Gezegen Nedir? Gezegenler Nelerdir?

Gezegen diğer ismi ile planet, bir yıldızın sistemi içerisinde gerek kendi etrafından gerekse bağlı olduğu yıldız etrafında dönen gök cismine denir. Daha basit bir ifade ile Güneş Sistemi içerisinde Güneş’in bir uydusu olan ve Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından kabul görmüş sekiz gök cismini belirlemede kullanılır.

Güneş Sistemi’nde, resmî olarak kabul edilen ‘sekiz gezegen’den başka, bu cisimlerle boyut, yörünge ve fiziksel özellikler açısından aynı gruba konabilecek yeni gök cisimlerinin keşfedilmesi, bir yandan da başka yıldızların etrafında da Güneş Sistemi gezegenlerine benzer gök cisimlerinin dolandığının saptanması, ‘gezegen’ tanımının sınırlarının bulanıklaşmasına sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Önemli Not: Plüton daha önceleri gezegen olarak nitelendirilmişti. Fakat Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından gezegen olmaktan çıkarıldı ve cüce gezegen sınıfına alındı. Böylece 9 olan gezegen sayısı 8’e indirildi. Ancak bir çalışma ile yeniden bir gezegen keşfedilirse bu gezegenler sınıfına dahil edilir. Plüton (134340 Pluto) Güneş Sistemi’nde bilinen en büyük ikinci cüce gezegen ve doğrudan Güneş’in etrafında dönen en büyük on birinci cisimdir. Plüton, birçok cismi barındıran Kuiper kuşağı’nın en belirgin üyelerinden biridir.

gezegenler

Uluslararası Gökbilim Birliği’nin (IAU) tarafından onaylanan Güneş Sistemi’nin sekiz gezegeni, Güneş’e yakınlık sıralarına göre şunlardır:

  1. Merkür
  2. Venüs
  3. Dünya
  4. Mars
  5. Jüpiter
  6. Satürn
  7. Uranüs
  8. Neptün

gezegen


Yazar Hakkında