Google Neden İndexlemez?

Katılan olur mu yada olmaz mı bilemiyorum. Anlatacaklarım, yazacaklarım tamamen kendi uydurmamdır. Bir web sitesini açtığınızda ilk günün verdiği heyecanla gidip sağdan-soldan copy-paste yapıp makale/yazı paylaşmaya başladınız. Kaynak gösterdiğiniz içinde vicdanınız da rahatladı. Yada orjinal metinler girdiniz. Özgün ve kaliteli, kalitesiz içerikler girdiniz. Google’nin botları kısa sürede 1-7 gün içerisinde sitenizi aralıklarla ziyaret eder. Her botun kendine göre görevleri vardır. Bir çok kişi yada google bile 3 bot olduğunu söylüyor ama :)) Bence bu olay biraz farklı. Tamamen olayı somutlaştırma amaçlı. Neyse işte bu bot ziyareti aslından bir çeşit hoşgeldin veya tanışma olayıdır.

Tabi siteyi açar açmaz google gelip indexlemez dikkat ettiyseniz ziyaret eder dedim. Ancak ilk başta yazılarınız ister kopya içerik olsun yada özgün olsun indexlenir. Bu muhakkak gerçekleşir. Ama google’nin algoritması insan beynine yakın bir şekilde çalışan acayip bir yazılım.

Siz habire copy paste yaparsanız emin olun google durumu anlar ve isterseniz dünyayı değiştirecek bir karanlık madde bulun sizi indexlemeyebilir :)) Ama bu şu değildir hiç indexlemez! İndexlemeyebilir diyorum. Bunu pazara giderken bir portakala vereceğiniz değer gibi düşünün. Portakal çok kötü ise muhakkak alıcı olan kişi bunu ölçer biçer ve bir değer verir, mantığı kabul ederse alır. Ama portakalın niteliğine her zaman bakmaz. Satıcının kötü bir pazarcı mı iyi mi ve önceki deneyimlerine bakarak değerlendirir. İşte google budur. Senin yazdığın yazıya bakar çok iyi olsa bile toplamda elde edilen değeri verir.

Buna google’de ve de halk dilinde RANK/PAGERANK diyoruz.  Yani sizin sitenizin her zaman bir değeri vardır. Birde şöle bişi var. Aga ben özgün giriyorum ama gene okunmuyo! Yahu şimdi ben tutup google neden indexlemez makalesi yerine google logosu neden italik değil? makalesi yazsaydım okunur mu? Yani yazdığınız yazıların okunabilirliği olması lazım. Mesela nasıl zengin olabilirim? sorusu için güzel bir makale çok okunma sebebidir. Ve yazdığınız alanın kategorize edilmiş olması gerekir. Hangi kesime hitap ediyorsunuz? Hangi kitle için yazıyorsunuz? bunar googlenin sayfanızda cirit atması için en önemli faktörler.

Eğer sitenizin page rank değeri (1-10 arasında değerlendirilir) diyelim ki 3 ise siz wikipediadan 100 tane makale kopyalayın. İlk sırada siz çıkarsınız :)) Bu kadar basit. Ciddi söylüyorum. Neden mi çünkü google size 3 değerini verdiyse sizin tutup kopya içerik çalmayacağınız iyi bilir de ondan. Ve google pagerank değeri 3 olan hiçbir kişi tutup sayfasında kopya içerik koyacak kadar aptal değildir.

Konu biraz dağıldı ama. Olayın bütünlüğünü anlamanız açısından eğer siteniz sunucu ile ilgili bir probleminiz yoksa. Zırt pırt kesiliyor, geç açılıyor, donuyor v.s google bu tür siteleri sevmez hatırlatayım :)) Bunun dışından ne kadar okunabilirliği yüksek özgün içerik o kadar hızlı indexlenme.

Mesela ben :)) Yazdığım yazının 10’da 7 si hemen indexlenir. Diğerleri sonradan indexlenir. Eğer gerçek bir blogger veya yazarsanız ki hayat deneyim ve tecrübelerle sabittir, her zaman için yukarıda dediğim okunabilirliği yüksek ve özgün içerikler üretin. Ama bu iş sabır işidir. Benim 300 ögün makalem var hala indexlenmiyor olayına kapılırsanız işiniz var demektir. Sitenizin yaşı, açık kalma oranı, sucu durumunuz, içerikleriniz hepsi indexlenmeyi etkiler. SEO dedikleri şeyde bu oluyor :)) SEO Kelimesinide hiç sevmem ama.

Google Neden İndexlemez!

1- Karalisteye Düştünüz.

2- Sunucunuz Sorunlu.

3- Kopya İçerik Çokluğu.

4- Anahtar Kelime Sorunları.

5- Okunabilirliği Düşük Yayınlar.

6- Tema Problemleri.

7- Ajax/Javascript Sorunları.

8- .htaccces Engelleme Sorunları.

9- Google Tarama Hataları.

10- Meta Etiket Ayar Sorunları.

11- URL Parametre Hataları.

12- Pagerank Değerinin Düşüklüğü

13- Bağlantı ve DNS Sorunları

Kaynak:

  • http://www.searchenginejournal.com/definitive-list-reasons-google-isnt-indexing-site/118245/
  • https://moz.com/ugc/8-reasons-why-your-site-might-not-get-indexed
  • https://support.google.com/webmasters/answer/34441?hl=en

Yazar Hakkında