Güvenlik Duvarı (Firewall) Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir ağ diğer ağların ve internet gibi büyük bir ağın erişimine açık ise o ağdaki gizli bilgiler güvende değildir. Her an paylaşmak istemediğimiz bilgilerimiz başkalarının eline geçebilir. İşte, bu noktada ağın güvenliğini sağlamak için ağın giriş ve çıkış noktasına güvenlik duvarı (firewall) koyulması gerekir. Güvenlik duvarı ağ yöneticisine tüm ağa olan erişimlerin bir noktadan denetlenmesi imkânı sağlar. Böylece bilgilerimiz daha güvende olur ve dışarıdan gelecek saldırılara karşı da bir tedbir alınmış olur.

güvenlik duvarı nedir

  • Yazılım ve donanım tabanlı olarak geliştirilebilen güvenlik duvarları genel olarak aşağıdaki görevleri yerine getirir:
  • Kullanıcı sınırlaması yapılır.
  • Ağ içi erişim ve ağ dışı erişim kısıtlaması ve gözlenmesini sağlar.
  • Bilginin şifrelenmesini sağlar.
  • Sanal özel ağ oluşturur.
  • Ağın dışarıdan gizlenmesi sağlar.

Güvenlik duvarı, özel ağ ile internet arasına konan ve istenmeyen erişimleri engelleyen bir sistemdir. Bu sistemle ağ güvenliği tam olarak sağlanır ve erişim hakları düzenlenebilir. Ancak güvenlik duvarı kurulurken dikkat edilmesi ve göz önüne alınması gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi güvenlik duvarının belirli bir stratejiye göre hazırlanmasıdır. Güvenlik duvarı kurulmadan önce ne tür bilgilerin korunacağı, ne derecede bir güvenlik uygulanacağı ve kullanılacak güvenlik algoritmaları önceden belirlenmelidir. Güvenlik duvarının sistem üzerinde tam olarak etkili olabilmesi için ağ ortamı ile internet arasındaki tüm trafiğin güvenlik duvarı üzerinden geçirilmesi gerekir. Güvenlik duvarlarının tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de adres dönüşüm (NAT, Network Adres Translation) özelliğidir. Sadece tek bir IP adresi ile tüm ağ kullanıcıları internete çıkabilir ve yerel ağ ortamındaki IP adresleri tamamen internet ortamından yalıtılmış şekilde kullanılabilir. Böylece herhangi bir ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) değişikliğinde iç IP adresleri değişikliğine gerek kalmaz.


Yazar Hakkında