Hayatı Mutluluğunla Mühürle

Her zaman istediğin gibi gitmiyor hayat. Bazen isteklerin ağır basar ve hayatına sen yön verirsin. Kimi zamansa ne istediğini bilemezsiniz ve hayatın sana verdiği yönde ilerlersin. Mutsuzluk o noktada başlar işte!

Peki bize kendimizi mutsuz hissettiren hayatın bize vermiş olduğu mudur, yoksa asıl isteğimizin ne olduğunu bilmeyişimizden kaynaklanan karamsarlığımız mıdır? Bilinmez… Daha doğrusu sorgulanmaz. Çünkü bilinç altımız mutsuzluğu çabuk benimser. Savaşmaya meyilli değildir.

Maalesef ki çok az kısmımız savaşacak güce sahibiz. Daha doğrusu sonuçlar ne olursa olsun, devreye optimist düşüncelerimizi sokar ve asıl sonucu mutluluğa kavuştururuz.

Zamanla görürüz ki, evren bizim duygularımızla otomatik olarak yörüngesini seçer. Mutsuzluğu tercih etmişsek, evren hep ters yörüngede döner. Rastladığımız çoğu insan kötü, olumsuz, merhametsiz, saygısız; karşılaştığımız çoğu olay zor; gittiğimiz çoğu yer berbat olur. Ancak mutluluğu tercih etmişsek, rastladığımız çoğu insan iyi, olumlu, merhametli, saygılı; karşılaştığımız çoğu olay basit, gittiğimiz çoğu yer mükemmel olur.

Değişen bir şey yoktur. Evren, biz neyi görmek, neyi duymak, nerede, nasıl olmak istiyorsak o şekilde cevaplar sunar bizlere.

Organize ilerler her şey ve her daim bir rotasyon vardır. Olumsuzluk, mutsuzluğa; mutsuzluk, karamsarlığa; karamsarlık, başarısızlığa; başarısızlık, umutsuzluğa ve umutsuzluk tekrar olumsuzluğa döner. Tabi ki bu rotasyonun olumlu döngüsü de mümkün.

İşte kısacık ve boş dediğimiz, tekrarının olmayacağı ama nakaratlarla yaşadığımız hayatlarımızı umutsuzlukla sürdürüp biçare sonlandırmak da, mutlulukla yoğurup nirvanaya ulaştırmak da bizlerin elimizde.

Ne diyeyim, hayat mutlulukla ritim tutmak isteyen kalplerinize mühür vurmadan; siz ona kendi imzalarınızı atın. Mutlu günler…


Yazar Hakkında