Ethernet Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ethernet kartı herhangi bir bilgisayarın ağda bulunan diğer bilgisayarlarla iletişim kurmasını, kendine ait bir kimlik oluşturarak ağ içerisinde etkileşimli hale gelmesini sağlayan ve anakart üzerindeki slotlara takılaak kullanılan bir donanım birimidir.  Kısaca özetlersek ağ sisteminde bilgisayar ve ağ arasında iletişimi sağlayan donanımsal aygıttır. Ethernet kartlarına network kartı, ağ arabirim kartı gibi isimler de verilmektedir. Genellikle günümüzde Ethernet Kartları ile 10Mbit/sn, 100Mbit/sn, 1000Mbit/sn hızında data transferi yapabilmektedir.

Ethernet Kartları anakartın üzerindeki uygun slotlara takıldıktan sonra direkt olarak aktif hale gelebileceği gibi driveri tanıtıldıktan sonrada aktif hale gelen marka/modeller vardır.

Bir Ethernet Kartında sadece o karta ait olan bir 48 bitlik numara vardır. Buna MAC adresi denir. Üretici firma tarafından Ethernet Kartı üretimi esnasında kendisine benzersiz bir MAC Adresi verilir. Ve Ethernet Kartı bu Mac Adresi ile dolaşımdaki diğer bilgisayarlar ile iletişime geçer.

ethernet-karti

Ethernet kartlarının çıkış noktaları RJ-45 veya  konektörlere uygun olarak tasarlanmıştır. Günümüzde Ethernet Kartları için daha çok RJ45’ler kullanılmaktadır. Ethernet Kartının Çalışması Prensibine gelince: Ethernet kartı iletilecek verileri paketlere böler ve kart çıkışına bağlı ağ kablosuna gönderir. Bir yerel ağ (lan) sisteminde iletilen veri paketlerinde, alıcının MAC adresi, göndericinin MAC adresi, iletilen veri ve CRC kodu bulunur. CRC kodu gönderilen verinin bozulup bozulmadığını kontrol eden koddur. Yerel ağda bir bilgisayar diğer bilgisayara veri yollamak istediğinde bu veri çerçeve (frame) denilen veri paketleri haline dönüştürür. Bilgisayar bu veride bazı hesaplamalar yaparak bir kod üretir ve bu kodu verinin sonuna ekler. Bu koda CRC kodu denir.


Yazar Hakkında