HDD ile SSD Arasındaki Farklar

Bu yazımızda kısaca Harddisk (HDD) ile Solid State Drive (SSD) arasındaki farklar konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Herhangi bir bilgisayar satın almak istediğinizde HDD ile SSD diskler arasından ikilimde kalırsınız. İnsanların aklına daha çok kapasite mi? Yoksa hız mı? sorusu geliyor. 2015 Yılı itibariyle oldukça hızlı bir şekilde adından söz ettirmeye başlayan ve popülerleşen HDD’lerin yerini almaya başlayan SSD diskler konusunda daha çok şey genellikle HDD’lere göre daha hızlı oluşları.

HDD ile SSD’lerin Çalışma Mantığı Olarak Farkları

Harddisklerde (HDD) çalışma mantığını kısaca özetlersek veriler HDD içindeki yuvarlak bir diskin belirli alanına yazılır. Ve bilgisayar bu veriye erişmek/okumak istediğinde diskin dönmesini bekler ve her seferinde belirli bir paket bilgiyi almak durumunda kalır. Bu durumda zaman kaybı söz konusu olacaktır.
Ancak Solid Stade Drive (SSD’de) ise bu durum oldukça farklıdır. Bilgisayar diskte bulunan herhangi bir veriye erişmek için diskin dönmesine gereksinim duymaz. Direkt bilginin kaynağına, bulunduğu hücreye/alana giderek veriyi okur. Bu nedenle işlem oldukça hızlı gerçekleştirilir. Mantık olarak RAM’ler aynı yapıya sahiptirler.

Harddisk (HDD) ve Solid State Drive (SSD) Arasındaki Farklar

Sağdaki: HDD, Soldaki: SSD

Sağdaki: HDD, Soldaki: SSD

Harddisk (HDD) : HDD’lerin iç yapılarında döner bir tabakaya sahip olmasından dolayı ses çıkarma eğilimi gösterirler, hatta bazen bu ses rahatsız edici boyutlara çıkabilir. Veri yazma ve kopyalama hızı SSD Disklere oranla düşük oluşu (max. 150mb/sn) , herhangi bir mekanik etkiye meruz kalması sonucu bozulabilmesi, darbeye karşı dayanıksız oluşu , uzun kullanımlar sonrası fazla ısınması , fiyatlarının ucuz olması belirgin özellikleridir.

Solid State Drive (SSD) : SSD Diskler iç yapılarında bellek hücreleri denilen alanlar barındırır. Aslında tam olarak bir RAM sayılmasada RAM Mantığı ile aynıdır. SSD’ler HDD’ye göre daha yüksek hızda veri kopyalama ve yazma hızına sahiptirler. (max. 450-500mb/sn). Mekanik etkiye veya darveye karşı dayanıklı olması, sessiz çalışması tercih sebeplerindendendir. Ancak kapasite arttıkça SSD Disklerde fiyat artmaktadır. Çok düşük boyutta bile oldukça pahalı aygıtlardır.
SSD Harddisk satın alırken özellikle okuma/yazma hızlarına dikkat edilmediği sürece pek bir şey ifade edilmeyeceğini hatırlatmak isterim. Çünkü piyasada nerdeyse HDD hızına yakın SSD Diskler satılmaktadır.

Ayrıca BURADAKİ linktede HDD ve SSD arasındaki hızlar kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş. Yine aynı siteden aldığımız tabloya göre windows açılış süresinde %50’ye yakın bir artısının olduğunu görüyoruz. Windows 10’da nasıl tepki vereceğini siz tahmin edin :)) Diğer grafik uygulamaları veya programlar içinde süre konusunda avantajlı olduğu görüyoruz. Burda dikkat edeceğiniz şey RAM’in veya İşlemcinin Performansı ile ilgili olmadığı sadece disk okuma hızı ile ilgili olduğunu tekrar belirtmekte fayda var.

HDD_vs_SDD

SSD Kullanım Tavsiyesi

SSD Disklerde kapasite arttığında fiyat artışıda oldukça yüksek olmaktadır. Ayrıca SSD Diskler HDD Harddisklere görede oldukça pahalı aygıtlardır. Bu nedenle tercih ederken 256 SSD + 1 TB HDD veya 128 SSD + 750 GB HDD almanız. İşletim Sisteminizi SSD’ye kurmanız büyük avantaj sağlayacaktır.


Yazar Hakkında