Excelde Satır ve Sütun Sabitleme (Dondurma) Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Excelde Satır ve Sütun Sabitleme (Dondurma) Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt vereceğiz. İşlemlerimiz oldukça basit. Dilerseniz sadece satır, sadece sutun veya hem satır hemde sütunu birlikte sabitleyebilirsiniz. Excel sayfamızı açalım ve veri listemizde aşağıdaki gibi yapalım. Anlaşılmayan konu için aşağıdaki Excelde Satır ve Sütun Sabitleme Nasıl Yapılır? videomuzu izleyebilir veya yorum kısmına not düşebilirsiniz.

Şimdi sırasıyla sadece satır, sadece sütun veya hem satır hemde sütunu birlikte sabitleyebilirsiniz sorusuna yanıt verelim!…

1- Excelde Satır ve Sütun Sabitleme (Dondurma) Nasıl Yapılır?

Excelde Satır ve Sütunların birlikte  sabitlemek (dondurmak) için yapacağınız işlem hangi satır ve hangi sütundan itibaren sabitleştirmek istiorsanız  oranın merkezini bulun. Meselan ben B2 hücresinin üstü ve solundaki satır ve sütunun sabit kalmasını istiyorum. O zaman B2 Hücresini seçip Görünüm> Bölmeleri Dondur>Bölmeleri Dondur diyorum.

excelde-satir-ve-sutun-sabitleme-dondurma-nasil-yapilir

2- Excelde Sadece Satır Sabitleme (Dondurma) Nasıl Yapılır?

Excelde Satırları  sabitlemek (dondurmak) için yapacağınız işlem hangi satırdan itibaren sabitleştirmek istiyorsanız  oranın satırbaşını bulun ve seçin. Meselan ben 1 satırından itibaren sabit kalmasını istiyorum. O zaman 1 satırından itibaren seçip Görünüm> Bölmeleri Dondur>Üst Satırı Dondur diyorum.

Excelde Sadece Satır Sabitleme (Dondurma) Nasıl Yapılır

3- Excelde Sadece Sütun Sabitleme (Dondurma) Nasıl Yapılır?

Excelde Sütunları sabitlemek (dondurmak) için yapacağınız işlem hangi sütundan itibaren sabitleştirmek istiyorsanız  oranın sütununu bulun ve seçin. Meselan ben A sütunundan itibaren sabit kalmasını istiyorum. O zaman A sütununu seçip Görünüm> Bölmeleri Dondur>İlk Sütunu Dondur diyorum.

Excelde Sadece Sütun Sabitleme (Dondurma) Nasıl Yapılır

Önemli Uyarı: Yaptığınız her sabitleme işleminden sonra eski haline yani listeyi ilk haline getirmek için BÖLMELERİ ÇÖZ demeyi unutmayın. Eğer başka bir sabitleme yapacaksanız aynı şekilde ilk haline yani bölmeleri çöz demeniz gerekiyor. Sonra işleme başlayabilirsiniz.

bölmeleri çöz


Yazar Hakkında