Güç Kimde?

Son günlerde İstanbul Kadıköy’de açılan Ateizm Derneği ile ilgili yazılıp, çizilenleri takip ediyorum. Hatta programında Fatih Altaylı da söz konusu derneğin kurucu üyelerini konuk etmiş. Açıkçası açıklamalardan pek bir şey anlayamadım. Daha doğrusu bir sonuca varamadım.

Kimsenin inanışını ya da inanmayışını sorgulama hakkına sahip değilim. Ben nasıl ki özgür düşünceye sahip olmak istiyorsam, diğer bütün düşüncelere de saygı duymak zorundayım ki saygı duyuyorum da. Sadece anlamakta zorlanıyorum.

İnsanlar belli bir kurallar silsilesine sahip olmak zorunda değiller. Ölümden sonra bir ceza ya da bir mükafat olacağına inanmak zorunda da değiller. Bu kuralları insanlığa yaymak için ilahi güç tarafından görevlendirilen tebliğcileri de kabul etmek zorunda değiller.

İnanç, bir sorgulama mekanizması gerektirir. Mantığa ne uygunsa onu tercih eder insan. Kimse de o kişi için aksini ispatlama çabasına giremez, girme hakkına sahip olamaz. Her koyun kendi bacağından misali…

‘Madem herkesin inanışına saygı duyuyorsun, bu yazı da neyin nesi?’ Diyenlerinizi duyar gibiyim. Saygı duymak ayrı, anlam verebilmek ayrı. Saygı duyuyorum, ancak anlam veremiyorum. Nasıl mı?

Ateizm, kimilerince tanrıtanımaz olarak adlandırılmakta. Ancak, ateistler bunu kabul etmiyorlar. Çünkü onlara göre ortalıkta tanınması ya da tanınmaması gereken bir Tanrı yoktur. İstatistiklere göre de bu görüşü kabullenen oran, dünya nüfusunun yaklaşık % 2,3 üdür.

Küçümsenecek bir oran değil bana göre. Onları anlamaya çalıştım. Bir ateist gibi düşünmek… Etrafımdaki her şeyi kendiliğinden bir oluşum olarak kabullenmeye çalıştım. Koltuğa oturdum, başımı ellerimin arasına aldım… Bir dakika ya, bu koltuk nasıl oldu? Birileri ağaçları kesti, birileri onu keresteye çevirdi, diğer başka bir kısım insanlar keresteyi biçimlendirdi, kumaşla bezedi ve sonuç olarak bu koltuk yapıldı.

Yok, olmadı. Benim kullandığım, basit bir koltuk bile bunca aşamadan geçip varolurken; ben, bu denli karmaşık ve mükemmel bir sisteme sahip olan insan, nasıl olur da yaratıcısız oluşabilirim?

Empatimin ilk dakikasında yedim golü. Bir damla sıvıdan, milyonlarca bilim adamı tarafından hala çözümlenmeye çalışılan muhteşem bir organizmaya dönüşen birer mucizeyiz biz. Bu mucizenin kendiliğinden oluşabilmesini aklım, mantığım kabul etmiyor.

Descartes’ın dediği gibi, ‘Tanrı’yı düşünüyorsak demek ki o vardır, olmayan bir şeyi düşünemeyiz .’ Ateistler bu iddiaya pek çok kurgusal kahramanla karşılık vermektedirler. Kanatlı at pegasusu, boynuzlu at unicornu ya da Noel Baba’yı da aklımızda canlandırmamıza rağmen gerçek hayatta karşılıklarının olmadığını ifade ederler. Yani Tanrı kavramının da kurgudan öteye gitmediğini savunurlar.

Sayın Altaylı’nın proğramına katılan gençler herhangi bir açıklamada bulunmadılar maalesef, ya da açıklayabilecekleri bir şey yok. Sadece bir derneğin kuruluş aşamalarından bahsettiler. Basit bir dernek bile aşama aşama kuruluyor… Bunu anlatan zihniyet,kendisinin nasıl bir yaratıcısı olmadan bu dünyada dolandığına anlam getiremiyor. Doğumu da ölümü de kabul ediyor. Ama bu düzeni bir gücün sağlaması gerektiğini göremiyor. Hemen her türlü hayvanı dize getirip nkölesi yapabilecek olan insan, bir kapsül ve DNA ya da RNA’dan oluşan gözle görülmeyecek bir virüs tarafından toz duman edilebiliyor. Kim yarattı onu?…

Okuyan herkesin aklına binlerce daha örnek gelmiştir eminim. İnsanlar başkalarına zarar vermedikleri sürece, her şeyi düşünmekte, yapmakta özgürdürler. Ancak, bir kurallar silsilesi olsa da olmasa da bu koca evreni yaratan bir güç mutlaka vardır. İtirazı olan?


Yazar Hakkında