En İyi 7 Televizyon Markası

Efenim TV almaya karar verdiniz. Şöyle bi goog’leye bakayım bakalım en iyi ve uygun televizyon markası hangisi dediniz. Yada en azından bir mağazaya girdiğinizde bir fikrim olsun diye düşünüyorsunuz.  Hepimizin yaptığı şey bu. Bilen bir arkadaşa sormak, internetten araştırmak, reklamlardan veya görünüşüne bakarak  karar veririz çoğu zaman. Ve birde cebimizde ki para miktarı. Öncelikle şunu söyliyim artık tüplü tv devri kapandı. Artık bunlar kullanılmıyor. Eğer alma fikriniz varsa lütfen bu siteyi terk edin.

Neyse konumuza dönelim.

Fiyat: Efenim LED, LCD veya Plazma TV’lerin fiyatları 500 TL’den başlar 100.000 TL’ye kadar var. Oha dediğinizi duyar gibiyim. Gerçekten de absürt fiyatlar var :)) Ama ben güzel, uygun ve büyük ekranlı bir tv alacağım diyorsanız 1.500 TL’yi hazırlamalısınız.

Şimdi bir TV alırken dikkat edilen özellikler şunlar:

 • Markası
 • Ekran (inç)
 • Çözünürlük Formatı
 • Çözünürlük
 • Ekran Tipi
 • Yenileme Hızı (hz)
 • Tepki Süresi (ms)

Marka:  Arçelik, Beko, Sharp, Vizio, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony, Sunny, Toshiba, Vestel bunlar en çok bilinen ve en çok tercih edilen markalar.

Ekran (inç):1 inç 2,54 cm oluyor. Bir ekranın inç’i hesaplanırken ekranın köşesinden köşesine olan mesafesi hesaplanır.

Çözünürlük Formatı:  Standart, HD Ready, Full HD olmak üzere üç tip var.Televizyonlarda görüntü kalitesiniakla gelen ilk şey çözünürlüktür. Genellikle piyasada Full HD yani 1920×1080 piksele sahip tv ler satılmaktadır. HD Ready ise piyasada çok az satılmaktadır. HD Ready bir Televizyon Full HD Televizyonlar kadar iyi bir performans ve görüntü sağlamamakktadır. Burdan çıkan sonucun HD ready nin kötü olduğu değildir. Üstünlük açısından Full HD’lerin daha iyi olduğudur.HD yayınlarda en düşük standart 1280×720 pikseldir ve bir yayının HD (High Definition) kabul edilmesi için en az bu çözünürlüğü desteklemesi gerekmektedir. HD Ready Televizyonlar da en az 720 piksel (yükseklik) çözünürlükte yayın gösterme özelliğine sahiptir. 1920×1080 piksel çözünürlükteki yayınları gösteren televizyonlar Full HD olarak adlandırılmaktadır. Büyük televizyonlarda 40 inch ve üzeri televizyonlarda Full HD alınması her zaman tavsiye edilir. Zaten Blue-ray ve benzeri teknolojilerde bu çözünürlükler desteklenmekte filmler ve her türlü video içerik Full HD çözünürlükte sunulmaktadır.

Çözünürlük: Bir monitör için 1920×1080 çözünürlük bilgisi veriliyor ise; Bunun anlamı yatay eksende 800; dikey eksende de 600 piksel bulunduğudur. Toplamda ise 1920×1080 pixel görüntülenebilir. Çözünürlük arttıkça görüntülenen şeklin netliği artar. Bazı çözünürlük tipleri:

 • 1366×768 px
 • 1920×1080 px
 • 2560×1080 px
 • 3840×2160 px

Ekran Tipi:  Geniş Ekran, Ultra Geniş Ekran olmak üzere iki ekran tipi var.

Yenileme Hızı (Hertz) : Hertz; saniye başına düşen görüntü sayısıdır. Örneğin 50hz bir televizyon saniyede 50 resmi ekranda gösterir. Yenileme hızı yani hertz arttıkça daha keskin ve net bir görüntü izlersiniz. Hareketli görüntüler daha gerçekçi bir şekilde izlersiniz ve gözleri daha az yorar. Genellikle piyasada 400 hertz şeklinde satılan ürünlerin çoğu yazılımla yükseltilmiştir. Zaten ülkemizde 50 hertzin üzerinde yayın yapan kanal yoktur 500 hertz de alsanız 1000 hertz de alsanız alacağınız görüntü belli 

Tepkime Süresi: Response Time olarak isimlendirilen bu terim, ekranların içerisinde yer alan piksellerin ne kadar sürede renk değiştiribileceğini ifade eden bir terimdir. Kısaca, tepkime süresi ekrana gelen görüntü ile bir sonraki gelecek olan görüntü arasında geçen zaman farkıdır. Bu zaman farkı ne kadar az olursa görüntü o kadar mükemmel olur. Ve netlik o kadar artar.

