İlk Takvim Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulunmuştur?

Takvim, zamanın yüzyıl, yıl, ay, hafta ve gün gibi parçalara bölünüp düzenli bir sırayla gösterildiği çizelgedir. Takvim, sosyal, ticari, dini ya da idari amaçla gün organize bir sistemdir. Takvim organizasyonu, zamanı dilimlere bölerek gün,hafta, ay ve yıl gibi isimlendirerek yapılır.

Takvimde süreler, güneş ve ay döngüsü gibi bazı astronomik olayların çevrimi ile eşitlendiği gibi hasat zamanı, suların yükselmesi ve çekilmesi gibi doğal olaylar üzerinden de belirlenebilir. Birçok uygarlık ve toplum kendi özel ihtiyaçlarına uygun modelli takvimler geliştirmiştir. Dünyada en çok Miladi ve Hicri takvimler kullanılır. Miladi takvim, İsa’nın doğumunu (0) başlangıç olarak alır. Ayrıca Güneş’e göre hazırlanmıştır. Hicri takvim ise Hz.Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçünü başlangıç olarak alır (622) ve Ay’a göre hazırlanmıştır.

Tarihçe

İlk Babil takvimleri kameri Ay’ı, yani birbirini izleyen iki dolunay arasındaki 29,5 günlük dönemi temel alan bir sistemdi. Bu döngüye göre 365,24199 gün olarak gözlemlenen ortalama güneş yılından daha kısa, 354 günlük bir Ay yılı (kameri yıl) ortaya çıktı.

MÖ 4241: Tarihlenebilen ilk yıl. Bu, Mısırlıların takvimi yapmalarıyla mümkün oldu. Güneş yılına dayalı takvimi ilk geliştirenler, eski çağ Mısırlılar’ı idi. Mısır’da yaşam Nil taşkınlarının etrafında dönüyordu. Gece göğünün en parlak yıldızı olan Sirius, her yıl Nil’in taştığı zamanlarda, gün doğumundan hemen önce parlamaktaydı. Mısırlılar takvimlerini bu olayla ilgili yapılandırdılar.

Mayalar da zaman kaydı tutmakla ilgileniyorlardı ama takvimlerini yıllık bir dönemle ilişkilendirmemişlerdi. Onlar hem geçmişe hem de geleceğe yönelik bir takvim sistemi kurmuşlardı. İlk takvimin Mısırlılar tarafından bulunduğu da söylenmektedir.

Modern takvimlerin temeli ise 8. yüzyılda atıldı. Bu takvimler M.Ö. 46 yılında Jül Sezar tarafından kullanıma sokulanJülyen Takvimi’ne dönüştü. Jülyen takvimi, son şekline M.S. 8 civarında, imparator Agustus döneminde kavuştu.

Şu an bizimde kullandığımız ve dünyada evrensel takvim olarak kullanılan miladi takviminin temelleri ise, M.Ö. 46 yılında Sezar’ın emri ile güneşin hareketlerine göre oluşturulan Jülien takvimiyle atılmıştır. Jülien takviminin başlangıcı Sezar’ın Cleopatra ile buluşmasıyla başlamıştır. 1582 yılına kadar kullanılan bu takvimdeki her 128 yılda 1 günün artması hatası nedeniyle 15 Kasım 1582’de Papa XIII. Gregory’in emriyle hazırlanan Gregoryen takvimine geçilmiş ve Hz. İsa’nın doğuşunu başlangıç yılı olarak kabul edilmiştir. Miladi takvimde bir yıl 365 gün 6 saattir ve dünyanın güneş etrafında bir turu da 365 gün 6 saattir ve süreye 1 yıl denir.


Yazar Hakkında