Bilişim Teknolojileri

Hangi Modemi Almalıyım? En İyi Modem Hangisidir?


Bir modem satın almak istediğinizde -modeme verdiğiniz ücret ne olursa olsun- uzun süre kullanılabilecek, çekim gücü yüksek ve kaliteli bir cihaz olmasını istersiniz. Ancak şu unutulmamalıdır ki elektronik ürünler birazda şans işi! Bazen aldığımız bir elektronik ürün kaliteli bir marka olmasına rağmen sorunlu çıktıysa bir daha kapısından geçmek istemeyiz.

“Aynı hatayı iki kez yapamazsınız. İkinci kez yaptığınız hata değil, tercihtir.” Steven Denn

Modemlerin hepsi standart olarak aynı işlevi görürler. Modem bilgisayarınızın telefon hatlarını kullanarak iletişim kurmasını sağlar. Standart telefon hatlarında sadece ses transferi yapılabilir. Bu durumda verileri sese ve sesi de veriye dönüştürmek gerekir. Bu dönüştürme işleminin çok yüksek bir hızla yapılması gerekir. Fakat telefon hatlarının kalitesi çok yüksek hıza izin vermemektedir. Bu nedenle her şey modemlerin kendi özelliklerine bağlıdır. Kısaca modemin görevi, bilgisayardan aldığı digital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar digital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir.

Modemlerin kalitesini belirleyen en önemli şey kuşkusuz teknik özellikleri. Bir modem aldığınızda dikkat etmeniz gereken bu teknik özellikler aynı zamanda sizin modemden beklediğiniz verim,  kullanılabilirlik, kullanım süresi ve sorunsuz bir erişim gibi temel ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

Diğer bir olay ise modemler günümüzde kablolu ve kablosuz modemler olmak üzere iki şekilde satılmaktadır. Özellikle telefon, tablet, laptop gibi kablosuz teknolojilerin yaygınlaşması ile nerdeyse kablolu modemlere ihtiyaç duyulmamaktadır. Ama siz benim kablosuz modeme ihtiyacım yok desenizde kablosuz modemi almanızı tavsiye ediyorum. Bunun nedeni kablolu modem ile kablosuz modemin çok fazla fiyat farkının olmaması ve dilediğinizde kablosuz modemdeki kablosuz özelliğini kapatmanız. Haliyle kablosuz modemde kablolu özelliğide bulunduğundan hem kablolu hemde kablosuz özelliği bir arada kullanabiliyorsunuz.

Marka: Bir modem için elbetteki marka değerinin yüksek olması elbette çok önemli. Elektronik ürünler bozulma eğilimi gösterdiğinden veya fabrika çıkışında sorunlu olarak piyasaya çıkabildiklerinden bu sorunlara karşı markalaşmış, teknik servisi olan ve iade-değişim gibi isteklerinize cevap verebilecek bir marka almanız her zaman için lehinize (iyiliğinize) bir durum. Adı sanı bell olmayan bir modem arıza çıkardığında teknik servis ağı yoksa haftalarca kargolarda modemim nerde? diye veryansın etmenize neden olacaktır. Modemler için en bilinen güvenilir markalar başta Airties, TP-Link ve Zyxel olmak üzere Asus, Aztech, Cisco, Draytek, Netis, Linksys gibi markalar.

Port Sayısı: Modemlerin arkasında genellikle 1 veya daha fazla port bulunmaktadır. Evde kullandığınız kablolu bilgisayar sayısına göre port sayısı almanız en doğrusu olacaktır. Örneğin evde 6 adet masaüstü bilgisayar varsa 4 portlu bir modem almanız durumunda extradan switch almanız gerecektir. Ama her durumda en az 4 portlu bir modem almanız yararınızadır.

Anten Sayısı: Anten sayısının modemin gücü ile pek bir ilgisi yok diyebilirim. Etkisi var ancak çok az. Bunun temel nedeni hali hazırda modemlerde (kablosuz) zaten yerleşik halde anten bulunmakta. Bazı markalar bu durumu abartarak 5-6 adet anten sayılı modem üretme yoluna gitmişler. Bunun temel amacı elbette müşteri çekmek. Çünkü insanlar anten sayısını gördüklerinde daha iyi çektiğini düşünürler. Bunu eski telefonlardaki antenler gibi düşünebilirsiniz. Antenli bir cep telefonu ile antensiz bir cep telefonu arasında hiçbir fark yoktur.

