Hangi Motosiklet Hangi Ülkenin Malıdır?Bu yazımızda “Hangi Motosiklet Hangi Ülkenin Malıdır?” Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Motosiklet, iki ya da üç tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır.

İlk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında ABD Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır. 1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt gerçekleştirmiştir.

Başarılı ilk iki tekerlekli motorlu taşıt tasarımını Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner gerçekleştirmiştir. Werner kardeşler aracın motorunu, kadronun altına iki teker arasına yerleştirdiler. O tarihten sonra motosiklet tasarımlarında motor hep aynı yerde kalmıştır.

Üretilen motosikletlerde tip ayrımından çok kullanıcıların tercihleri öne çıkmaktadır. Örneğin hem gezi hem de spor motosikletlerinin özelliklerini tek motosiklette barındırma çabası sonucu üretilen gezi-spor motosikletleri çok fazla motor sever tarafından tercih edilmektedir. Tabii ki bu motosiklette gezi motosikletinin sürüş rahatlığı olmamasının yanında bir spor motosikletteki hız da beklenmemelidir. Sonuç olarak gezi motosikletinden daha iyi performansa sahip olup spor motosikletinden daha iyi sürüş rahatlığı sunan bir motosiklettir.

Burada bilmeniz gereken nokta Türkiye menşeii motosikletlerin %99 parçası Çin‘den gelip ülkemizde montajı yapılmaktadır.

Hangi Motosiklet Hangi Ülkenin Malıdır?

Aprilia – İtalya
Asya Motor – Türkiye
Bajaj – Hint
Benelli – İtalya
Bisan – Türkiye
BMW – Alman
CF Moto- Çin
Ducati – İtalya
Gilera – İtalya
Harley Davidson – Amerikan
Hazey Türk – Türkiye
Honda – Japonyaya
Hyosung – Kore
Kanuni – Türkiye
Kawasaki – Japonya
Keeway – Macar, Çin
KTM – Avusturya
Kuba Motor – Türkiye
Kymco – Kore
Lifan – Türkiye
Mondial – Türkiye
Motoran – Türkiye
Peugeot – Fransız
Piaggio – İtalya
Ramzey – Türkiye
Regal Raptor – Çin
RKS Motor – Macar, Çin
Salcano – Türkiye
Suzuki – Japonya
Sym – Tayvan
Teknik Yavuz – Türkiye
Tgb – Tayvan
TTcustom choppers – Türkiye
TVS Motor – Hint
Ural – Rusya
Vespa – İtalya
Yamaha – Japonya
Yuki – Türkiye


Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mezunu.

Yorum Bırak:

E-posta adresiniz burada yayımlanmayacak.

Site Footer