Elektrik süpürgesi tavsiyesi | Alırken nelere dikkat edilmeli?

Elektrik süpürgesi tavsiyesi , Elektrik süpürgesi seçerken ve kullanırken bilinmesi gerekenler, Alırken nelere dikkat edilmeli? Elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, elektrik süpürgeleri, en iyi elektrik süpürgesi nedir, hangi elektrik süpürgesi daha iyi, türkiyede en çok satılan elektrik süpürgesi, alerjik rahatsızlığı olanlar elektrikli süpürge seçerken nelere dikkat etmeli? Antialerjik elektrik süpürgesi nedir, antialerjik elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, videolardan öğrenin. Hem yerleri süpüren hem de buharla hijyen sağlayan elektrik süpürgeleri ile emiş gücü v.s hakkında tüm sorularınızın cevabı burada!

Merhabalar, bu gün dünyanın cep telefonundan hemen sonra en çok kullanılan ve en çok ihtiyaç duyulan elektronik/mekanik eşyası ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. 1900’lu yıllarda Cecil Booth adlı adam vagonların üflenerek temizlendiği görür ve aklına şak die bir ışık yanar! Emme suretiyle ilk makinanın keşfini yapan Booth abimiz Vacuum Cleaner Co. Ltd şirketini kurup paraya para demez.

Ardından elektrik süpürgeleri bir çok aşamadan geçer. Ama bu gün sizlere elektrik süpürgesinin tarihsel gelişimini anlatmayacağım. Bir dükkana girdiğinizde hangi elektrik süpürgesini alayım sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Elektronik bir eşya alırken hemen hemen herkes uzun süreli kullanılacak, kaliteli, ucuz, arıza çıkartmayan v.s gibi özelliklere sahip ürün almak ister. Elektrik süpürgeside böyle. Elektrik süpürgesi alırken birincisi bir bütçe belirleyip ondan sonra kullanım amacınıza uygun ürünü tercih etmeniz gerekiyor.

Elektrik Süpürgesi Alırken nelere dikkat edilmeli?

1- Kaliteli bir Elektrik Süpürgesi için dikkat etmeniz gereken en önemli şey süpürgenin motor gücü yerine emiş gücü ve fırçasının toz toplama performansına dikkat edilmeli.

2- Elektrik Süpürgesi seçerken hijyenik ve bakımı kolay bir makine tercih etmek istiyorsanız, toz torbalı süpürgeleri tercih etmelisiniz. Toz torbalı makineler, kablolu süpürgeler içerisinde, kullanım ve bakımı en kolay olanlarıdır. Şahsen tavsiye ettiğimiz toz torbalı olanlardır!

3- Toz torbasıyla uğraşmadan hijyenik ve kolay temizlenen bir makine arıyorsanız, toz torbasız siklonik süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Bu makinelerin avantajı, toz torbasına ihtiyaç duyulmamasıdır.

4- Bu aralar moda olan ve çok tercih edilen su filtleri elektrik süpürgeleri. Tozları yakalama kapasitesi yüksek bir makine istiyorsanız, su filtreli süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Su filtreli makineler, gerek toz torbasına ihtiyaç duyulmaması, gerekse suyun kiri yakalaması özelliğiyle dikkat çeker. Fakat tercihenyeni bir teknoloji olması nedeniyle pek tavsiye etmediğimiz ürünlerdir. Toz torbalıya göre baa bir dezavantajı var.

5- Su filtreli süpürgeleri tercih etmeye karar verdiyseniz, bu makinelerin dezavantajının her kullanım öncesinde hazneye belirtildiği oranda su konulmasının şart olması ve özellikle her kullanımdan sonra ürünün komple temizliğinin yapılması gerekliliğidir. Aksi ürün dışarı hoş olmayan kokular verebilir.

6- Makinenizi halı veya koltuk temizliğinde kullanmak istiyorsanız, halı yıkama makinaları tercih etmelisiniz.

Toz torbalı mı yoksa torbasız mı?

Torbasız süpürgeler artık hem çok yaygın hem de kullanımı çok daha kolay. Nitekim işin en çetrefilli tarafı temizlik bitip de makinenin boşaltılma zamanının gelmesi. Biriken toz ve pisliği çıkarırken toz banyosu yaparsınız. Saç kılları ve halıların yünleri ise genelde sıkışır ve çıkarmak için makinenin sürahisini bayağı bir didiklemeniz gerekebilir. Bu yüzden toz torbasız elektrik süpürgesi satın alırken boşaltma kısmını es geçmeyin derim

Elektrik Süpürgesi alırken en önemli husus süpürge markalarıdır. Gerçekten bazıları bir süre sonra performans kaybına neden oluyor. Ama şunu belirtmeliyim ki TOZ TORBALI dışında sulu, toz torbasız v.s tavsiye etmiyoruz. Özellikle kısa sürede bozulmaları, performans kaybı, emiş gücünü yitirmesi, uzun ömürlü olmamaları nedeni ile hiç tavsiye etmiyoruz. Zaten bilen birisine sorarsanız aynı cevabı verecektir.

