Firewall Cihaz Tavsiyesi

Firewall Cihazı ,Güvenlik Duvarı ,UTM Kavramları hemen hemen aynıdır…

Firewall’un kısaca tanımı ağımızdaki sistemlere yapılan kötü amaçlı saldırıları durdurmak için kullanılan donanımlar üzerindeki yazılımlardır. İnternette güvenlik ile ilgili konular arasında adı sık sık geçen FIREWALL kavramı esas olarak yazılım ile oluşturulup, internet üzerinden bir sisteme girişleri kısıtlayan/yasaklayan ve genellikle bir internet gateway servisi (ana internet bağlantısını sağlayan servis – ağ geçidi) olarak çalışan bir bilgisayar üzerinde bulunan güvenlik sistemine verilen genel addır.

Firewall dediğimiz yapılar SOFTWARE ve HARDWARE şeklinde olan yapılar olmak üzere iki kısma ayrılıyor. Birincisi SOFTWARE dediğimiz yapılar herhangi bir server sistemi olan (Microsoft Server 2008, Microsoft Server 2012 gibi) yapılar üzerinde YAZILIMSAL olarak yüklenip kullanılan yapılardır. Yani siz herhangi bir bilgisayarınıza FİREWALL yazılımını yükleyip kullanmanızdan ibarettir. Burdaki esas olay bu işletim sisteminin ( windows 7, server 2008, Linux) bu firewall yazılımını destekleyip desteklemediğidir. Örneğin İsa Server 2006 Firewall yazılımı için Microsoft Server ailesinden bir işletim sistemi üzerine kurmanız gerekmektedir. (Microsoft Server 2003 gibi) HARDWARE ise özel server sistemleri ile bütünleştirilmiş cihazlardır. Yani aslında sırf firewall görevi görmek üzere tasarlanmış cihazlardır ama yinede bilgisayardan farkları yoktur. Piayasadaki Fortigate, Sonicwall, Daytrek gibi cihazlar sırf Firewall cihazı olması için tasarlanmış sistemlerdir.

Firewall bireysel olarak yada standart kullanılıcı 5-10 bilgisayar için kullanılması tavsiye edilen cihazlar değildir. Genellikle gizlilik usulu çalışan, veri güvenliğini önemseyen, donanımsal sorunların önüne geçmek isteyen, kullanıcı kontrolünü sağlamaya yönelik amaçlar taşıyan, bazı sitelere erişimleri kısıtlayan, yasaklayan, kullanıcıların girdiği siteleri kontrol altına almak üzere izlemek isteyen şirketler,kurumlar için olmazsa olmaz yapılardır.

Eğer bir FİREWALL CİHAZI almaya karar verdiyseniz çok iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Gidip dükkandan alır gibi firewall almanız imkansız. Yada herhangi bir internet sitesinden almanız gene zor. Alsananız bile öyle böyle sizi bir firma ile muhattap ederler. Hatta bir firma ile muhattap olmak zorundasınız. Genellikle distribitörler tarafından sizlere bir “HOŞGELDİNİZ”  muhabbetinden sonra uzun uzadıya cihazını pazarlamak için bir çok takla atma deneyimi olur. Hatta “GELELİM 1 AY DEMO” gösterelim bile derler. Hatta gelip demo kurarlar bile :)) Türkiyede FİREWALL belirli firmaların elinde sayısıda çok değil aslında.  Bu yüzden ilk başta zahmetli bir iş gibi görünür. Aslında olay basit, istedikleriniz daha basit. Güvenlik ve Kullanıcı Kontrolü :)) Bu kadar… Asıl sorun herhamgi bir cihaz arızası v.b durumda olaya el atacak teknik servis olayı. Eğer teknik servis desteği sorunlu veya yoksa mümkün ise orayı hemen terkedin. Şirketiniz veya kurumunuzda internet veya ağda doğabilecek bir sorunda BT uzmanının müdahalesi/bilgisi dışında olabilir. O yuzden mevcut sorunda ilgili TEKNİK SERVİS’in müdahale hızı ve sorun gidermesi çok önemlidir. Bunuda sayılı firmalar gerçekleştirmektedir.

