İnternet (Web) Sitesi Nasıl Açılır?

Bir internet sitesi açmayı planlıyorsanız cebinizde 100 TL ile 20.000 TL arasında bir rakamın olması gerekiyor. Şu anda kafanızın içinde internet sitesinin ne olduğu tam bilmiyorum. Makalenin en sonunda fikrinizin oluşacağına eminim!…

İnternet sitesi açmanın ilk adımı internet üzerinden herhangi bir firma ile temasa geçip bir alan adı ve hosting almaktır. Alan adı dediğim şey www.mazotkacakcisi.com olan şeydir. Bunu satın aldığınızda kaç yıllık alırsanız o kadar sürede sizin olur ve sizden başka hiçkimse gelip alamaz. Diyelim ki 2 yıllık aldınız 2. yılın sonunda dilerseniz alan adınızın süresini uzatabilirsiniz. Ancak ücretini ödemezseniz 180 günlük boşa düşer ve bu sürede fiyatını biraz fazlaca alırsınız. 180 günün sonunda bir başkası çıkıp bunu alabilir. Hosting ise internet sitesi üzerindeki verileriniz, datalarınız, resimleriniz, yazılarınızın saklandığı yer oluyor. Satın aldığınız firma bunu kendi server/bilgisayarlarında saklarlar. Olay şu siz hosting aldığınızda firma bilgisayarlarındaki diyelim 5GB’lik bir alanı size verirler. Ve sizin bilgileriniz burada saklanır. Alan adınız ile bu hosting eşleşir ve yayımlanır. Kısaca mantık bu.

İstediğiniz her alan adını alamazsınız ve alan adını firmalar aracı olarak devreye girip alırlar. Ve tabiki boşta olan bir alan adını almak zorundasınız.  Ayrıca siz X firmasından Alan adı Y Firmasından Hosting alabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Alan adı ve hosting satın alacağınız firmalar idealhosting, ihs hosting gibi. Yüzlerce var :)) Ama önemli olan kaliteli hizmet, 7/24 teknik destek, sitenizin hızlı olması, saldırıya maruz kalmaması veya maruz kalması durumunda hemen müdahale, bilgilerinizin kaybolmaması v.s olarak özetlenebilir.

Alan adı ve hostingi aldıktan sonra yapmanız gereken sitenizin Linux mu yoksa Windows tabanlı mı olacağı. Eğer tema veya sitenin altyapısı/yazılımı PHP veya CMS dediğimiz WordPress, Drakul, Joomla gibi bir hazır tema kullanacaksanız o zaman Linux tabanlı bir hosting olacak eğer ASP gibi bir yazılımsa Windows tabanlı bir hosting alacaksanız.

Yani burda her iki durumdada ücretli veya ücretsiz tema dediğimiz bir site tasarımına sahip olmanız gerekiyor. Tabi bunları netten araştırmanız gerekiyor. Hiçbir fikriniz yoksa bilen birinden öyle veya böyle destek almanız gerekiyor. Genellikle firmalar hazır bir şekildw wordpress veya diğer içerik yönetim sistemleri ile veya ücretsiz tamalarla kurulum sağlıyorlar ancak sitenizin görselliğini eğer siz belirleyecekseniz o zaman kendiniz bir ücretsiz veya ücretli tema bulum kurmalısınız.

Sitenizi kurduğunuz anda artık yayında demektir. Ve bu aşamada neye yönelik yaptığınız önemli. Gelen kullanıcı sayısı, veritabanının büyüklüğü, sitenizin hızından, alacağı e-mail sayısına kadar herşey artık para demek 😀 Siteniz büyüdükçe daha çok para harcamanız gerek.

Burdaki dinamik veya statik site kavramı ile ilgili. Yani atıyorum bir avukatsınız, işyerisiniz sitenizde hakkınızda, iletişim ıvır zıvır için çok para vermenize gerek yok. Maximum yıllık 250-500 TL yeterli bir miktar olacaktır. Çünkü çok fazla güncelleme olmayacak ve ilgi istemeyecektir. Bilgileri ayda yıla bir güncelleyeceğiniz için ve gelecek ziyaretçiler sınırlı olduğu için bu miktar yeterlidir. Ancak bir haber, blog v.s sitesi olacaksa o zaman yıllık 1.000 TL’yi bir kere ayırmalısınız…

Ücretsiz internet sayfası açmak istiyorsanız o zaman www.siteadiniz.com gibi bir şey açamazsınız. Blog üzerinden açabilirsiniz. Mynet, Milliyet, Google gibi siteler üzerinden ama burda ise hükmetmeniz biraz düşük ve alan adiniz isminiz.blogspot.com.tr gibi bir şey olacaktır.

İlk aşamalar için ve deneme amaçlı için böyle bir şeye başlayabilirsiniz ancak ilerisi için işinize yaramayacaktır.

Sorusu olan :))

 


Yazar Hakkında