Laptop

Hangi Laptop Almalıyım? Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?


Bir “Laptop” satın almayı planlıyorsanız ve cebinizdeki her kuruşun sizin için bir değeri varsa biraz ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Hemen hemen herkesin ortak fikri alacağım laptop “işimi görsün”dür.  İş görmesinden kasıt elbette uzun süre kullanılabilecek, ekonomik, arıza çıkarmayacak ve performanslı olmasıdır. Sizi çok fazla teknik detaya boğmadan uzun vadede kullanabileceğiniz bir laptopu nasıl alacağınız konusunda fikir vermeye çalışacağım.

Samimi olarak şunu söyleyebilirim ki eğer bir laptop almayı planlıyorsanız bilgisayar mühendisi olmanıza gerek yok. Hiçbir şey bilmiyorsanız bile 1-2 günlük küçük bir araştırma ile çok güzel bir laptop alabilirsiniz. Manavdan domates alır gibi bir mağazaya girip bana bir laptop lazım derseniz mağaza görevlisi bir hacker edası ile sizi hipnoz edecek ve mağaza kapısında elinizde bir laptopla buluvereceksiniz. Anlamadığınız bir konuda bir şey satın almaya kalkarsanız emin olun kazıklanma ihtimaliniz artacaktır. Bu sadece bir laptop için geçerli bir durum değil. Hayatın olağan akışında geçer bir olay olduğunu belirtmemde fayda var.

Laptop satın almada ilk belirleyeceğiniz işlem kuşkusuz laptop için ayırdığınız bütçeyi belirlemek. Öncelikle tam olarak kaç liralık bir laptop alacaksınız! Bir laptop 750 TL’den 30.000 TL’ye kadar çıkar. Ama burda önemli olan belirlediğiniz fiyat ile kullanma amacınızdır. Tıpkı bir araba gibi. 7.000 TL’ye bir doğan görünümlü bir şahin arabada alabileceğiniz gibi 70.000 TL’ye bir opel astra alabilirsiniz. Ancak şahin ile yolda seyahat ederken hani bunun hız sabitleyicisi yok derseniz size gülerler. Sonuç olarak şahin ile opel arasında temel fark konfordur. Daha fazla konfor ile daha iyi bir seyahat elde edersiniz. Laptop olayıda tamamen böyledir.

Örneğin 750 TL’lik bir laptop ile GTA 5 oynamaya kalkarsanız grafik belleği yetersiz kalacak hatta oyunu bilgisayara kumanıza bile izin vermeyecektir. Ancak 3000 TL’lik bir bilgisayarda yapabileceğiniz film izleme, mp3 dinleme, internette gezinme, yüksek grafik belleği isteyemen oyunlar oynama, word, excel, powerpoint gibi office programlarını bu laptopla rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bütçenizi belirleme işleminiz tamamsa. İlk olarak Google amcadan küçük bir araştırma ile başlayın. Örneğin akakce.com, istanbulbilisim.com, vatanbilgisayar.com, bimeks.com.tr, mediamarkt.com.tr, teknosa.com gibi saygın ve kendini kanıtlamış mağazalardan laptop, fiyat ekseninde bir kontrol edin. Yorumları okuyun. Eleştirilere bakın.

Bir bilgisayarın gücünü/performansını belirleyen en önemli donanım birimleri RAM, İŞLEMCİ ve EKRAN KARTI’dır. Bu üç önemli öğe bilgisayarın ne kadar güçlü olduğunu belirler. Bunun dışından kalan donanım birimlerinin elbette önemi var. Performans deyince ilk bakılacak donanım birimleri bunlar. Üç donanım birimi yüksek olan her zaman daha güçlüdür. Çünkü hali hazırda bu donanım birimlerini üreten firmalar genellikle bellidir. Ve sayısı azdır.

