Genetik Açıdan 3 Ebeveynli Olmak

Etik konuları tartışmak her zaman çok heyecanlıdır. Bunlardan birisi ise 3 ebeveynli olma konusudur. Çok tartışıldı ama sonuca bağlanamadı.

Stoplazma transferi ile doğan çocukların 3 ebeveyni olmuş oluyor. Bu aslında bir tedaviydi ama etik kurallar nedeniyle yasaklanmıştı. Peki yasaklanmış olması ortadaki gerçeği ihmal mi edecekti? Tabiki de hayır..

Anne ve babanın yanı sıra 3. bir kişinin DNA’sı daha kullanılarak uygulanan bu yöntemle çocukların 3 biyolojik ailesi oluyor. Bu yöntem kısırlık tedavisinde kullanılıyordu.Anne dışındaki diğer bir kadının mitokondrisi annenin yumurtasına ekleniyor. Hücrede enerji üretiminden sorumlu mitokondrinin içinde de DNA bulunduğu için doğan çocuk 3 farklı kişinin DNA’sını taşımış oluyor. Bu yönteme anne ve babadaki genetik hastalıkların çocuğa geçmesini önlemek için de başvuruluyor.

Genetik olarak bizlere öğretilen ve doğru olan da mitokondrinin anneden alındığıydı. O zaman değişik bir denklemle karşı karşıyayız. Biyolojik olarak bağışçı aslında anne konumunda ama ileride çocuk büyüdüğü zaman onu annesi olarak görür mü kabul eder mi bilinmez.

Aslında bunu sadece bilimsel bir çılgınlık olarak düşünmek de yanlış.. Çocuk sahibi olmak isteyen ve kalıtımsal hastalığa sahip olan anneler bu yönteme başvurmak isteyebilir.


Yazar Hakkında