Kablosuz Dış Ortam Köprüsü Tavsiyesi

Özellikle bir çok kişi Dış Ortam Köprüsü dediğimiz Acces Pointler kullanacaksa bu konuda detaylı bir araştırma yapmaları gerektiğini söyleyebilirim. Daha önce Airties WOB-201 Kablosuz Dış Ortam Köprüsü kullanmıştım. Fakat 2 adet almamıza rağmen kısa süre içerisinde (7 ay) arızalanmış, teknik serviste tamirinin ardından yine sürekli arıza çıkarmış en sonunda tedavülden çıkarmak zorunda kalmıştık. Zaten daha sonra Airties bunu üretmekten vazgeçmişti. Sorunlu olduğundan sanırım.

Tabi “Dış Ortam Köprüsü” denildiğinde yanlış algılanan bir durum daha var. Sanki dış ortamda ve uzak mesafeler için kullanmak zorunluymuş gibi. Halbuki böyle bir şey yok. Bir çok kaliteli basit cihazlar oldukça uzun mesafede etkili çekim kuvvetine sahipler. Yaptığım bir denemede Airties AP-302 bile 120 metre mesafede kullanılabilir düzeyde laptopla bağlanmıştı. Artık gerisini siz düşünün. Yani çok kısa mesafeler için eğer korunaklı bir alan varsa Kablosuz Dış Ortam Köprüsü almanıza gerek yok. Burda mesafe 1 kilometreyi aşmadığı sürece.

Airties AP-302

Airties AP-302

Dış ortam köprüsünün temel görevi çok uzak mesafeler ve çevre şartlarının olumsuz olduğu durumlarda kullanmak. Ama bunun anlamı tamamen baz istasyonu gibi yağmur, çamur, fırtına altında kullanmak değildir. Bulunulan yerde çok şiddetli bir hava sorunu varsa uzun süre kullanabileceğinizi pek düşünmüyorum. Tam olarak neyden etkileniyor bilemiyorum. Yıldırım düşmesi, sıcaklık farkının yüksek olması veya sürekli yağmurlu ve fırtınalı havaya maruz kalması olabilir. Ancak deneyimlerimde 2 yıldan fazla dayanabilen Kablosuz Dış Ortam Köprüsüne rastlamamamdan dolayı yazıyorum.

TP-Link TL-WA7210N 150Mbps Access Point tamamen açık alanda hiç bir şekilde koruma olmadan bir direğe bağlı -200 metre mesafeye- olarak 1.5 yıl kullanabildim. Şu anda arızalı durumda. Muhtemelen tamir görecek.

TP-Link TL-WA7210N 150Mbps Access Point

Her ne kadar durum böyle olsada bu konuda en başarılı Dış Ortam Köprüsü üreten firma TP-LİNK olduğunu söyleyebilirim. Kullandıkları ürünleri doğru yerde doğru bir şekilde ve uygun topraklamayı yaptığınız taktirde uzun süreli verim alabilirsiniz. Ayrıca hız konusunda kafanıza bir şey takılmasın. Mesela TP-Link TL-WA7210N 150Mbps Access Point hız konusunda çok çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda kesintisiz ve sorunsuz bir 1.5 yıl çalıştı diyebilirim.

Neyse konumuza dönelim. Dış Ortam Köprüsü tavsiyesi olarak önereceğim TP-LINK CPE510 5GHz 300Mbps 13dBi Dış Mekan CPE Access Point son zamanların en popüler Acces Pointi diyebilirim. Bir çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen bir ürün. 13dBi 2×2 çift polarizasyonlu yönlü MIMO anteni mevcut, IEEE 802.11n*, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b kablosuzu stantardı var ve 300 Mbps hızı ile kesinlikle sorun yaratmayacak bir ürün ayrıca  5GHz ve 13dBi olduğunuda belirtmemde fayda var. Resmi sitesinde  “15km üzerindeki mesafelerde kablosuz ağ üzerinden veri iletimi için ideal olduğunu saha testleri ile kanıtlamıştır” deniliyor. Ya bu çok büyük diyorsanız o zaman alternatiflerine bakabilirsiniz. TIKLA

Eğer 1-2 km için tercihiniz varsa o zaman “150Mbps 5GHz Kablosuz Dış Mekan Access Point TL-WA7510N” buna bakabilirsiniz. Fiyatı 200 TL Civarında TIKLA Bunun dışında kısa mesafelerde kullanacaksanız normal basit Acces Point bile işinizi görecektir. Çok fazla teferruata girmenize gerek yok. Ancak kurumsal bir firma veya şirketseniz o zaman Kablosuz Dış Ortam Köprüsü düşünebilirsiniz. Genellikle noktadan noktaya şeklinde kullanım tercih sebebidir. Ancak yinede her türlü kullanabilirsiniz.

Fiyat olarak genellikle bu ürünler arasında 100 TL oynuyor. Almışken kaliteli bir şey almanız uzun süreli kullanım ve verimlilik açısından uygun olabileceğini düşünüyorum. Not: Kurulum v.s oldukça basit. Hatta normal Acces Point gibi. Bir IP ve Şifre verip kullanıma başlayabilirsiniz. Elektrik sorunu ise neredeyse yok gibi. Tabi alınca farkedeceksiniz. Yani bulunduğu noktaya elektrik taşımanıza gerek yok. Sadece Kablosuz Dış Ortam Köprüsünde topraklama yapmanız gerekiyor.

Etiket: outdoor wireless access point, dış ortam köprüsü, wifi, kablosuz, acces point, öneri, tavsiye, hangisini almalıyım, en iyi marka.


Yazar Hakkında