Ardından yakınınızda bulunan teknoloji mağazalarına bir uğrayın. Satın almak için değil. Fikir almak için en ideali yakın veya ulaşabileceğiniz bir mağazaya gidip fikir almaktır. Ancak yukarıdaki gibi satın almak için değil. Sadece fikir almak için. Hatta satış görevlisini çağırıp bütçenize uygun olan laptoplar konusunda bilgi isteyin. Ancak ilk etapta bana şudan 2.5 kilo laptop demeyin!

Bilişim teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan bir arkadaşınızdan, veya arkadaşınızın arkadaşından öneri talebinde bulunun. Talepte bulunurken örneğin, bana 2000 TL değerinde GTA 5, Age Of Empires, League of Legend, Counter Strike Global Office oynayabileceğim, Photoshop CS6 , Dreamweaver gibi programları çalıştırabilecek, X Programa uygun, Film izlediğim için kapasitesi yüksek v.s. bir laptop tavsiyesi derseniz karşıdaki kişi ona göre bir seçim yapacaktır.

Marka değeri olan ve adınıza faturalandırılmış bir laptop almanız her zaman sizin için bir avantajdır. Elektronik ürünler biraz şans işidir. Ve gerçekten aldığınız ürün sorunlu çıkma ihtimali her zaman vardır. Marka değeri yüksek olsa bile bir laptop bozuk çıkabilir. Ancak marka değeri yüksek olan laptoplar daha az problemli/sorunlu çıkma ihtimali vardır. Ve sorun çıktığında doğrudan muhattap alabileceğiniz bir teknik servis olması arıza giderme veya iade/değişim konusunda size yardımcı olacaklardır. Bilmediğiniz daha önce adı sanı duyulmamış bir laptop başınızı ağrıtabilir.

Mesela, Asus, Toshiba, Sony, Dell, Samsung, Lenovo, MSI, Apple gibi Laptoplar her zaman müşteri memnuniyet,n, ön planda tutan ve kaliteli bilgisayarlar üreten firmalardır. 3 Kuruş fazla olsun ama sağlam olsun derseniz kesinlikle bu markaları öneriyorum. Bir laptop kullanım ömrü ortalama 5-10 Yıldır. Ancak sıradan bir laptop için bu 1-2 yılı geçmeyecektir.

Yaptığınız araştırma ile bir not kağıdına veya bir yere almak istediğiniz laptop listesini oluşturun. Mesela adet bilgisayar seçeneği ile kıyaslama yapın. Yakınlarınızdan veya forumlardan fikir alın. Bu en doğru olan yöntemdir. Mesela bir foruma Asus K555UQ-DM028DC Notebook / 2.000 TL nasıl? Şeklinde sorular sorun. Tavsiye alın.

Tabi diğer bir gerçek ise dolar! Dolar değeri ne kadar yükselirse laptoplar maalesef o kadar pahalı oluyor. Teknoloji ürünlerinin nerdeyse tamamı dolar ile alınıp satılıyor. Son kullanıcıya geldiğinde TL ile satıldığından bazen değeri çok yüksek olabiliyor. Doların düşük olduğu zamanlarda laptop almak daha mantıklı hale geliyor.

Son olarak unutlmamalıdır ki laptoplar segment segment üretilirler. Siz aha bunun performansı yüksek diye aldığınız laptop multimedya laptop ise (ki genelde böyle satılıyor) oyun oynarken kasma-donma sorunları yaşayabileceksiniz. Laptoplar work (iş), multimedya, oyun, all in one gibi çok seçenekli segmentlerde üretilirler. Alacağınız laptopu mümkün mertebe buna göre seçin. Sonra vay efendim bunda ses çıkıyor, çok ısınıyor, donuyor, oyun oynanmıyor diye veryansın etmeyin. Kimse sizi dinlemeyecektir. Oyun için alacağınız bir laptop istediğiniz performansı vermezse emin olun çöpe atma isteği oluşacaktır.

Eğer sizde ben bir laptop alacağım ve şunu şunu istiyorum, bütçem bu kadar diyorsanız yorum kısmına yazın. Fırsat buldukça size yanıt vereyim.

Selametle kalın.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort