Google Wallet Nedir?

Google Wallet, Google tarafından geliştirilen bir mobil ödeme sistemi. Sistem, cep telefonu sahiplerine, cep telefonlarıyla ödeme yapma olanağı tanımaktadır.  Google Wallet servisinden faydalanabilmek için NFC destekli Android işletim sistemi ile çalışan bir akıllı telefona yada tablet bilgisayara ihtiyacınız var.  Google Wallet uygulamasına Google Play den erişebilirsiniz. Google artık cüzdanlarımıza kadar girdi.

Google, uygulamayı 26 Mayıs 2011 tarihinde tanıtmıştır. 2011 yazından sonra kullanılabilecek olan uygulama, ilk aşamada sadece Sprint Nexus S 4G’de kullanılabilecektir. Ancak Google, uygulamayı daha fazla telefonda kullanabilecek şekilde geliştirmeyi planlamaktadır.

Google Wallet ile sahip olduğunuz tüm kredi kartı ve banka kartlarını (debit kart) tek akıllı telefon veya tablet bilgisayarda toplayabilir alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Alışverişlerde ödeme yapmak dışında Google Wallet kullanarak dijital fatura yollayabilme, geçmişe dönük detaylı ödeme kayıtlarını anlık olarak sorgulayabilme, sizin tarafınızdan finanse edilen tüm ödemeleri dünyanın diğer ucunda bile olsa görüntüleyebilme imkanınız var.

Google Wallet, MasterCard PayPass hizmeti veren 300.000’den fazla noktada çalışmaktadır.

Google Wallet’i Türkiye’den kullanmak için aşağıdaki adımları takip edin;

1. İlk olarak telefonunuzun browserından (tarayıcısından) play.google.com adresine girin.

2. Yukarıdaki arama bölümünden Google Wallet ‘i aratın.

Size Browser‘dan mı yoksa Market‘ten mi devam etmeniz konusunda bir seçenek çıkacak. Siz Browser‘ı (tarayıcıyı) seçin.

3. Arama sonuçları ekrana geldiğinde Google Wallet ikonuna tıklayın.

4. Ardından Yükle (install) butonuna basın ve google hesabınıza giriş yapın.

Size tekrar Browser‘dan mı yoksa Market‘ten mi devam etmeniz konusunda bir seçenek çıkacak. Siz Browser‘ı (tarayıcıyı) seçin.

5. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sizi tekrar Android Market (Google Play Store)’a yönlendirecek. Ancak göreceğiniz gibi Google Wallet’i yükleyebileceğiniz uyumlu bir cihazınızın olmadığını söyleyecek.

6. Telefonunuzdan Geri tuşuna basın ve size Browser‘dan mı yoksa Market‘ten mi devam etmeniz konusunda bir seçenek çıkacak. Bu sefer Market’i seçin!

7. Artık Android Market’te Google Wallet‘i yükleyebileceğiniz ekran açılacaktır.

Cüzdan’ı Google a  ulaşarak devre dışı bırakabilirsiniz. Hesabınız kapandıktan sonra Cüzdan’da oturum açamayacak ve işlemlerinizi göremeyeceksiniz. Ancak Google Hesabınızla bağlantılı diğer Google ürünlerine erişmeye devam edebileceksiniz.


Yazar Hakkında