FreeDOS Nedir?

Bilgisayar satın alırken genelde FreeDOS kelimesi ile karşılaşırız. Bunun anlamı bilgisayar içerisinde yüklü durumda “işletim sistemi” bulunmadığı anlamına gelir. Kısaca hiç bir program v.s bulunma. Bilgisayar açıldığında siyah bir ekran üzerinde FreeDOS kelimesi çıkar. Aslında FreeDos başlıbaşına bir işletim sistemidir. Ancak günümüz kullanıcıları bir kullanıcı arayüzüne sahip Windows veya Mac gibi işletim sistemi kullanmaktadırlar.

FreeDOS bir bilgisayar sahibiyseniz yapmanız gereken herhangi bir işletim sistemi DVD’si ile bilgisayarınıza format atmanız gerekmektedir. FreeDOS bilgisayarlar daha ucuzdur. Bunun nedeni şirketler extra işletim sistemine para ödemezler. Kullanıcı işletim sistemini bir şekilde kendisi yüklemek durumundadır.

FreeDOS, Microsoft’un 1999’da MS-DOS’u geliştirmeyi durdurması üzerine serbest DOS’u yaşatmak için doğmuş GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir. Amacı DOS ile %100 uyumlu olmaktır ve bu hedefe neredeyse tümüyle ulaşılmıştır. Bu işletim sistemi ile yine açık kaynaklı Arachne web tarayıcısını kullanarak, çok eski bilgisayarlar ile internete bağlanmak mümkündür.[1] Piyasada herhangi bir işletim sistemi yüklenmeyerek satılan bilgisayarlar da FreeDos olarak sunulmaktadır. Bazı kullanıcılar FreeDos’un ücretsiz olmasından dolayı daha ucuz fiyata satılan FreeDos yüklü masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlara rağbet göstermektedir.


Yazar Hakkında