Bağlantı Hızı: Bağlantı hızı Mbps yani Magabit’dir. Megabit için kullanılan semboller Mbps,Mbit,Mb şeklindedir. Mbps saniyede aktarılan veri sayısıdır. Ne kadar çoksa daha fazla veri transferi anlaşılır. Örneğin 150 Mbps olan bir modem 1200 Mbps’lik modeme göre daha az veri taşır. Ancak pratikte yani uygulamada bu durum bilinenin aksine oldukça farklı sonuçlar üretir. Aldığınız modemin bağlantı hızı ne olursa olsun size hizmet veren firmanın -TTNET, Superonline, Smile ADSL, Metronet vs.- hattınıza tanımlamış olduğu/satın almış olduğunuz internet paketinin hızı ne olursa o hızda bir erişim alacaksınız. Mesela benim kullandığım modem 100 Mbps hızında diyelim. Ancak bana hizmet veren TTNET 16 Mbps hızında bir internet hızı olanağı vermektedir. Haliyle benim bilgisayarın erişeceği hız 16 Mbps olacaktır. Bunun üzerine kesinlikle çıkmayacaktır. Yani bu Mbps hızının yüksekliği sadece izin verilen aralıkta çalışacaktır. Bu tarz modemler genellikle lokal ağlar içinde yüksek veri taşımak için kullanılır. Örneğin bir kameradan veri transferi gibi. Bu nedenle bağlantı hızı yani modemin üstündeki Mbps daha hızlı bir internet veya daha uzağa internet anlamına gelmemektedir. Eğer daha uzağa kablosuz internet vermek istiyorsanız modemin teknik detaylarına bakmanız gerekiyor. Mesela Kablosuz Aktarım Gücü, Kablosuz İletişim Hızları, Kablosuz Frekansları, Kablosuz Band Aralığı, Kablosuz Standartlar gibi özellikler ne kadar uzağa kablosuz erişim vereceği hakkında bilgi verir.

Bir kablosuz modem evin betonarme yapısı ve konumuna göre çekiş gücüni belirleyecektir. Unutulmamalıdır ki bir evde tüm odalarda çeken bir kablosuz modem başka bir evde aynı performansı göstermeyebilir. Evin bulunduğu noktadaki elektromanyetik durum, binanın beton yapısı, modemin konumlandığı yerin diğer odalarla veya evin iç kısmı ile olan bağlantısı modemin çekiş gücünü belirler.

Basit bir modem bile açık alanda herhangi bir engel yoksa 200-300 metreye kadar sinyal verebilir. Bu hemen hemen tüm modemler için belirlenen aralıktadır. Bu nedenle aldığınız modemin konumladığınız alanı iyi seçmenizde fayda var.

Fiyat söz konusu olduğunda ise modemler olabildiğince değişken fiyat aralığına sahipler. Ancak “ucuz etin yahnisi” olmaz.  Kaliteli ürün her zaman değeri yüksektir. Eğer söz konusu bir marka ise değeri biraz daha yüksek olacaktır. Bir modem aldığınızda aylarca değil ömürlük şeklinde kullanmak içindir. Şu ana kadar modemler için ölçülmüş bir kullanım aralığı yok. Ancak bir modemi uzun yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken modemi standart oda sıcaklığının bulunduğu bir yerde, üstü kapanmayacak bir şekilde ve sıvı-nem teması olmayan bir yerde muhafaza etmektir.

Şimdi sizlere hem iş hemde bireysel kullanım için bir kaç modem tavsiyesinde bulunacağım. Önerdiğim modemler hem bilişim otoriteleri tarafından kabul görmüş hemde son kullanıcının olumlu yorumlarını alan modemler. Bir modem için 35 TL’den başlar 3.000 TL’lere kadar çıkabilir. Ancak hem bireysel hemde bir işyeri için kullanım söz konusu olduğunda 100 TL’den 750 TL’ye kadar modem mevcut. Tabi yinede karar sizin.

1- Asus DSL-N17U ADSL Modem >>> Yaklaşık 298 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

2- TP-Link TD-W9970 ADSL Modem >>> Yaklaşık 164 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Firewall, Anten Sayısı: 2

3- Airties Air-5760 ADSL Modem >>> Yaklaşık 359 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 1600 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Dual Band

4- Asus DSL-AC68U ADSL Modem >>> Yaklaşık 789 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 1900 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Firewall, Sökülebilir Anten, Anten Sayısı: 3, Dual Band

5- AirTies Air 5453 ADSL2 Modem >>> Yaklaşık 125 TL | Tıkla

Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

6- Zyxel P1302-T10D ADSL Modem >>> Yaklaşık 106 TL | Tıkla

Kablosuz, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

7- TP-Link TD-W8960N ADSL Modem >>> Yaklaşık 92 TL | Tıkla

Kablosuz, Bağlantı Çeşidi: ADSL, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort