Nasıl Yapılır?

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır?


Kısa ve Öz Anlatacağım. Aklınıza takılan olursa lütfen yorum kısmına yazın.

Birincisi -eğer makul bir gerekçeniz varsa- oldukça basit bir dava ve maximum altı ayda sonuçlanacak bir olay. Aklınıza hemen avukat tutmalımıyım ve bana ne kadar patlar sorusu sormak geliyordur. Hemen cevapliyim. Günümüz şartlarında maximum 150 TL ye mal olabilecek bir dava. Avukat tutmanıza hiç gerek yok. Zengin biriyseniz lütfen bu yazının devamını okumayın gidin kendinize avukat tutun :))

Ayrıca Medeni Kanunun Madde 27. Maddesine bir bakalım:

Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir. Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilânolunur. Ad değişmekle kişisel durum değişmez. Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

1-İsminizi neden değiştirmek istediğinizi belirten bir dilekçe yazıp ikametgahınıza en yakın Asliye Mahkemesi’ne gidip başvurunuzu yapıyorsunuz. 40-50 TL gibi bir ücret alınıyor sizden. Size dava günü vs gibi bilgiler veriliyor. Dava tarihi duruma göre 1-2-3 ay sonrasına olabiliyor. Olay bu kadar basit.

2-Örnek dilekçeleri internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Örneği için burayı İsim Değiştirme Dilekçesi tıkla. Vay efenim ben yazamam derseniz ARZUHALCİ’lere ufak bir meblağ karşılığında yazdırabilirsiniz. Her adliye yakınında muhakkak bulunur. Dilekçenizde kesinlikle makul bir nedeniniz olsun ve bulduğunuz bulabileceğiniz bütün şeleri yazın. Hiç çekinmeyin. Mesala ismim kötü anlaşılıyor, Türk Dil Kurumunca anlamı aslında böle şöle, herkes beni böle biliyor, bakın evraklarda böle böle geçiyor, ismim küfür gibi anlaşılıyor, dalga geçiyorlar, küfür ediyorlar, orjinal aslında böyle şöyle gibi v.s v.s hiç çekinmeden yazın çizin. Burda mağdur sizsiniz unutmayın.

3-Geldik mahkeme gününe. Muhakkak bir kaç şahit bulundurun. Bulundurmanızda kesinlikle fayda var. Ne olur ne olmaz. Maximum mahkeme extra bir durum yoksa 10 dk sürer. Mahkeme günü ve saatine kesinlikle zamanında gidin ve kapıdan kontrol edin isminiz var mı yok mu. Hakim size bir kaç soru sorabilir. Zaten dilekçenizi okuyup hemen kararda bağlayabilir.

4-Mahkeme Kararı ile Nüfus Müdürlüğüne ordan da Yerel Bir Gazeteye ilan veriyorsunuz. İstanbulda olanlar Basın İlan Kurumu | Sultanahmet’e gidip başvurularını hemen yapabilir. Basın ilan kurumu BURADA. Burdada yanılmıyorsam 50-100 TL arası bir şey. Sonra ilanın çıktığı gazete ile birlikte adliyeye ordan nufus müdürlüğüne gidin ve yeni kimliğinizi çıkarın. Hemen gitmeyin. İki haftalık temyiz süresini bekleyin sonra gidin. Bu kadar basit

Anlaşılmayan….

3 Yorum

3 Yorum

 1. Ha

  18 Ocak 2017 at 09:49

  Cok tesekkurler

 2. Nazlı

  2 Nisan 2017 at 17:51

  Merhabalar size bi kac sorum olacak yarin dilekce vermeye gidecegim ama aklim corba gibi oldu benim ikametgahim ankara ama kütüğüm izmirde ben simdi dilekcede hangi nüfus mudürlügüne dava acacagim eger bslikesire acacaksam antalya da mahkeme karar verdiginde ta balikesir nufustan mi kimlik gazete isini halledecem yoksa buradan antalyadan mi dilekceyi nöbetçi asliye hukuk mahkemesine diyemi yoksa sadece asliye hukuk mahkemesine diye mi yazacagim ve bir de taniklarin adi soyadi yeterlimi yoksaadres tc telefon belirtmek zorundamiyim basvuruda nufus kaydi ve adli sicil belgeside istiyorlar mi bir yerde tanik yoksa 55 varsa 200 aliyorlar denmis dogru cok soru sordum ama hata yapmak istemediğim icin simdiden tesekurler

 3. Nazlı

  2 Nisan 2017 at 17:53

  Merhabalar size bi kac sorum olacak yarin dilekce vermeye gidecegim ama aklim corba gibi oldu benim ikametgahim ankara ama kütüğüm izmirde ben simdi dilekcede hangi nüfus mudürlügüne dava acacagim eger izmiree acacaksam annkara da mahkeme karar verdiginde ta izmir nufustan mi kimlik gazete isini halledecem yoksa buradan ankaradan mi dilekceyi nöbetçi asliye hukuk mahkemesine diyemi yoksa sadece asliye hukuk mahkemesine diye mi yazacagim ve bir de taniklarin adi soyadi yeterlimi yoksaadres tc telefon belirtmek zorundamiyim basvuruda nufus kaydi ve adli sicil belgeside istiyorlar mi bir yerde tanik yoksa 55 varsa 200 aliyorlar denmis dogru cok soru sordum ama hata yapmak istemediğim icin simdiden tesekurler

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort