Fotografik Hafıza Nedir?

Öğrenilenin unutulması insanoğlunun en büyük sorunu değil midir? Bu sorun özellikle sınav dönemlerinde bizi iyice çıkmaza sokar. Fotografik hafıza kavramıyla tanışalı uzun yıllar olan biriyim. Üniversite sınavına hazırlanırken fotografik hafıza tekniklerini araştırmaya başlamıştım. Araştırmalarımın sonucunda Fotografik Hafıza Dünya Şampiyonlarından olan Melik Duyar’ı buldum. Sonraki aşamada babam hemen konuyla ilgili seti aldı. Bu set hem eğlenceli hem de çok yararlıydı. İleriki yıllarda da bu setten daha doğrusu teknikleriden çok yararlandım. Vizeler ve finallerde çoğu kez işimi bu sayede  kolaylaştırdım.

Fotografik hafıza, görsel olanı sözel olanla birleştirerek akılda tutmaya dayanan bir hafıza türüdür. Bu sayede hafızanıza güvenmeyi öğrenip kendinizden emin olacaksınız.Gördüğünüz durum, olay veya nesneleri, duyduğunuz sesleri ve okuduğunuz bilgileri kolay kolay unutmayacaksınız.Hatta telefon numaralarını ve simaları akılda tutmak artık sizin için çok kolay olacak.

İlk başta çok saçma olarak nitelendireceğiniz bu tekniklere alışınca hayatınız çok eğlenceli bir hale geliyor. Benden söylemesi.


Yazar Hakkında