Eyfel Kulesinin Gerçek Hikayesi

Paris’in ünlü demir kulesi denilince tüm dünyada Fransa’nın sembolü halini alan Eyfel Kulesi gelir. Herşeyin olduğu gibi bu muhteşem kulenin de bir hikayesi vardır.

Uluslararası bir sergide turistleri etkilemek için inşa edilen bu kulenin  amacı Paris’ e etkileyici bir özellik kazandırmaktır.Bu amaçla Fransız mühendis Gustave Eiffel  kuleyi tasarlamış.Fakat  17. yüzyıl estetik anlayışına pek uymadığı gerekçesiyle şiddetli bir şekilde eleştirilmiş.

İlk yapıldığında Paris halkının aşırı tepkisini çekmiş, beğenilmemiştir. Hatta bazı sanatçılar dev bir sokak lambasına benzetmişler.Daha da ilginci bu demir kulenin Paris’in değerini düşüreceğine ve saçma bir şey olduğuna inanmışlar, savunmuşlar.

Sonra devrin ileri gelen sanatçıları imzaladıkları bildirileri dağıtmaya başlamış.Hatta Yazar Guy de Maupassant kuleyi görmemek için sık sık kulenin tepesinde yemek yemeyi tercih etmiş. Çünkü kuleyi görmek ona acı veriyormuş.

Parislilerin Demir Bayan olarak adlandırdıkları bu kule Dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Daha sonraları çok sevilen  ve Paris’in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi romantiklik simgesi olarak da günümüzde önemini korur oldu.


Yazar Hakkında