmalı, gerekli durumlarda değişimi yapılmalıdır.

EGR valfi kirlenirse veya bozulursa ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Genellikle EGR Valfi kirlenmesi veya bozulması sonrasından araç motorunun sarsıntılı bir şekilde çalışması veya hiç çalışmaması şeklinde kendini gösterebilir. Akabinde artan yakıt tüketimi gözle görülür oranda artacaktır. Çekiş düşüklüğü, hareket halindeyken titreme veya zıplama,tekleme gibi belirtiler göstermesi EGR Valfinin kirlendiğinin bir göstergesi olabilir. Eğer zamanında müdahale edilmez ise başka sorunların çıkması olasıdır. Bu nedenle en kısa zamanda EGR valfinin temizletilmesi gerekmektedir.

EGR valfi değişimi ya da temizliği nasıl yapılır?

EGR valfi hava filtresi ile egzoz manifold arasında bağlı olan bir parçadır. Bu parçanın değişim için öncelikle etrafındaki bazı yerler açılarak daha kolay bir çalışma alanı yaratılır. Ardından hava filtresi kazanı sökülür ve bağlantı yeri sökülmek için hazırlanır. EGR valfi manifold bağlantısında ayrılarak yenisi takılır ve parçalar toplanır. Eğer temizlik yapılacaksa EGR valfinin içi öncelikle bir fırça yardımıyla temizlenerek kaba pisliği alınır. Daha sonra Özel spreyler ve sıvılarda içerisinde var olan kurum tamamen temizlenir. Ardından kir çözücü sıvıların içerisinde bir süre bekletilen EGR valfinin üzerinde kalan tüm kurum ayrıştırılır. Ardından kurulanarak son kez bir spreyle üzerinde var olan kalıntılar temizlenir. Daha sonra manifold bağlantısı yapılarak montaj işlemi tamamlanır. EGR valfi temizliği veya değişimi ciddi bir ustalık gerektirmektedir. Bu tarz işlemlerin doğru yapılmaması durumunda aracınız daha büyük sorunlar çıkarabilmektedir.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort