Hangi Ekran Kartını Almalıyım? | Ekran Kartı Tavsiyesi

Ekran kartı seçerken ilk yapacağınız işlem anakartınıza uyumlu olan bir ekran kartı belirlemek olacaktır. Her ekran kartının her anakarta uyumlu olmadığını belirtmekte fayda var. Diğer bir konusu ise ekran kartını hangi amaçla aldığınız. Eğer normal internet v.s işlemleri içinse bilgisayarınızda anakart üzerinde yerleşik halde gelen ve onboard dediğimiz ekran kartı sizin için yeterlidir. Extra anakart almanıza gerek yok. Ancak oyun, grafik programı gibi işlemler söz konusu olduğunda ekran kartı almanız gerekecektir.

RAM Kapasitesi bir ekran kartı için en belirleyici unsurdur. 1 GB, 2GB, 3 GB dediğimiz olay. Ancak burada özellikle dikkat etmeniz gereken şey alacağınız Ekran kartının Bellek Arayüzü’dür. Yani kaç BİT olduğudur.  Eğer gerçekten iyi bir ekran kartı almak istiyorsanız ve oyun/grafik programı için kullanacaksanız en az 128 BİT değerinde bir ekran kartı almalısınız.

Burdaki püf nokta şu 2 GB Ekran Kartı her zaman 1 GB Ekran Kartından üstün değildir. Bunu belirleyen unsur bellek arayüzü dediğimiz veri yolu genişliğidir. Bu nedenle özellikle satın alırken bu Ekran Kartı kaç bit? diye sorun yada internetten bakın.  64 Bit, 128 Bit, 256 Bit, 384 Bit, 512 Bit şeklinde liste uzamaktadır.

Çekirdek hızı ise dikkat etmeniz gereken diğer bir özellik. Genellikle alacağınız ekran kartını belirlediğinizde karşılaştırma amacıyla kullanabilirsiniz.

Ekran Kartı Markası olarak piayasada NVDIA ve AMD olmak üzere iki marka var ancak bazı markalar kendi ismiyle çıkarıyor. Mesela Sapphire R7 370 NITRO 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı gibi. Burdaki ekran kartı NVDIA oluyor. Bana sorarsanız NVDIA derim ancak AMD tercihi tamamen size kalmış.

Bellek Tipine gelince.DDR3, GDDR 3, GDDR 5, HBM Memory gibi seçenekler var. Tabi bunlar ankartınızın hangisini desteklediği ile ilgilidir. Mesela Asus P8H61 Ankartı için uygun ekran kartı dediğinizde DDR3, GDDR 3, GDDR 5 uyumlu ekran kartları mevcut olabiliyor. Burada kafanız karışmasın. RAM gibi değil. Mesala RAM’de DDR2 veya DDR3 hangisi uyumlusu ise bunu kullanıyorsunuz. Ekran kartında ise uyumluluk biraz daha farklı.

Aslında en zor soru Anakartım hangi ekran kartını destekler? sorusu oluyor. Aslında bu konuda bolca site var. Tamamen araştırma olayına kalıyor. Sorunuz varsa alt kısma yazabilirsiniz.


Yazar Hakkında