İş İstasyonu Laptop Tavsiyesi

Bu makalemizde iş istasyonu laptop nedir? iş istayonu laptop tavsiyesi üzerine kısa-öz bir şekilde bilgi vermeye çalışacağım. İş istasyonu laptop dediğimiz bilgisayarlar profesyonel kullanıcılar veya iş yerleri işin tasarlanmış maximum performans ve özellikteki dizüstü/laptop bilgisyarlarına verilen isimdir. Diğer adı workstation (sunucu)’dur. Sadece laptop için kullanılan bir terim değildir aynı zamanda masaüstü bilgisayarlar içinde kullanılan bir terimdir.

İş istasyonu laptop kullanım alanları nelerdir? Server, sistem, mühendislik, tasarım, animasyon gibi yoğun grafik ve hesaplama işlemlerinde kullanılmaktadır.

Peki iş istasyonu bilgisayarların özelliği nedir? Genellikle yüksek işlemcili olup 7/24 açık kalabilecek şekilde tasarlanmış, hemen hemen bir çok uygulama veya programı çalıştırabilecek özelliktedir. Arttırılmış işlemci çekirdeği ve yüksek performanslı NVIDIA ve ATI (Quadro) gibi grafik kartlarına sahip eşsiz bilgisayarlardır diyebiliriz.

Neden iş istasyon laptopları? Örneğin iş yerinizde bir server yapısı kuracaksanız bu standart bir bilgisayar olabilir anca yıllarca açık kalması gerektiğinden aşırı sıcak, soğuk, nemli veya tozlu koşullar altında dayanıklılıklarını koruyabildiklerini ispatlamış özellikteki laptoplar/bilgisayarlar kullanılması gerekmektedir. Yani şakaya yada hataya yer vermeyecek bir sistem oluşturmanız gerek.

Peki iş istasyonu laptop seçerken nelere dikkat etmeliyim? Birincisi aşırı sıcak, soğuk, nemli veya tozlu koşullar altında dayanıklılıklarını koruyabildiklerini ispatlamış 8 askeri seviye testinden geçmiş olması lazım. Ayrıca stres testlerine tabi edilmiş olmaları ayrıca bir avantajdır.

Normal Laptoptan Farkı Nedir? Genellikle en büyük farkları hata düzeltme özellikli ECC belleklere sahip olmasıdır. Böyle bilgisayarın çökmesinin önüne geçilir.

SV Sertifikasyonu Özelliği Fotoğrafçılar, CAD/CAM kullanıcıları, dijital içerik oluşturucular ve diğer mesleki kullanıcılar her zaman test edilip güvenilirliği kanıtlanmış uygulamalar test edilip sertifikalandırılmıştır. Bu oldukça önemlidir.

Gelgelelim iş istasyonu laptop tavsiyesine: Genellikle dünyada en çok kullanılan marka Asus, Dell, Lenovo, HP ve Merlion’dur.

Tavsiye İş İstasyonu Laptop:

Lenovo ThinkPad W541

İşlemci: Intel Quad Core İşlemci i7-4710MQ 2,5GHz (FSB 1600MHz, 6M L3 önbellek)
Matrix: 15,6 “Full HD (1920×1080) LED donuk, 16: 1, Kamera HD720p: 9, 500 kontrast
Sürücü: DVD-RW Multi Recorder
Ram: 16384 MB DDR3 (max. 32GB RAM)
Grafik kartı: NVIDIA Quadro K1100M – 2048MB DDR3 VRAM
Sabit disk: 550 MB / s 512GB SSD (Solid State Disk), bir okuma, 500MB / s yazma
Pilin üzerinde çalışın: 11 saat süre ile 9 hücreli
Ağırlık: 2,7

Lenovo ThinkPad W541 (3) Lenovo ThinkPad W541 (2) Lenovo ThinkPad W541 (1)


Yazar Hakkında