En Sağlam Laptop Markası Hangisidir?

Piyasada onlarca hatta yüzlerce laptop markası var. Genellikle laptop seçimi söz konusu olurken aklımıza performanstan hemen sonra acaba sağlam mı? kaç yıl dayanır? kırılır mı? dayanıklı mı? çabuk bozulur mu? soruları gelir. Aslında piyasaya hakim markaların çoğu laptoplarını 8 askeri deneye tabi tutarak dayanıklıklarını test ederler.  Aşırı sıcak, soğuk, nemli veya tozlu koşullar dayanıklı olan veya mukavemete karşı koyabilen kasalar her zaman için tercih edilebilecek laptoplardır. Ayrıca donanımsal ürünlerin ne kadar zamanda bozulduğu ile ilgili ciddi raporlar hazırlayarak piyasada söz sahibi olmaya çalışırlar. Çünkü laptopların elektronik devreleri çabuk bozulabilen hassas cihazlardır.

Şimdi kafadan atmadan uluslar arası araştırma şirketlerinin bu konuda ne dediklerine bir bakalım. Bir araştırma şirketi dünyada en çok satılan 9 markanın üzerinde bir araştırma yapmış. Demişki acaba 2 yılda veya 3 yılda arızalanan ve teknik servise gönderilen laptop yüzdesi nedir?

en-saglam-laptop-markasi

Son üç yıl içerisinde en çok arıza çıkaran % olarak en yüksek üç marka HP,Gateway ve Acer olmuş. Aynı şekilde HP,Gateway ve Acer son iki yıldada ortalama %10-15’lik bir yüzde ile cihazları problem çıkarmış. Peki bu tabloda en iyi marka hangisi? Asus, Toshiba,Sony ve Aplle hatta Dell bo konuda oldukça iyi oldukları anlaşılıyor. Peki dünyada en çok satılan güvenilir marka hangisi. Bu konuda gayri resmi olsada kabul edilebilir bir sayı var elbette.

2014 Yılında Resmi Olmayan Verilere Göre Laptop ve Masaüstünde En Çok Satış Yapan Markalar
  Üretici/Marka Satılan Bilgisayar Sayısı
1 Lenovo 58,000,000
2 HP 52,000,000
3 Dell 41,000,000
4 Acer 24,000,000
5 Asus 22,000,000
6 Diğerleri 104,000,000

Liste incelendiğinde Lenovo, HP, Dell, Acer ve Asus dünyada muhtemelen 2014 yılı içinde en çok satan bilgisayar markası ünvanına sahip. özellikle Lenovo, HP ve Dell’in rekorlarını kimsenin kıracağını pek sanmıyorum.Şimdi başka bir tabloya bakalım. Dünyada en çok satış yapan ilk 10 markanın sıralamasını yapmışlar. En iyi veya en kötü markalar şeklinde.

en-iyi-ve-en-kotu-laptop-markalari

Araştırmayı yapan güvenlilir bir platform olan PCMAG. Araştırma sonucunda en iyi üç marka Aple, Dell ve HP Seçilmiş. Toshibadaki çöküşü umarım farketmişsinizdir.Yine samsungun çıkış yaptığını görmekteyiz. Başka bir araştırma şirketi ise en güvenilir 13 laptop markasını sıralamış. Listenin ilk sırasında %19 ile Apple var, hemen arkasında %12 ile Dell ve onu %11 ile Asus ve Hp takip ediyor. MSI’ın neden %1 lik durumda olduğunu anlamadığımı söyleyebilirim. Belkide satış rakamları ve tanınabilirlik az olduğu içindir. Not: Veriler müşteri menüyetine göre anket sonucunda elde edilmiştir.

 1. Apple: 19%
 2. Dell: 12%
 3. Asus: 11%
 4. HP: 11%
 5. Acer: 9%
 6. Lenovo: 9%
 7. Toshiba: 9%
 8. Samsung: 7%
 9. Sony: 6%
 10. Alienware: 3%
 11. Fujitsu: 1%
 12. MSI: 1%
 13. Panasonic: 1%

Güvenilirlik konusunda ise başka bir araştırma şirketi genel bir değerlendirme yapmış. Araştırma sonucunda en güvenilir laptop markaları Apple ve Asus seçilmiş. Asus’un ülkemizde ki durumu hakkında genel bir kanıya vararak değerlendirmeyin. Global çapta bir araştırma sonucu. Şahsen Asus bilgisayarım bozulduğunda değişimi kabul etmeyen tenik servisi şikayet etmiştim. Tayvandan destek olmuşlardı :)) Böyle adamlar işte.

en güvenilir laptop markaları

Bir araştırma şirketi ise en iyi dizüstü/laptop markası sıralaması yapmış. Listede ilk üç sırayı Apple,Asus,Dell almış. Araştırmalar genel olarak böyle. Şimdi sonuç kısmına geçelim.

en iyi dizüstü laptop markası

Sonuç: Bilgisayar markaları içinde sağlamlık olarak Apple’nin laptopları her zaman en iyi marka olduğu kesin. Totalde Lenovo, Asus, Toshiba iyi durumda olduğunu söyleyebilirim.

Kaynak:

 • http://www.squaretrade.com/htm/pdf/SquareTrade_laptop_reliability_1109.pdf
 • http://www.channelinsider.com/c/a/Networking/9-Most-Reliable-Notebook-PC-Makers-439809
 • http://www.statisticbrain.com/laptop-malfunction-rates/
 • http://www.laptopmag.com/articles/laptop-brand-ratings
 • http://www.pcadvisor.co.uk/buying-advice/laptop/most-reliable-laptop-makers-revealed-3419512/
 • http://atulhost.com/best-laptop-brands


Yazar Hakkında