En Uygun Laptop Tavsiyesi

Bir laptop almayı planlıyorsunuz ve cebinizde bunun için ayırdığınız belirli bir miktarda paranız var. Ve alacağınız laptopun kaliteli ve uzun vadede kullanabileceğiniz bir laptop olmasını istiyorsunuz. Elbette ki bu en doğal isteğiniz. Ancak bundan önce yapmanız gereken ufak bir araştırma işlemi var. Hangi laptopu almalıyım veya laptopu nasıl seçmeliyim sorusu üzerine biraz kafa yormanız gerekiyor.

Eğer bir mağazaya girip “laptop almak istiyorum” diye soru sorduğunuzda ilgili mağaza görevlisi aklından geçen ilk laptopu size satmak için illüzyonist edasıyla konuşma başlayacaktır. Kısa bir şokun ardından laptopu elinize aldığınız anda son pişmanlık fayda vermeyecektir.

İlk kural şudur. Acele etmeyin. Bir ürüne para verecekseniz ki bunun anlamı emektir. Vereceğiniz emek bir kuruş olsa bile acele etmeyin. Biraz araştırın. Bir laptop 500 TL ile 30.000 TL arasında değişebiliyor. Burdaki olay şu herkes kendi amacına yönelik alıyor. 30.000 TL laptop mu olur diyebilirsiniz. Hiç kimse 30.000 TL’lik laptopla oyun oynamaz. Bunun bir kullanım amacı vardır.

Yani alacağınız laptop birincisi kullanım amacınıza yönelik olmalıdır. Nedir bu? İnternete girsin, müzik dinlenebilsin, video veya film izlenebilsin yada oyun, belirli programlar çalıştırabilsin.

Eğer sadece internete girip, video veya film izleyecek, ufak oyunlar oynanacaksa 500-1.250 TL arasındaki bir laptop rahatlıkla işinizi görecektir. Orta segment oyunlar, internet, film, video, müzik oynatabilecek, photoshop veya benzer programları çalıştırabilecek orta halli bir laptop istiyorsanız 1.500-2.000 TL arasında bir laptop düşünmelisiniz. Her istediğim oyunu oynasın, istediğim programı çalıştırsın, Autocad, İllistrator, Photoshop, Flash gibi programlar kullanıyorum, Wokstation, Edius gibi bellek isteyen sistemler kullanıyorum diyorsanız o zaman 2.500-5.000 TL arasında bir bütçe ayırmanız şart.

Uygun bir laptop seçmenin en önemli kuralı başta belirttiğimiz gibi araştırmadır. Önceliklerinizi, Kullanım Amacınızı ve Bütçenizi bir kağıda yazın. Ardından google’de belirlediğiniz fiyatta araştırmalar yapın. Media Mark, İstanbul Bilişim, N11, Webden Al, Vatan Bilgisayar, Bimex’ten internet üzerinden aradığınız fiyat aralığında laptopları belirleyin.

Kesinlikle bilen ve aranızda ticari bir bağ olmayan birisi ile direkt temas kurun. Önerdikleri markaları yazın. Hatta varsa çevrenizde bu işten anlayanlara deyin ki şu kadar param var! Bana bir yada iki marka önerirmisiniz. Tüm bu verilen seçenekleri alt alta sıralayın karşılaştırın.

Kesinlikle marka alın, marka seçin. Dell, Asus, Lenovo, HP, Sony, Toshiba, Mac, Gigabyte, MSI gibi markalar seçin. Çünkü marka demek alacağınız elektronik ürünün arızalanmasında hızlı çözüm demektir. Tanımadığınız etmediğiniz laptoptan uzak durun. Ürünü sakın görmeden almayın. Ucuz diye bir laptopu almaya kalkışmayın. Unutmayın ki ucuz etin yahnisi olmaz.

İşlemci Ram ve Ekran Kartı konusunda dikkat etmeniz gerenleride buraya yazdık. Tıkla

Şimdi bize Fiyat ve Kullanım Amacınızı Yazın… Uzman ekibimizle beraber cevaplandıralım. Selametle kalın.


Yazar Hakkında