Hotspot Nedir? Ne İşe Yarar?

Hotspotlar halka açık yerlerde kablosuz internet ya da ağ hizmetlerinin sağlandığı yerel alanlardır. Şehir genelinde kurulan verici antenlerle Wi-Fi bölgeler (Hotspot) oluşturulur. Wi-Fi bölgelerinde bulunan antenler kapsama alanlarında bulunan bilgisayarlarla bağlantı kurarak veri alışverişi yapar. Kafelere, alışveriş merkezlerine, tren istasyonlarına, restoranlara, süpermarketlere, kampüslere, hastanelere ve bunun gibi birçok alana Wi-Fi teknolojisi uygulanabilir. Bu ortamlarda dizüstü bilgisayar, PDA’lar veya wi-fi desteği olan cep telefonları ile internete bağlantı sağlanabilir.

Kimler Hotspot Yapabilirler? Kurumsal Yönetim Servis Sağlayıcılar (Yerleşim siteleri, iş merkezleri gibi çoklu abonesi olan yerlerde haberleşme, interaktif TV ya da Internet hizmetleri sağlayan Bilgi-İletişim teknoloji firmaları) Kurumsal müşterilerine rakiplerinden farklı servisler sunabilmek isteyen kuruluşlar Katma değerli Geniş Bant internet erişimi sağlamak isteyen teşebbüsler.

Laptop, PDA ya da WiFi telefon gibi WiFi uyumlu herhangi bir cihazla evimizin dışuında zaman geçirdiğimiz alanlarda kolaylıkla geniş bant internet erişimine olanak veren hotspot bölgeleri kamuya açık ücretsiz ya da ticari olabilirler. Tamamen korumasız kamuya açık alanlarda güvenlik sonunları olabildiğinden daha çok internet erişimi sınırlandırılmış ya da ücretli, kullanıcı takipli olarak kullanılır.


Yazar Hakkında