HD Uydu Alıcısı Tavsiyesi

Herkese merhaba, bu gün sizlere piyasada bulunan uydu alıcıları konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Elbetteki şu hemen söyleyelim çoğu zaman ödeyeceğiniz para miktarı alacağınız ürünün kalitesi ile eşdeğer. Ama biz burada en makul düzeyde alınabilecek kaliteli bir uydu alıcısı konusunda tavsiye vermeye çalışacağız.

Şu varki elektronik eşyalar -her zaman dediğim gibi- biraz şans meselesi. Yani çok kaliteli yada tavsiye üzerine alacağınız bir cihazdan memnun kalmama ihtimaliniz her zaman var. Şimdi piyasada bulunan, en çok satılan ve tavsiye edilen markaları sıralayalım.

1- Goldmaster
2- Next
3- Hometech
4- Yumatu
5- Premier

Piyasada en çok satılan ve tercih edilen markalardan bazıları bunlar. Eğer uydu alıcısı almaya karar verdiyseniz D-Smart, Digiturk Uyumlu, Kart Girişli, Kart Girişsiz, Kayıt Yapabilme, HD Desteği, Linux Tabanlı gibi özellikleri öncelikle belirlemelisiniz. Bunları belirledikten sonra karar vermeniz uydu alıcısını seçerken size kolaylık sağlayacak.

HD uydu alıcısı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cihaz alırken kesinlikle FULL HD veya HD olması, cihaz çıkışlarının sizin kullandığınız TV ile uyumlu olması (HDMI, Scart v.s) olması oldukça önemlidir. Ama burda şu var aldığınız cihazın HD özelliği olması TV nizin HD göstereceği anlamına gelmez. İki cihazında yani uydu alıcısı ve TV’nin de HD özelliğinin olması gerekiyor. Eski tip bir tv kullanıyorsanız alacağınız standart bir uydu alıcısı rahatlıkla işinizi görecektir. Ama eğer yeni nesil sayılan LCD, LED gibi TV’ler kullanıyorsanız muhakkak FULL HD/HD özelliğinin olmasına dikkat edin.

Uydu alıcısının Türkiye standartlarına uygun olması ve Türkçe olmasına dikkat edin. Türkiyede ki kanallar genelde Türksat 3A uydusu kullanılmaktadır bu nedenle alacağınız uydu alıcısının TÜRKSAT 3A uydusuna uygun olması gerekir. Dışardan alacağınız rastgele bir uydu alıcısı çalışmayabilir.

İkincisi İPTV, İnternet, Wifi desteği olması sizin için kanal konusunda büyük avantaj sağlayacaktır :)) Zaten uydu alıcısı almadan önce balıklama dalıp hemen cihaz almayın. Kesinlikle ama kesinlike sadece bu cihazları satan bir bayiye uğramayı unutmayın!…

Bazı uydu alıcıları kayıt yapabiliyor. Bunlarla işiniz yoksa almanızın bir anlamı yok.

Şimdi toparlayalım:

1- Türkçe menüsü olacak ve Türksat 3A’ya uyumlu olacak.

2- HDMI Kablosu olacak (HD Yayın için şart, ve HDMI kablo girişi TV’nizde olmalı)

3- Isınma sorunu olmayacak veya çok az olacak.

4- Kanal geçişleri hızlı olacak. Malum uydu alıcılarında kanal geçişleri biraz gecikmeli olmakta.

5- Teknik servis konusunda Marka bilinen bir marka veya dükkandan alınacak. Ürünün arkasında duran yerlerden alışveriş yapın.

6-  Linux tabanlı olması çok fonksiyonel bir cihaz olduğu anlamına gelir. Detaya inmeyeceğim ama linux tabanlı tercih etmenizde fayda var.

7- Kart girişli almanız Kablo-TV, Smart TV, Dijitürk Kullanmanız açısından siz avantaj sağlayacaktır. Extra cihaz parası ödemenize gerek kalmaz.

Uydu Alıcısı Tavsiyesi: 

1- Next Minix HD Cool Fiyatı Yaklaşık: 120 TL
2- Next Minix HD Amigo Fiyatı Yaklaşık: 150 TL
3- Next Machina 3D Yaklaşık: 500 TL
4- Next YE 18500 HD Plus Fiyatı Yaklaşık: 250 TL
5- Next Pandora Fiyatı Yaklaşık: 450 TL
6- SUNNY AT-16100 MİNİ Fiyatı Yaklaşık: 90 TL
7- GOLDMASTER MİCRO HD-22 Fiyatı Yaklaşık: 130 TL
8- SUNNY AT 14950 FULL HD MİNİ Fiyatı Yaklaşık: 110 TL

ÖNEMLİ NOT: LNB ve ÇANAK ANTEN fiyatını hariç tutmayı unutmayın.

Altın uçlu SCART veya altın uçlu HDMI saçmalıklarına inanmayın. Bu tamamen pazarlama işleri ile alakalı. Yok hızlıymış felan filan. ALTIN UÇLU HDMI veya SCART mı olur? Alacağınız marka değeri yüksek bir HDMI veya SCART kablosu işinizi görecektir.


Yazar Hakkında