Hangi DVD’yi almalıyım? DVD+R, DVD-R yada DVD+RW, DVD-RW mi almalıyım?

DVD seçimi amaca yönelik alınır. Ne amaçla kullandığınız yada kullanacağınız alacağınız DVD türünü belirler. Ancak DVD’lerin üzerindeki  Eksi (-), Artı (+), R, RW veya DL gibi harf veya semboller kafa karıştırabilir. Öncelikle bu konuda kısaca bilgi vereyim. DVD üzerindek R sadece bir kez yazılabilir anlamı taşırken RW tekrar tekrar yazılabilir anlamına gelir. DVD üzerindeki DL ise Double DVD deniliyor. Yani çift katmanlı. Normal DVD’ler 4.7 GB kayıt yaparken bunlar 8.55 GB kayıt yapabiliyor.

Bir diğer önemli konu DVD üzerindeki Eksi (-) ve Artı (+) kavramı. Bu formatlar aslında çeşitli kurum yada kuruluş statüsündeki gurupların belirdiği bir standart DVD+RW Alliance ve DVD Forum adı altında iki grup var. Bu gruplar çeşitli standartları belirliyor. DVD+RW Alliance diyor ki benim formatım artı(+) formatı. Ben bunu destekliyorum. Benim standardım bu diyor. Onu destekleyen ve kullanan teknoloji şirketleri ise Hitachi, Matsushita, Mitsubishi, Pioneer, Philips, Sony,Thomson, Time Warner Inc. Toshiba ve Victor. DVD Forum’da diyor ki benim standardım eksi (-) formatı ben bunu destekliyorum. Bunu da destekleyen kullanan firmalar ise Dell, HP, Mitsubishi, Philips, Ricoh, Sony, Thomson ve Yamaha Şirketleri.

DVD üzerindeki X Harfi ise yazma hızlarını gösterir. Sadece DVD’yi yazdırırken önemli bir kavram. Saniyede ne kadar veri kopyaladığı ve hızını belirler.

Bu ayrıntı kısımları böyle. Şimdi gel gelelim konumuza. DVD için eğer Ses, Video ve Görüntü Sistemler için hassanız sizlere DVD+R veya yeniden yazılabilir DVD+RW tavsiye edeceğim. Çünkü bunlara kayıt edilen Ses, Video ve Görüntü kayıpsız bir şekilde kayıt edilir ve dilerseniz daha sonra üzerine ekleme yani kayıt yapabiliyorsunuz. Lakin bu durum DVD-R ve DVD-RW’de yok. Genellikle Video ve Müzikle profesyonel uğraşanlar ve dinleyiciler DVD+R veya DVD+RW tercih ederler. Bu her zaman için tercih sebebidir.

Mesela bir DVD+R veya +RW’de video hazırlarken sonlandırmanız gerekmiyor ancak DVD-R veya –RW’de sonlandırmanız gerekiyor. Tabi eskiden DVD+ çalıştıran DVD Player azdı ama artık bu sorun neredeyse ortadan kalktı diyebilirim.

Şimdi kalite olarak DVD+RW ve DVD+R tavsiye edilir. Ancak DVD Playerinizin bunu destekleyip desteklemediğini bulmanız gerekiyor. DVD-R ve DVD-RW hemen hemen her DVD Player destekler.

DVD’ler ve Özellikleri:

  • DVD-ROM: Salt okunur, Kalıpla üretilmiş DVD’yi sembolize eder.
  • DVD-RAM: Rastgele Erişimle Tekrar Yazılabilir
  • DVD+R ve DVD-R: Sadece Bir Kez Yazılır.
  • DVD+RW ve DVD-RW: Tekrar Yazılabilir
  • DVD+R DL: Çift Katmanlı Bir Kez Yazılır
  • DVD+RW DL: Çift Katmanlı Tekrar Yazılır

Etiket: DVD-R / DVD+R / DVD-RW / DVD+RW / DVD-RAM nedir, farkları nelerdir, nerelerde kullanılır, hangisini almalıyım, hangi dvd almalıyım, dvd farkları, dvd özellikleri ile genel bilgi verildi.


Yazar Hakkında