Flash Bellek (USB) Nedir?

Flash Bellekler, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Kısaca tanımlamak gerekirse Flaş Bellek, kaynak gücü kesildiğinde bile sakladığı veriyi tutabilen ve elektronik olarak içeriği silinip, yeniden programlanabilen bellek türüdür. Flash belleklerin yapısı, RAM’lar gibi elektroniktir, kullanımı Hard Disk’lere benzer, yani yüksek depolama kapasitesine sahiptir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliğinden dolayı bu tarz bellekler “solid-state” olarak yani “durağan” olarak adlandırılır.

Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. Dijital kameralarda, cep telefonlarında, flash kartlarda, MP3 çalarlarda, taşınabilir sistemlerde ve Flash BIOS’larda kullanılmaktadır.  Flashlara bilgiler sabit bloklar hâlinde yazılır.

Yaygın olarak USB hafıza ünitesi, USB bellek, USB çubuk ve flash disk olarak kullanılmaktadır. USB 1.1, 2.0 ve 3.0 olarak 3’e ayrılır ve son teknoloji ile üretilmiş son nesil 3.0 oldukça hızlıdır.

flash bellek usb


Yazar Hakkında