CRT Monitorlerde (Tüplü) sıfıra yakındır. Bazı ünlü markalarda sıfırdır.

Yani anlayacağınız CRT monitörlere göre tepkime süresi LCD monitörlerde daha fazladır. ASUS firması 2 milisaniye li bir LCD üretti Yani artık LCD teknolojisi ile netlik arttı diyebiliriz.. Eğer LCD alacaksanız muhakkakki tepkime süresini çok düşük bir tv seçin.  8 veya altında olması tavsiyemdir.

En İyi 10 Televizyon Markası 2014

1.Samsung:

Samsung modelleri genel olarak bu piyasadaki en fazla tercih edilen marka. Hemen hemen her evde, işyerinde rastlayabilirsiniz. Bu marka bütün ürünlerinde yüksek kalite ve uygun fiyatlar sunuyor. 1969 yılında Samsung-Sanyo Electronics şirketi kuruldu (Mart 1975’te adı Samsung Electro-Mechanics olarak değişti ve Mart 1977’de Samsung Electronics ile birleşti.)

Samsung  Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirkettir. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee’dir. Samsung çeşitli şirketlerden oluşan bir grup olup, bunlardan en önemlisi, Samsung Elektronik’tir.

Şu anda LG ile beraber piyasada en çok tercih edilen merkalardan bir tanesi…

Bakınız: Samsung UE-40H6270 LED:  Özellikleri 3D, Smart TV, Dahili Uydu Alıcı, Wi-Fi, Tipi: LED, Ekran: 40″ / 102 cm, Çözünürlük Formatı: Full HD, Çözünürlük: 1920×1080 px, Ekran Tipi: Geniş Ekran, Yenileme Hızı: 200 hz

2.LG

Hemen hemen Samsung ile aynı derecede piyasada rekabet halinde. İkisi arasında tercih olarak bi fark göremiyorum. LG Electronics’in 1958’de kurulmuştur ve LG o zamandan beri, radyo ve TV gibi çok sayıda ev aletini üreterek elde ettiği teknolojik uzmanlıkla gelişmiş dijital çağa önderlik etmiştir.

LG Grup sloganı “Life’s Good” Türkçe : Hayat Güzeldir.  Güney Koreli elektronik, cep telefonu ve petrokimyanın da dahil olduğu birçok alanda faaliyet gösteren şirketler topluluğu. LG, Koo ailesi tarafından yönetilen bir aile şirketidir.

Şirket, 1995’e kadar “Lucky – Goldstar”‘ın bir kısaltması olarak LG ismini kullanmıştır. İsmini değiştirmeden önce Goldstar markası altında birçok elektronik ürün satışı yaparken, Lucky markası genellikle Kore dışında satılmayan diğer ev ürünlerinde kullanılmaktaydı. Lucky, özellikle ev temizliği ürünleri ve çamaşır temizliği ürünleri ile Güney Kore’nin ünlü markalarından biriydi.

LG Electronics, dünyanın dört bir yanında seksen bir tanesi yan kuruluş olmak üzere yüz on’u aşkın iş biriminde seksen iki bin kişiye iş imkânı sağlamaktadır. 2007 yılında $ 44 milyar’lık satış rakamına ulaşan LG, dört iş biriminden oluşmaktadır. Bunlar, Mobil iletişim, dijital aletler, dijital görüntü cihazları ve dijital medya. LG dünyanın önde gelen CDMA/GSM ahizesi, klima, önden- yüklemeli çamaşır makinesi, optik sürücüler, DVD oynatıcı, düz ekran tv ve ev sinema sistemleri üreticisidir.

Şu anda Samsung  ile beraber piyasada en çok tercih edilen merkalardan bir tanesi…

Bakınız LG 42LB620V LED :Özellikleri 3D, Dahili Uydu Alıcı, Tipi: LED, Ekran: 42″ / 106 cm, Çözünürlük Formatı: Full HD, Çözünürlük: 1920×1080 px, Ekran Tipi: Geniş Ekran, Yenileme Hızı: 100 hz

3.Sony

Sony Japonya kökenli çokuluslu şirketler topluluğudur. Topluluğun ana şirketi, Tokyo’daki Sony Corporation’dur. Sony üreticilere ve profesyonel marketlere iletişim,video oyun konsolları ve bilgi teknolojisi üretiminde önemli rol oynamaktadır. Adı Latince “ses” demek olan “sonus” kelimesinden gelmektedir. Ürünleri piyasaya göre biraz pahalı lakin güvenirliliğini kanıtlamış ve kaliteli ürünler sunan bir marka.