Arkadaşlar şu varki toz torbalı olanlar her zaman için daha uzun ömürlüdür ve emiş gücünü zamanla kaybetmez. Diğer iki çeşide göre her zaman avantajlıdır. Piyasada en çok tercih edilen ve en dayanıklı süpürge tipleridir. Bizim dikkat edeceğimiz husus emiş gücü ( watt değil) yüksek olan ve toz torbalı olanlardır. Reklamlarla v.s milletin aklını çelerek su bazlı satmaya çalışanlara kanmayın. Su ile çalışanlar motorun en ufak su teması ile bozuluyor ikincisi öyle canınız istediği gibi makineyi çekiştiremiyorsunuz. Haliyle dikkatli kullanmak zorundasınız. Ve işiniz bittikten sonrada her zaman temizlemek zorundasınız. Extra ikinci bir iş yapmanızda cabası. Emiş gücünü ise zamanla yitirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ve tabi kokusu…Bunu hiç sormayın. Hepa filtre daha kısa zamanda değiştirmek zorundasınız. Toz torbasızlar aslında ilk üretilen elektrik süpürgeleri fakat tek bir sistemden geçtiği için cebinizi her yıl yakar. Hepa filtre tıkanmaya başladımı artık emiş gücünden eser kalmaz. Eğer evde allerji sorunlar olan varsa kesinlikle sulu ve toz torbasız kullanmayın ve sentetik toz torbalı tercih edin.Toz torbalılarda eviniz çok kirli değilse :)) 6 ayda bir torbayo değiştirmeniz yeterli ve ayrıca hepa filtreleri daha uzun ömürlü. Burda tozların 2 sistemden geçmesi sözkonusu ve buda %99 engelleme sağlıyor.

Yüksek Güç (Watt) makinanızın hijyenik-temizlik göstergesi yada iyi olduğunu anlamına gelmez.

Elektrik süpürgelerinde yüksek güç makinenizin hijyenik temizlik yaptığının ve performansının yüksek olduğunun göstergesi değildir. Bu bilinen en yaygın yanlışlardan. Watt’ı yüksek gördümü iyi sanılıyor.

Emiş gücü yüksek olmalı

Her zaman alırken emiş gücünü karşılaştırın makinanızda dikkat etmeniz gerekn en önemli unsurlardan birtanesi emiş gücü.

Teknik servis desteği önemli

Türkiye’de beyaz eşya ve elektronik eşya satın alırken; satın alma kararını yetkili servis desteği belirliyor. Teknik servisi bilinen kaliteli markalar tercih edin.

Ailenizde astım hastası veya toz alerjisi olan biri varsa

Sizde veya ailenizde herhangi birinde astım ya da toz alerjisi gibi bir sağlık problemi varsa elektrikli süpürge seçerken ilk önceliğiniz sağlıklı ve hijyenik bir temizlikten yana olmalı. Bu yüzden antialerjik elektrik süpürgelerini tercih etmelisiniz. Elektrik süpürgelerinin antialerjik kabul edilmesi için belirli uluslararası standartlara ve antialerjik filtrelere sahip olması gerekir. Astım ya da toz alerjisi gibi rahatsızlıkları için genellikle temizlik sulu sistem elektrik süpürgeleri veya buharlı temizlik önerilir. 

Tavsiyemiz:

Bir mağazaya, dükkana, alışveriş merkezine v.s bir elektrik süpürgesi için girdiğinizde;

1-Toz torbalı olması
2-Emiş gücünün yüksek olması
3-Sessiz olması
4-Bilinen bir marka olması
5-Hepa filtresinin yüksek olması (Buda oldukça önemli)


Eğer almaya karar verirseniz sıralama aynen şöyle olmalı…

1.Toz torbalı 2.Toz torbasız ve 3.Sulu

1.Toz torbalılar için marka önerimiz…

—Rowenta

—Nilfisk

2.Toz torbasızlar için marka önerimiz…

—Phılıps

—Dyson

3.Sulu olanlar için…

—Phılıps

—Arnica

Dünyada en çok tercih edilen elektrik süpürgeleri! 

1. Sebo Rosso

2. Hoover Unplugged

3. Dyson DC50

4. Panasonic MC-UL712

5. GTech AirRAM

6. Miele S8320 Cat & Dog

7. Dyson DC49

8. iRoomba Robot 760

9. Bosch GS50 Power Silence

10. Karcher WD5.200MP

Kaynak:

1- http://mediatrend.mediamarkt.com.tr/elektrikli-supurge-satin-alirken-dikkat-etmeniz-gerekenler/
2- http://www.beko.com.tr/elektrikli-supurge-satin-alma-rehberi.html
3- http://www.independent.co.uk/extras/indybest/gadgets-tech/the-10-best-vacuum-cleaners-8968081.html


Yazar Hakkında