Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

balık mevsimi

Her balık her mevsimde yenmez! Aslında bu bir atasözü değil. Türkiye’de uygulanan av yasağı nedeni ile istediğiniz balığı her zaman -taze- bir şekilde yiyemezsiniz. Genellikle 15 Nisan ile 1 Eylül tarihleri arasında bir av yasağı söz konusudur. Bu tarihler arasında (olta v.s hariç) belirlenmiş alanlarda avlanmak yasak. İstavrit, hamsi, çipura, levrek,  Sardalye, palamut, lüfer, barbunya, kalkan, mezgit, tekir, mercan, hamsi gibi bir balığın tüketilebilmesi için 15 Nisan sonuna veya 1 Eylül başlangıcına kadar beklemek lazım (Genelde bu tarihler arasında av yasağı oluyor.)

Av yasağı süresince balıkçı tezgâhlarında daha çok kültür balıkçılığı yöntemi ile üretilen çipura, levrek ve alabalığın yanı sıra ithal edilen balıklar (kalkan, uskumru, barbunya, lahoz, orfoz vb) ile bulunabiliyor.

Eğer tezgahlarda av yasağı kategorisinde bulunan balıklar varsa muhtemelen bunlar deepfreeze/dondurulmuş balıklar oluyor. Genellikle av sezonu içinde avlanıp, uygun koşullarda dondurulan bazı balıkları da (istavrit, hamsi v.b) balıkçı tezgâhlarında görülebiliyor.Kısaca taze balıklar değil. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri akarsu, baraj ve göletlerde üreme mevsiminin başlamasından dolayı belirli bir tarih arasında av yasağı verebiliyor. 15 Mart-15 Haziran gibi…

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

Hangi Ayda Hangi Balık Lezzetli?

Balıkların lezzetleri cinslerine göre değişse de hangi balığın hangi ayda yenildiği de lezzet açısından önemli. Balıkların hangi aylarda lezzetli olduğu konusunda şu bilgiler veriliyor: Sularımızdaki balıkların bazı türleri, bütün bir sene boyunca yenebilir. Mevsimine göre lezzetini bir kat daha arttırırlar. Ancak belli aylarda  fazla veya az miktarda avlanırlar.

OCAK
Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Cinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, pazarlarla kolayca bulunur.  Tekir ve kırlangıç bolca avlanır. Barbunya, kılıç, mercan, sinağrit az tutulur.

ŞUBAT
Bu ayda kalkan mevsimi başlar. Mayıs sonuna kadar devam eder. Tekir yine bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, dere pisisi, minakop lezzetle yenir.

MART
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru ciroz olmaya yüz tutmuştur. Tavası ve pilakisi yapılabilir. Gümüş balığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ızgarası olur. Minakop ve tekir her zaman olduğu gibi lezzetlidir.

NİSAN
Kalkan yine başta gelir. En bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Dolayısıyla diğer aylara oranla daha ucuzdur. Bu ayda ve mayısta kılıç, ağustos ve kasım aylarında tutulanlar kadar lezzetli değildir. Gümüş balığı, kefal, mezgit, berlam, minakop, tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür. Levrek kadar lezzetlidir. Uskumru artık çiroz olmuştur. kaya balığı fazlaca avlanır ve ucuzdur.

MAYIS
Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Fazlaca çıktığından pazarlarda her gün bulmak mümkündür. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağını kaybetmiştir. Kefal yine lezzetlidir.

HAZİRAN
Bu ayda balıklar az tutulur. Dip balıkları yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle haziran ayı balıkçılık açısından verimsizdir. tekir, barbunya, gelincik, mercan, sinağrit, levrek ve eşkina bulunur. Fakat pahalıdır.

TEMMUZ
Sardalyanın mevsimi başlamıştır. Ekim ortasına kadar lezzetini devam ettirir. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya yine lezzetlidir. Kefal bu ayda lezzetsizdir ve üretimi azdır.

AĞUSTOS
Çingene palamutu mevsimini açar. Boyu uskumru kadar veya biraz daha iridir. Levreğe bile tercih edilir. Sardalyanın ise en lezzetli zamanıdır. Yine bu ayda kılıcın tadına doyum olmaz. Kolyozun tavası, pilakisi yapılır. İzmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez.

EYLÜL
Sardalye ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir. Her türlü pişirilmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem pahalıdır. Kolyoz, istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

EKİM
Geçici balıkların, yazın Karadeniz’de beslenip, Marmara’ya göçe başladıkları aydır. Bu nedenle bol miktarda tutulur. Uskumru turfanda olarak kendisini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır. İstavritte yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, sinağrit, mercan, sardalya, eşkina, minakop, torik, izmarit, iztrangiloz ve aterina gibi balıkları nispeten ucuz olarak temin etmek mümkündür.

KASIM
Uskumrunun en iyi zamanıdır. Kasım ayında bol bulunan ve lezzetli olan balıklar bu ayda da lezzetlidir. Torik akışı başlamıştır. Lakerdası yapılır. Pisinin en nefis olduğu aydır.

ARALIK
Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü yemeği yapılır. Hamsi de lezzetlidir. Tekir bol bulunur.

Av Yasağı Dönemde Balık Alırken Şu Hususlara Dikkat Edilmeli

 • Özellikle tezgâhta taze olarak hamsi, uskumru bulunuyorsa alınmamalıdır. Çünkü bu balıklar donmuş ürünler olup, çözündürülerek taze balık gibi satılabilmektedir.
 • Donmuş ürün muhakkak suretle tüketim aşamasında çözündürülmelidir.
 • Çipura ve levrek balığı satın alırken deniz çipurası veya deniz levreği diye daha fazla ücret ödenmemelidir. Bu balıklarının irilerinin ayrılarak tezgâhlarda doğal deniz balığı adı altında satılması ihtimaline dikkat edilmesi gerekmektedir Çünkü doğal yolla elde edilen çipura ve levrek balığı yok denecek kadar az olup, çok seçkin restoran ve oteller tarafından tüketilmektedir.
 • 15 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında Kalkan balığı avcılığı yasak olup, ancak yukarıda ifade ettiğimiz gibi depoda uygun koşullarda muhafaza edilen ve ithalat yolu ile elde edilen kalkan balıkları tezgâhlarda görülebilir. Bu durumda bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince verilmiş ithalat veya stok belgesi ibrazı istenebilir.
 • Balık satın alırken avlanabilir minimum av boylarına ve avlanma zamanına dikkat edilmeli, yasak boyda ve avlanması yasak olan türler satın alınmamalıdır.
 • Su ürünleri türleri, üreme dönemleri, boy ve tür yasakları, hangi mevsimde hangi balıkların tüketileceği, su ürünleri ile hazırlanan yemekler ile balıklar hakkında detaylı bilgilere İ.B.B Su Ürünleri Müdürlüğünün Web Sayfasından (http://suurunleri.ibb.gov.tr) ulaşıla bilinir. Kaynak

Kaynak:

 • Mutfak Kültürü Dergisi
 • http://www.yemekmutfak.com/beslenme-diyet/1/25/hangi-ayda-hangi-balik-yenir
 • http://www.milanorestaurant.com.tr/hangi-balik/
 • http://www.tarimtv.gov.tr/HD4112_hangi-balik-hangi-ayda-yenmeli-.html
 • http://www.anahaberim.com/haber/872/2015-2016-balik-sezonu-ne-zaman-acilacak.html

Yazar Hakkında