En İyi Laptop Markası Hangisidir?

Hemen belirtelim en iyi laptop diye bir şey yok. Sağda solda yazılan en iyi laptop budur şudur şelerine aldanmayın. Laptop temel bileşenleri birden fazla fabrikasyon sisteminin bir araya getirdiği mekanik-elektronik bir ürün. Bu ürünleri iyi yapan iç bileşenlerinin kaliteli oluşudur. Bugün tavsiye edeceğimiz bir marka/model yarın dünyanın ‘en beş par’ etmez ürünü haline gelebilir. Bunun temel nedeni teknolojinin sürekli ve hızlı bir şekilde gelişiyor olması, yazılım ürünlerinin değişime uğraması ve yüksek bellek isteyen ekran kartı/işlemci/ram lere ihtiyaç duyması olarak sıralayabiliriz. Siz “aha bu laptop i7 işlemci 12 gb ram 4 gb ekran kartı var” deyip hemen alabilirsiniz. Ama unutmayın ki bu işten ekmek kazanan bu dev fabrikalar sizin bu ürünü en fazla 2 yıl kullanmanız için elinden geleni yapacaklardır. Yeni yazılımlarla, yeni modellerle, reklamlarla hatta burada yazamayacağım aklınıza gelmeyen bin bir türlü ustalıkla size öyle böyle maximum 4 yıl içinde yenisini aldırtacaktır  Sizin En İyi Laptop Markası tavsiyelerine uygun olarak alacağınız laptopun kullanım süresi aslında hemen hemen bellidir. Bu nedenle alacağınız laptopu “yaw çok uzun süreli kullanayım” diye düşünecekseniz hiç boşuna yorulmayın :)) İlk olarak aslında dikkat edeceğiniz şeyler şu olmalı:

En İyi Laptop Markasını Belirleyen Faktörler

1- Laptop Markası: Benim laptop’ta bir sorun olduğunda teknik servis hizmeti var mı ne kadar iyi? Unutmayın ki bir marka süper olabilir. Yabancı bir marka ürünü aldığınızda eğer teknik desteği yoksa en ufak sorunda o ürün/laptop elinizde kalacaktır. Kaliteli bir firma her zaman müşterisinin arkasında duran ve karşılaştığı sorunları en kısa sürede çözen bir anlayışa sahiptir. Türkiyede bu konuda zaten sayılı firmalar var. Siz siz olun bilinen bir marka alın. Elektronik eşyalar çabuk bozulma eğilimi gösterdiğinden çıkabilecek arızalarda yölendirildiğiniz teknik servisin size en kısa sürede geri dönüşü ve laptopunuzu kısa sürede tamir etmesi oldukça önemlidir. Herhangi bir teknik servise götürdüğünüz ve muhattabı olmayan laptop için size minimum 50 tl den başlayan fiyatlar biçileceğini unutmayın. Garantisi olan marka ürünler alarak cebinizi ve zamanınızı koruyabilirsiniz.

2- Laptop Dayanıklılığı: Laptopun fiziksel olarak sağlamlığı ve tasarımı nasıl? Kaliteli bir ürün mü? Şu unutulmamalıdır ki Laptopun en önemli unsurlarından bir tanesi de fiziksel olarak koruma sağlayan ve dayanıklılığını arttıran Laptop Kasası ve Laptop Menteşeleridir. Laptop Menteşesi arızalandığında hemen değiştirmeniz gereken değiştirilmediğinde Monitöre gelen görüntüde sorun yaşamanıza neden olan ve extra sorun çıkaran etmenlerden bir tanesi. Ayrıca metal alaşım olanlar daha çok tercih edilmelidir. Plastik Kasa Laptoplar daha çok ısınma sorunu ortaya çıkardığını ve çabuk kırıldığı teknoloji dünyasında bilinen bir gerçek. Aliminyum kasa laptoplar en çok tavsiye edilen laptop kasalarıdır. Hem dayanıklılık hemde soğutma bakımından…

