Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ekran kartı seçerken bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınıza karar vermiş olmanız gerekir. Ofis ortamında kullanılacak bir bilgisayarın sahip olacağı ekran kartı ya da basit işlerde kullanılacak bir bilgisayarda kullanılacak bir ekran kartı çok yüksek bir performans sunmak zorunda değildir; bu tip ihtiyaçlar için ortalama bir model yeterli olacaktır. Ancak yeni nesil bilgisayar oyunlarını oynamak isteyen ya da tasarım, çizim ve animasyon yazılımları ile uğraşmayı düşünen bir kullanıcı, çok daha gelişmiş ve yüksek fiyat karşılığında satılan modellere yönelmelidir.

Ekran kartlarının özelliklerine bakarken 64 bit, 128 bit, 256 bit, 384 bit, 512 bit gibi ibareler ilginizi çekmiştir. İşte bunlar hep veri yolu genişliği değerleri. Veri yolu genişliği ekran kartı seçiminde oldukça önemlidir.

1- Ekran Kartınızın Anakart modeline göre belirlemek zorundasınız. Bu nedenle öncelikli olarak anakartınızın marka modelini öğrenerek buna uygun bir ekran kartı almalısınız.

2- Ekran kartının GB dediğimiz özelliği önemlidir ancak daha önemlisi kaç bit olduğu da büyük önem taşımaktadır. Eğer bir oyuncu veya grafikle uğraşıyorsanız en az 128 bitlik bir ekran kartı tercih etmelisiniz. Yani her zaman 2 GB Ekran Kartı 1 GB Ekran Kartından üstün değildir. Bunu belirleyen veri yolu genişliği yani BİT’tir. Piyasada satılan yüksek GB’ler pek işe yaramaz. Bunlar satış strajesi gereği yüksek değermiş gibi gösterilen performansı düşük ekran kartlarıdır.

3- Bazı ekran kartları fanlı bazıları ise fansız özelliktedir. Kaliteli ürünlerde fanlı olanlarda problem yaşamazsınız.

4- Ekran kartı alırken dikkat edeceğiniz diğer bir husus diğer bileşenlerinize eş değer olması. Çok yüksek bir ekran kartı çok düşük özellikteki bir işlemci ile beklenen performansı vermeyecektir. Bu nedenle RAM, İşlemci ve Ekran Kartı üçlüsü özellikleri eş değer performansta olmalı.

5-NVDIA ve AMD en bilinen Ekran Kartı Üreten Firmalardır. Bence NVDIA :))

6- Ekran kartlarının diğer bir önemli kısmı işlemcileridir. Bu yüzden kartın kaç Mhz çekirdek hızı olduğu önemlidir. Bu, kartınızın saniyede ne kadar işlem yapacağını belirleyen ana etkendir. Bellek hızı da bellek modüllerinizin performansına işaret eder.

7- Ekran kartınızı aldıktan sonra soğutma sisteminizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bu performansa yansıyacaktır.

8- Ekran kartınızın hangi directx’leri desteklediğine dikkat etmezseniz istediğiniz program veya oyunlarda sorun yaşayabilirsiniz.Örneğin Direct x 11 Desteklemeyen bir ekran kartı ile yeni sürüm nerdeyse hiçbir oyunu oynayamazsınız.

Genelde bütçe herkes için önemlidir. Alacağınız ekran kartınında bütçenizi zorlayacak bir ekran kartı olmasını kimse istemez. Bu durumda piyasadaki fiyat/performans ürünlerini takip etmenizi öneririm. İhtiyacınızı görücek ve bütçeyide zorlamayacak ürünler almanızı tavsiye ederim. Hak etmeyen bir donanıma sahip ürünlere yüksek rakamlar ödemek zorunda kalmayın.

Piyasadaki AMD ve Intel ekran kartı modellerini bir çok marka farklı fiyat seçenekleriyle satışa sunmakta. Bu hususta dikkat etmemiz gereken en önemli şey, markanın ekran kartı üretiminde kendini ispat etmesidir. Ünlü bir marka olması iyi bir ekran kartı üretmek için yeterli değildir her zaman. Aynı modellerin farklı markalarında kararsız kaldıysanız önceliğiniz MSI ve ASUS gibi bu konuda uzman markalardan yana olsun.

Etiket: ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler, ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler 2015, ekran kartı anakart uyumu, ekran kartı fiyatları, ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz, ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler 2016, ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz 2015, ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler, ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir…

Bilgi: ekran kartı,  ekran kartı alırken, nasıl bir ekran kartı,  hangi özellik,  ekran kartı hangi özellik,   ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken özellik, ekran kartı nasıl seçilir,  ekran kartı hangi özelliğe öncelik vermeliyiz…


Yazar Hakkında