İnternet Ne Zaman, Nerede, Nasıl Bulundu?

İnternet, bir çok bilgisayar sistemini birbirine bağlayan, dünyaya yayılmış olan bir iletişim ağıdır. İnsanların, üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bir bilgisayarı, modemi ve telefonu olan herkesin yer alabileceği bu ağın en önemli özelliği, herhangi bir kuruluşa, gruba ya da ülkeye ait olmamasıdır.

1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki “İleri Araştırma Projeleri Ajansı” tarafından ortaya çıkartılmıştır. Türkiye, internet’e Nisan 1993 ’ten beri bağlıdır. Günümüzde, yeni nesil bilgisayarların tümünde, internete dial-up yöntemiyle bağlanmak için gerekli donanım mevcuttur. Bu donanımlar; modem, telefon hattı ve İSS(İnternet Servis Sağlayıcısı)’dir. Ancak bu donanımlar internete bağlanma şekline gore farklılık göstermektedir. Örneğin günümüz teknolojisinde internete sayısal kodlama teknikleriyle bağlanmaktadır. Buna ADSL adı verilir. ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı ), Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir. Bu teknolojiyi günümüzde sağlayan kurum Türk Telekom’dur. Aylık sabit bir ücret ödeyerek hergün 24 saat internete bağlanmanız ADSL ile mümkündür.

ADSL ile yüksek hızda kesintisiz internet erişimi, sabit ücretle sunulmaktadır. Üstelik, kullanıcılar aynı telefon hattı üzerinden aynı anda telefonla konuşma imkanına sahiptirler. Genellikle internet ihtiyaçlarını dial-up bağlantı (maksimum hız 56Kbps) ile sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmeler düşük hız ve yüksek fatura gibi problemlerle karşı karşıyadır. ADSL, yeni bir telefon hattı çekilmeden, mevcut telefon hattı üzerinden hizmet vermekte olup, analog dial-up bağlantıya göre hem hız, hem de teknolojik üstünlüklere sahiptir. Bu yüzden günümüzde işletmeler ADSL bağlantıyı tercih etmektedirler.

Radyo, televizyon ve İnternet’in bulunuşundan 50 milyon kullanıcıya ulaşmak için geçen süre incelendiğinde; radyo için 38 yıl, televizyon için 13 yıl iken, İnternet için sadece beş yıldır. İnternet Türkiye’ye 1994 yılında gelmiştir ve geldikten sonra Türkiye’de kullanımı yaygınlaşmıştır. İnternet günümüzde de yaygın olan yediden 70’e herkesin kullandığı teknoloji ürünü olan ve her gün yenilenen bir bilgi kaynağı teknoloji ürünüdür.


Yazar Hakkında