Fırewall’un esas amacı ağa zarar vermek yada sızmak isteyenleri engellemektir. Genel olarak şirketler ve veri merkezleri için firewall sıkça kullanılan bir güvenlik metodudur. Fırewallar güvenlik ve denetim için bir tür geçit noktası oluşturur. Ayrıca sisteme modem ile bağlantı kurulmak istendiğinde fırewall bu bağlantıyı kontrol edip izleyebilme imkanına da sahiptir.

Tavsiye edeceğimiz markalarda ki Firewall Cihazlarının özellikleri hemen hemen aynı. Bir çoğu aynı işlevi görmek üzere tasarlanış ufak tefek üstünlükler dışında pek farkları yok.  Yazılım konusu çok geniş bir derya olduğu için %100 güvenliği hiçbiri sağlamaz. Zaten temel maksatKONTROL‘dur.   Kullanıcıların hangi siteye girdiğini ne zaman hangi bilgisayardan girdiğini, veri akışını, yasaklamaları, virüsleri v.s kontrol altına almak temel amaçtır. Geri kalanlar ise isteğe uygun olarak yapılan işlemlerdir.

Genel Firewall Özellikleri

Web Caching (Web Sayfası Kendi Üzerinde Tutma)
Site Engelleme (Kullanıcı Gruplandırma, Zaman Ayarı)
Kullanıcı Kısıtlama
Özel Ağ Tanımlama
Site Engelleme (Kullanıcı Gruplandırma, Zaman Ayarı)
Girilen Siteler (Top10, Kullanıcıların girdiği sitelerin kaydını tutar ve çok geniş raporlama sunar)
İnternet Engelleme (gruplar halinde internet kısıtlama)
İstenmeyen maillere karşı koruma sağlama
İnternet Hız Ayarı (Kullanıcı başına internet hızını kısıtlama)
Msn de Engelleme (Msn mesaj engelleme ve istenilen kişileri engelleme)
VPN Server (Sanal Özel Ağ, VPN SSL, VPN Client SSL, Peer to Peer VPN SSL)
Multiwan 3G Failover
Anti Virüs Gateway
İnternet erişiminin yedeklenmesi için gerekli senaryoları destekleme
Aynı anda bir den fazla internet yada WAN erişimi tanımlama

Firewall almak istediğinizde karşılaşılan sorunlar: Birincisi kullanıcı sayısı sorunu. Efenim temsilci size bu cihaz 50-100-1.000 kullanıcı için dediği anda fiyatlar katlanarak artmaktadır. Mümkünse kullanıcı sayısını normal kullanıcı sayınızın baya üzerinde alın. İkincisi güncelleme sorunu 1-2-3- yıl gibi lisans güncelleme sorunları var. Bittiğinde gidip tekrar para bayılmak zorunda kalıyorsunuz. Mümkünse aldığınız ürüne bir daha para vermemek üzere olan cihazlar alın. Size ek masraf çıkarmayan cihazları tercih edin.Hangi firewal ı seçerseniz seçin yönetemiyorsanız ya da konfigurasyonunu yapamıyorsanız veya yeterli desteği alamıyorsanız o cihazı almanızın hiçbir anlamı yok!

Hangi firewall almalısınız?

Öncelikle şu soruların cevabı çok önemli 1- Kaç kullanıcınız var? 2- Kaç tane internet hattınız var? 3- Ne kadar paranız ayırdınız? 4- İşyeri/Kurum/Kuruluşta Sistem ve Networkten anlayan biri var mı? 5- Ağınız bunun için uygun mu? 6- Ne amaçla istiyorsunuz?

Marka Tavsiyelerim:

1-Fortigate 2- Sonicwall 3- Zyxel 4- Mikrotik 5-Watchguard

Googleye bunları yazdığınızda direkt sizi ilgili bayiye yönlendirecektir. Alacağınız fiyatı muhtemelen cihazı veren distribitör’e göre vereceklerdir.

Kaynak:
1-http://www.guvenlikduvari.net/firewall-nedir/
2-http://www.firewallmerkezi.com/fortigate-fortinetfirewallnedir.php
3-http://www.beyaz.net/tr/guvenlik/fortinet-urunleri/fortigate-urunleri.html
4-http://www.exa.com.tr/zyxel/guvenlik_duvari/zyxel_zywall-388-18594.html
5-http://www.sonicwallturkiye.com/
6-http://www.cozumpark.com/forums/thread/303758.aspx
7-http://www.webdenal.com/firewall-2789.html


Yazar Hakkında