3- Donanım Özellikleri: İşlemcilerin segment segment olduğu i7 işlemcinin her zaman i5 ten iyi olmadığını 2 gb ekran kartının 1 gb ekran kartından üstün olmadığını bilin. Unutmayın ki ayrıntılar oldukça önemlidir. Ucuz anakart ve ucuz donanımsal özelliklerle İ7 İŞLEMCİ, 12 GB RAM ve 2 GB EKRAN KARTI ve TAM 750 TL ye reklamlarına asla ve asla inanmayın. Ucuz etin yahnisi olmaz arkadaşlar. Herşeyin bir fiyatı vardır. Size biri bu AUDİ A4 20 bin tl dese inanırmısın? Sizi bilmem ama ben inanmam :)) Kaliteli firmalar böyle şeylerle uğraşmazlar. Ürün neyse odur. Ama adı sanı duyulmamış firmalar İ7 İŞLEMCİ, 12 GB RAM ve 2 GB EKRAN KARTI haberleri sizi yanıltacağını unutmayın. Mesela INTEL Core i7 4770 Quad Core 3.40 GHz 8MB Turbo VGA 1150p 4.Nesil FİYATI: 800 TL iken INTEL Core i7-4960X 3.60Ghz 15Mb Soket 2011 İşlemci 3.000 TL civarındadır. Gördüğünüz gibi ikiside İ7 ama aralarında dağlar kadar fark var. Yani laptop markasından sonra içindeki işlemcinin marka ve modelide oldukça önemli. Bir laptopun içindeki donanımsal ürünler birden fazla fabrikasyon ürünü tarafından üretildiğini unutmayın. RAM’ini, Ekran Kartını, Monitörünü kısaca yüzlerce parçası yüzlerce değişik firmada üretimi gerçekleştirilmektedir.

5- Markalar: Daha çok tavsiye ettiğim Laptop Markaları Lenovo, Sony, HP, Asus, MSI, DELL ve Toshibadır. Tabi model seçimi burada önemli hangi modeli aldığınız ve hangi tür işte kullandığınız. Yani bu markaların oyun segmenti, multimedya segmenti, iş segmenti gibi bir çok segmentte ayrı ayrı modelleri var. Siz aha bu iyi deyip gidip multimedya segmentinden bir laptop alıp en iyi laptop markası bu düşüncesiyle crysis oynamaya kalkarsanız emin olun verim elde edemessiniz. Bu yayık makinasında çamaşır yıkamaya benzer. Çamaşırınızı yıkar ama :)) İyi yıkamaz.

6- Kullanım Amacı: En İyi Laptop Markası konusu geniş bir konu olduğundan bütçenizin durumu, aradığınız özellikler, laptopu hangi amaçla aldığınız, laptopun kullanılma süreci, bulunduğu yer, ortamdaki temizliğe kadar tüm faktörler oldukça önemlidir. Bir inşaatta kullanacaksanız alacağınız laptop markası tamamen değişiklik gösterecektir. Yada bir ofiste sadece internete girecekseniz duruma göre laptop seçmelisiniz…

Araştırma Sonuçları:

1-SquareTrade Sigorta Şirketi Araştırması:

En dayanıklı laptop Markası

Kaynak: http://www.smh.com.au/digital-life/computers/apple-laptops-fourth-in-reliability-study-20091119-im8t.html

SquareTrade adlı sigorta şirketi oldukça kapsamlı bir araştırma yapmış. Dizüstü/Laptop bilgisayar markaları arasında hangisinin daha az bozulma gösterdiğini belirledi.

en-dayanıklı-laptop-markasi-1

SquareTrade Acer, Apple, Dell, Asus, Gateway, HP, Lenovo, Sony ve Toshiba markalarından toplam 30000 adet dizüstü bilgisayar arasında bir araştırma yapmış. Yapılan araştırmada her markadan en az 1000 ürün kullanılmış. Sonuca göre dizüstü/laptop bilgisayarların 2-3 sene içerisinde bozulduğunu gösteriyor. Sonuca göre Asus bu konuda en az sıkıntı yaşatan marka, ikinci sırada ise çok az bir farkla Toshiba bulunuyor ve devamında ise Sony takip ediyor.

2- IDC Araştırması:

Dünyada dizüstü bilgisayar pazarının en iyi satış markası

Kaynak: http://www.engadget.com/2013/04/10/idc-pc-shipments-in-q1-faced-their-steepest-drop-known-to-date/

Dünyada-dizüstü-bilgisayar-pazarının-en-iyi-satış-markası

IDC şirketlerine göre, dizüstü bilgisayar pazarının en iyi satış yapan isim Lenovo dan hemen sonra ise Dell.Apple laptoplar Dell’den hemen sonra pazarın yüzde 10’una sahip oldu. Onları takip eden markalar ise Toshiba ve Lenovo markaları oluyor.

3- GFK Araştırma Şirketi:

Türkiye’de en çok satan bilgisayar markaları

Kaynak: http://www.maxicep.com/portal/turkiyede-en-cok-satan-bilgisayar-markalari.html

Türkiye’de-en-çok-satan-bilgisayar-markaları

2012 yılında Türkiye’de en çok satan dizüstü ve kişisel bilgisayarların grafiğini çıkardı. Grafiğe göre en çok satılan ürünler ülkemizde Casper, Asus, Samsung, HP, Toshiba, Dell, Acer, Lenovo, Exper


Yazar Hakkında