Eğer yeterli miktarda paranız varsa kesinlikle düşünmeden tercih edebileceğiniz bir marka.

Bakınız: Sony Bravia KDL 46W905 LED:  Özellikleri Tipi LED, 3D, Smart TV, Dahili Uydu Alıcı, Ekran: 46″ / 117 cm, Çözünürlük Formatı: Full HD, Çözünürlük: 1920×1080 px, Ekran Tipi: Geniş Ekran, Yenileme Hızı: 800 hz

4.Panasonic

Panasonic Corporation’un hikayesi 1918’de Osaka, Japonya’da Konosuke Matsushita’nın iki soketli bir ampul bulması ile başladı. Yalnızca 3 çalışanı ile birlikte evinde ampul üretmeye ve satmaya başlayan Konosuke Matsushita’nın başarılarını, önce 1923’de yeni bir çift-döngülü bisiklet lambasının icadı, 8 yıl sonra ise ilk radyonun geliştirilmesi takip etti. 1935’de ilk televizyonlarını yapan ekip, bu üretim alanındaki başarısını da kanıtladı. 1935, Panasonic Corporation için aynı zamanda genişleme, iyiden iyiye büyüme ve üretim anlamında bir dönüm noktası oldu.

Bakınız: Panasonic TX-L50ETW60 LED: Özellikleri Tipi: LED, 3D, Smart TV, Dahili Uydu Alıcı, Ekran: 50″ / 127 cm, Çözünürlük Formatı: Full HD, Çözünürlük: 1920×1080 px, Ekran Tipi: Geniş Ekran, Yenileme Hızı: 600 hz

5.Sharp

Sharp yenilikçi LCD ve güneş enerjisi teknolojilerinin yanı sıra optoelektronik, kızılötesi ve flaş bellek elektronik ürünlerinin dünyanın önde gelen geliştiricilerinden ve üreticilerinden birisidir.

Bakınız: Sharp LC-46LE730EV LED: Özellikleri Tipi: LED, Ekran: 46″ / 117 cm, Çözünürlük Formatı: Full HD, Çözünürlük: 1920×1080 px, Ekran Tipi: Geniş Ekran, Yenileme Hızı: 100 hz

6.Phılıps

Koninklijke Philips Electronics N.V. veya kısaca Philips, merkezi Hollanda’da bulunan ve 60’dan fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyadaki en büyük elektronik şirketlerinden biridir.

Bakınız: Philips 42PFK6309 LED: Özellikleri 3D, Smart TV, Dahili Uydu Alıcı, Wi-Fi, Tipi: LED, Ekran: 42″ / 106 cm, Çözünürlük Formatı: Full HD, Çözünürlük: 1920×1080 px, Ekran Tipi: Geniş Ekran, Yenileme Hızı: 200 hz

7.Vizio

Vizio bir Amerika Irvine , California’da bulunan bir elektronik şirketi. Ekim 2002 yılında kuruldu. En uygun fiyatlı düz ekran televizyonların üreticisi olarak bilinir. Ülkemizde henüz satışı yok.

Bakınız: VIZIO 47” Class Razor LED™ Smart TV with Theater 3D®: Özellikleri: 1080p Refresh Rate: 120Hz HDMI Inputs: 4 Theater 3D™ VIZIO Internet Apps® Includes 4 pairs of Theater 3D™ glasses

Kaynak:
1-http://www.thetoptens.com/best-television-brands/
2-http://www.consumerreports.org/cro/2013/03/find-the-best-plasma-and-lcd-tvs/index.htm
3-http://www.ranker.com/list/best-tv-brands/werner-brandes
4-http://www.bimeks.com.tr/video/hd-ready-ve-full-hd-arasindaki-fark-nedir/14/1083/video.aspx
5-http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87%C3%B6z%C3%BCn%C3%BCrl%C3%BCk
6-http://cozunurluk-monitor.nedir.com/
7-http://forum.skystar-2.com/tvlerde-hertz-hz-nedir-t-5267.html
8-http://listdose.com/top-10-best-tv-manufacturing-brands/
9-http://www.lg.com/tr/kurumsal-bilgiler
10-http://www.samsung.com/tr/aboutsamsung/samsung/history_08.html
11-http://tr.wikipedia.org/wiki/LG_Grup
12-http://www.hwa.com.tr/tepkime-suresi-nedir-ms-degeri-neden-onemlidir.html
13-http://ilimyurdu.blogcu.com/tepkime-suresi-nedir/9468190
14-http://www.ezvid.com/top-ten-tvs
15-http://tr.wikipedia.org/wiki/Sony
16-http://tr.wikipedia.org/wiki/Panasonic
17-http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/sharp-hakkinda.htm
18-http://tr.wikipedia.org/wiki/Philips


Yazar Hakkında