İnternet Virüslerinden Nasıl Korunulur?

Güvenlik, bilgisayar kullanan ve İnternet veya ağ bağlantısı olan tüm kullanıcılar için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle bilgisayarı koruma altına almak gerekmektedir. Peki neler yapılmalıdır bilgisayardaki güvenliği sağlamak için? Güvenlik duvarı, iki ağ arasındaki IP trafiğini kontrol etmek için kullanılan donanım veya yazılımlardır. Güvenlik duvarı genel olarak çeşitli ağ saldırılarına karşı bilgisayarı korumak, ağ trafiğini ve erişim politikalarını kontrol etmek, herhangi bir şüpheli durum tespit edildiğinde uyarı göndererek durumu kullanıcıya bildirmek için kullanılır.

Kullanılan işletim sistemi güncellemeleri oluşan sistem açıkları kapatmak amacıyla üretici firma tarafından sunulmaktadır. Eğer bu güncellemeler yapılmaz ise sistemde güvenlik açıkları oluşacak, bilgisayarda bulunan bilgilere başka şahıslar tarafından erişimi söz konusu olabilecektir.

Spyware, kullanıcının bilgisi olmadan reklam yapma, kişisel bilgi toplama veya bilgisayarın konfigürasyonunu değiştirmek gibi davranışlarda bulunan programlara verilen isimdir. Bilgisayarda İnternete bağlı olunmasa bile reklam pencereleri açılıyorsa istek dışında İnternet tarayıcının anasayfası değişiyorsa İnternet tarayıcısında yeni bir araç çubuğu fark edildiyse ve kullanıcı bundan kurtulamıyorsa spyware veya bu tarz yazılımlara sahip demektir. İşletim sisteminden denetim masasına girerek “program ekle/kaldır” dan şüpheli görülen programlar kaldırılabilir ya da spyware kaldırma programları kullanarak sistemler spywarea karşı taratılabilir.

Bilgisayar kullanıcılarının elektronik ortamda haberleşmesi için tasarlanmış bu sistemin de her sistemde olabileceği gibi kötü niyetli kullanımı ile amacı dışında sonuçlar doğurması olasıdır. Bunlar, en temel iki kategori olarak istenmeyen e-postalar ve virüslü epostalar olarak sınıflandırılabilir. İstenmeyen e-postalar, tanınmayan kimselerin kendi farklı amaçlarını duyurmak için bu haberleşme olanağını kullanarak bilgi ve istem dışında epostalar yollamasıdır. Virüslü e-postalar ise yollanan iletilerle birlikte virüs yollanması ardından e-postanın okunmak için açılması sırasında bilgisayara bu virüs bulaştırılarak zarar vermek amaçlamaktadır. Kötü niyetli e-posta kullanımından korunmak için geliştirilmiş yazılımlar mevcuttur. Bu yazılımların e-posta sunucularında kullanılması ile azami koruma sağlanmaktadır.

Truva atları, kullanıcının sistemindeki haklarını kullanabilen (program çalıştırma gibi fonksiyonları içeren), sistemi tehlike durumuna atabilen programlardır. Sistemdeki yasal bir kullanıcı tarafından kurulabildiği gibi başka programları ve güvenlik açıklarını kullanarak sisteme girebilen bilgisayar korsanları tarafından da kurulabilir. Truva atlarını çalıştırarak sistemi çalışamaz hâle getirmeyi planlayan kişi başarılı olabilir. Truva atları, İnternet hızını yavaşlatır ve yerleştikleri sistemi kullanarak Webin geri kalanına yayılabilir. Truva atlarından korunmak için elektronik posta üzerinden gelen her dosya çalıştırılmamalı, web sayfalarının içeriklerinin otomatik çalıştırılmaları devre dışı bırakılmalı, firewall ve yaygın truva atlarını tespit edebilen antivirüs programları kullanılmalı ve güncelleştirmeleri düzenli olarak yapılmalı, İnternetten gerçeğini kanıtlamayan bir yazılım çekildiğinde dikkatli olunmalı ve güvenilmeyen kaynaktan asla yazılım yüklenmemelidir.

İnternet teknolojisi günden güne gelişmektedir. Bu gelişim çerçevesinde İnternet kullanıcılarının zarar görmesini sağlayacak yazılımlarda gelişmektedir. Sistemi zararlı yazılımlardan korumak için yukarıda yazılan güvenlik önlemlerinin güncel hâlleri kullanılmalıdır.


Yazar Hakkında