En iyi lastik markası hangisidir?

Aslında lastik konusu bir otomobil için oldukça ciddi bir konu. Lastiğinizin kalitesi kullandığınız aracın emniyetinden tutun konforuna kadar herşeyi etkiliyor. Aracınızın segment durumuda aynı zamanda alacağınız lastiğin ne olacağı konusunda ön bir fikir olabiliyor. Diğer bir durum yolların durumu. Malum Türkiye’deki yollar standart değil. Yani siz TEM’de seyahat ederken herhangi bir yola saptığınızda bir anda Afrikanın balta girmemiş ormanlarından birinde safaride olduğunuz hissiyatına sebep olabiliyor. Bu nedenle Fransa,İngilitere veya Somali gibi yolları gibi standart halde olmaması en iyi lastik sorusunun cevabını zorlu bir hale getiriyor.

Kısaca aracın yaşı, durumu, kullanılan yolun yapısı lastik kalitesini belirliyor. Mesela çok kaliteli deyip X markası aldığınızda eğer aracınız sert bir yolda kullanıyorsanız kullanma süresi kısalacaktır. Buda kalite fikrinizi değiştirecektir.

Muhtemelen çevrenizde lastik kullanan kişiler eğer bir binek arabaya sahipse genellikle Pırelli, Lassa, Good Year veya Nokian gibi lastik markaları tercihleri olabiliyor. Ancak durum sanıldığı gibi değil. Türkiye şartlarında kullanılan yollar için Lassa en iyi lastik markası olduğunu söyleyebilirim ancak Bir Jeep’iniz varsa Lassa var olan durumda en kaliteli sorusunu başka bir sıraya atabiliyor.

Neyse konumuza geçelim.

Ülkemizde yaygın olarak satılan lastik markaları  Bridgestone, Continental, Debica, Dunlop, Goodyear, Kumho, Lassa, Michelin, Nokian, Petlas, Pirelli, Roadstone, Sava, Toyo, Yokohama’dır. Bunlar içerisinde dünyada yaygın olarak satılan ve dünya pazarında etkin olan markalar ise Bridgestone, Continental, Goodyear ve Dunlop Markalarıdır.


Yazar Hakkında