Bilişim Teknolojileri

En Uygun Modem Hangisidir?


Modem seçimi söz konusu olduğunda elbetteki en uygun fiyata en kaliteli modemi satın almak isteriz. Bizde bu yazımızda sizlere “En uygun modem hangisidir?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Modemlerin temel işlevi ve donanım yapıları hemen hemen aynıdır. Bir modem telefon kablosundan gelen analog (sayısal) veriyi dijitale çevirir. Bu mantıkla baktığımızda modemlerin kaliteli olmasını sağlayan temel şeyin elbette ki donanımsal özellikleridir. Bir modem için eğer kablosuz ise daha uzak mesafede etkili olma ve internet kesintisi oluşturmayacak, uzun süreli kullanım aranan temel özelliklerdir. Bir modem çok sayıda teknoloji teknoloji barındırdığından bunların hepsini tek tek öğrenmeye gerek yok. Bizim için daha çok bilinen, denenmiş ve teknoloji platformlarında olumlu yorumlar almış modemler tercih sebebi olacaktır.

Modemlerde en başta “bağlantı hızı” denilen Mbps özelliği ilk akla özelliktir. Bu özellik aslında bilinenin aksine sizin var olan bağlantı hızınızı arttırmaz. Veya daha uzak mesafelere çekim gücü oluşturduğu anlamına gelmez. Büyük puntolarda modem kutusu üzerinde yazılmış olan (150 Mbps, 300 Mbps, 1200 Mbps vs.) gibi özellikler saniyede yapılacak olan veri transferini simgeler. Ancak size hizmet veren TTNET, Superonline, Smile ADSL gibi firmalar internet paketinize tanımlı olan Mbps hızı ne ise ancak onu alabilirsiniz. Örneğin TTNET internet paketiniz 24 Mbps ise (genelde 24 Mbps, 16 Mbps, 8 Mbps olur) ancak bu hızda alabilirsiniz. 1200 Mbps özelliğinde modem ile hızınız 1200 Mbps’ye çıkmaz.

Birde anten sayısı durumu var ki buda biraz yanlış fikre neden oluyor. Her kablosuz modemde öyle veya böyle gömülü halde anten bulunur. Bazı firmalar müşteri dikkatini üzerine çekmek için 2 veya daha fazla anten monte ederek ilgiyi üzerine çekerler. Böylece müşteri bunun daha iyi çektiği fikrine kapılır. Ama anten olup olmaması sizi asla yanıltmasın. Çokta önemli bir durum değil.

Modemin daha uzağa çekip çekmediği aslında detaylı teknik özelliklerinde geçerli bir durumdur ki bunu hesaplayabilmek için mühendis olmak gerekiyor. Örneğin

  • Kablosuz Standartlar IEEE 802.11b, 802.11g, 802.11n
  • Frekans400-2.4835 GHz
  • İletim Gücü <20 dBm(EIRP) gibi.

Yani doğrudan bir modemi eline alıp bu modem 300 metre çeker olayı tamamen yanlıştır. Çünkü ortamdaki elektromanyetik durum, hava şartları, binanın beton yapısı, modemin bulunduğu alan, konumlandığı yer gibi faktörler modemin ne kadar daha uzağa çekmesinin önündeki etmenlerdir.

Neyse konuyu çok uzatmadan sizlere en çok tercih edilen ve en uygun modemler konusunda bazı tavsiyelerde bulunayım. Bu tavsiye ettiğim modemleri hem iş hemde bireysel olarak kullanmanız mümkün. Yeni nesil modemler her iki seçeneğe cevap verebilecek bir teknoloji ile donatıldıklarını söylemekte fayda var.

Eğer kaliteli bir modem almak istiyorsanız önerim Airties, TP-Link, Asus ve Zyxel gibi markaları tercih etmeniz. Günümüzde en çok tutulan ve tercih edilen modem markaları olduğunu belirtmekte fayda var.

 NOT: Aşağıda tavsiye ettiklerim kablosuz modemler! Artık kablolu modem devri kapandı. Halen üretiliyor ancak kablosuz teknolojilerin (akıllı telefon, tablet, laptop vs.) artması ile beraber kablolu modemlere rağbet azaldı.

1- TP-Link TD-W8960N ADSL Modem >>> Yaklaşık 92 TL | Tıkla

Kablosuz, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

 

2- Zyxel P1302-T10D ADSL Modem >>> Yaklaşık 106 TL | Tıkla

Kablosuz, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

3- Asus DSL-N10 ADSL Modem >>> Yaklaşık 118 TL | Tıkla

Kablosuz, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 150 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Firewall, Sökülebilir Anten, Anten Sayısı: 1

4- AirTies Air 5453 ADSL2 Modem >>> Yaklaşık 125 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

5- TP-Link TD-W9970 ADSL Modem >>> Yaklaşık 164 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Firewall, Anten Sayısı: 2

6- Zyxel VMG1312-B10A ADSL Modem >>> Yaklaşık 169 TL | Tıkla

Kablosuz, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Firewall, Anten Sayısı: Yok

7- Linksys X1000 ADSL Modem >>> Yaklaşık 179 TL | Tıkla

Kablosuz, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

8- Asus DSL-N17U ADSL Modem >>> Yaklaşık 298 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

9- Airties Air-5760 ADSL Modem >>> Yaklaşık 359 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 1600 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Dual Band

10- Asus DSL-AC68U ADSL Modem >>> Yaklaşık 789 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 1900 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Firewall, Sökülebilir Anten, Anten Sayısı: 3, Dual Band

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort