GFP Protein Nedir?

Ampulun keşfiyle  karanlık geceler son buldu. Size bilim kurgu filminden bir sahne gibi gelebilir ancak Gfp denilen ptotein keşfiyle belkide ampule gerek  kalmadan aydınlanma gerçekleşebilecek.

Çoğu insan  yaz akşamlarında ateş böceklerini seyretmeye bayılır. Ayrıca deniz ve okyanusların karanlık sularında bazı deniz canlıları da tıpkı ateşböcekleri gibi etrafa ışık saçarak görsel bir şölen oluştur.

GFP  başka bir deyişle yeşil flöresan proteinin DNA ve amino asit dizisi bilinip, genetik mühendisliği uygulamalarıyla , bu proteini bakterilerde ve memeli doku kültüründe sentezlemek mümkündür.

Aslında kullanım alanlarından en önemlisi; molekül görüntüleme metodlarında yeni bir çağ açmasıdır. Bu özelliği ise Aequoria victoria denizanasından alır.

Bir başka deyişle; başka proteinleri takip edebilmek için ilgili protein ile yeşil flöresan proteinin birleşik hallerini hücrelerde sentezleyip, yeşil sinyalin kaynağını takip ederek, ilgilenilen  proteinin fonksiyonu hakkında bilgi edilinebilir.

DNA ve protein araştırmalarında farklı renklerdeki florasan proteinlerin kullanılması molekül görüntüleme tekniklerinin daha verimli kullanılmasına imkan sağlar. İşte bu özellik tam da GFP ‘nin yeni bir çağ açmasına neden olmuştur.

Şimdi 2008 yılı nobel ödüllü proteinimize yakından inceleyecek olursak;

Yeşil florasan proteini 238 aminoasit molekülünden meydana gelmektedir. Bu 238 molekülün meydana getirdiği üç boyutlu yapı silindire benzer, çapı 30 angstrom (bir angstrom santimetrenin yüzmilyonda birine eşittir) uzunluğu ise 40 angstromdur. Silindirin ortasındaki molekülün ışık vermesini sağlayan bölümü çok özel bir şekilde zararlı dış etkenlere karşı korunmaya alınmıştır. Ortadaki 3 aminoasit içeren özel bölüm oksijen molekülününde yardımıyla şekil değiştirdiğinde ortama yeşil ışık vermektedir.

Gelecekte ve şimdi GFP pek çok alanda kullanılacaktır.

Virajlarda gece parlayan ışıklı ağaçlar sayesinde kazalar veya biraz hayrete düşebilirsiniz ama kanserli dokunun etrafında parlayan ışıkla o dokunun kötü huylu bir tümör olduğu GFP ile anlaşılabilecek.


Yazar Hakkında