En iyi elektrik süpürgesi | Toz torbalı, torbasız mı sulu mu?

Piyasada birden fazla marka modelde elektrik süpürgesi mevcut. Bir vatandaş bir elektrik süpürgesi alacağı zaman aklında hemen bir kaç soru beliriyor. Bunlar.

1- Emiş gücü (Elektirik tüketim gücü ile karıştırılmamalı)

2- Markası/Modeli

3- Fiyatı

4- Kullanım ömrü

Ama gerçek olan şu ki piyasadaki elektrik süpürgelerinin fiyatı-marka modeli ne olursa olsun hemen hemen hepsi aynı. Yani sizin 300 liraya aldığınız bir ürün ile 500 liraya aldığınız bir ürün arasında ilk başta  hemen hemen hiç fark yok gibi. Ama zamanla kullandığınız elektrik süpürgesi başınıza bela olmaya başladı mı strese girmekten başka şansınız kalmıyor. Özellikle en büyük sorun emiş gücünü yitirmesi. Bunun temel nedeni süpürgenin torbalı torbasız mı sulu mu olduğu.

Elektirik süpürgesi alırken yapılan hatalar:

1- Elektrik gücü yanı watt’ yüksek olanı tercih etmesi 2400 watt v.s gibi.

2- Boyutuna/Şekline bakması

3- Hepa Filtreli alırken hepa filtrenin hangisi olduğuna bakmaması

4- Su bazlı olanların daha iyi olduğunu düşünmesi.

5- Satıcıların/Pazarlamacının iyi anlatması :))

Kısaca açikliyim.

Arkadaşlar şu varki toz torbalı olanlar her zaman için daha uzun ömürlüdür ve emiş gücünü zamanla kaybetmez. Diğer iki çeşide göre her zaman avantajlıdır. Piyasada en çok tercih edilen ve en dayanıklı süpürge tipleridir. Bizim dikkat edeceğimiz husus emiş gücü ( watt değil) yüksek olan ve toz torbalı olanlardır. Reklamlarla v.s milletin aklını çelerek  su bazlı  satmaya çalışanlara kanmayın. Su ile çalışanlar motorun en ufak su teması ile bozuluyor ikincisi öyle canınız istediği gibi makineyi çekiştiremiyorsunuz. Haliyle dikkatli kullanmak zorundasınız.  Ve işiniz bittikten sonrada her zaman temizlemek zorundasınız. Extra ikinci bir iş yapmanızda cabası. Emiş gücünü ise zamanla yitirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.  Ve tabi kokusu…Bunu hiç sormayın. Hepa filtre daha kısa zamanda değiştirmek zorundasınız. Toz torbasızlar aslında ilk üretilen elektrik süpürgeleri fakat tek bir sistemden geçtiği için cebinizi her yıl yakar. Hepa filtre tıkanmaya başladımı artık emiş gücünden eser kalmaz. Eğer evde allerji sorunlar olan varsa kesinlikle sulu ve toz torbasız kullanmayın ve  sentetik toz torbalı tercih edin.Toz torbalılarda eviniz çok kirli değilse :)) 6 ayda bir torbayo değiştirmeniz yeterli ve ayrıca hepa filtreleri daha uzun ömürlü. Burda tozların 2 sistemden geçmesi sözkonusu ve buda %99 engelleme sağlıyor.

Eğer almaya karar verirseniz sıralama aynen şöyle olmalı…

1.Toz torbalı 2.Toz torbasız ve 3.Sulu 

1.Toz torbalılar için marka önerimiz…

—Rowenta

—Nilfisk

2.Toz torbasızlar için marka önerimiz…

—Phılıps

—Dyson

3.Sulu olanlar için…

—Phılıps

—Arnica

Benim Kullandığım 515 TL değerinde Rowenta ro 5823 gerçekten sessizlik patenti almış kilopaskal birimsel çekiş gücü 400-500 watt arasında gibi. 2200 watt elektirik harcıyor.sesi hiç çıkmıyor nerdeyse. gecenin bir vakti rahatlıkla kullanabilirsiniz. içerisinde 3 torba+ Kullanılabilir halde 1 torba ile geliyor. En yüksek düzeye aldığınızda halı ile boğuşarak ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Halıya resmen yapışıyor.


Yazar Hakkında