Kahvede Morfin Etkisi Yapan Ağrı Kesici Bulundu

Kahve denince akan sular durur. Çoğu zaman güzel bir molanın başrolüdür. Hayatımıza ne zaman nasıl girdi pek bilinmez ama bu konuda bir sürü rivayet var .Bunlardan birisi 8. yüzyıla dayanan bir hikaye…Habeşistan Kaffa’da yaşayan Khaldi adındaki bir çobanın bir çalıya ait kırmızı meyveleri yemesinin ardından hayvanlarının daha hareketli oldukları dikkatini çekmiş ve kendisi de bu meyveyi denemiştir. Verdiği hissi ve keyfi sevince diğerlerine de haber vermiş ve kahve bugünlere kadar gelmiş. Belki de o zamandan bu zamana kahve bizim için vazgeçilmez oldu.

Kahve konusunda sürekli araştırma yapan bilim insanları, kahvenin moleküler yapısını incelediklerinde yapısında varolan bir protein sayesinde ağrı kesici etkiye sahip olduğunu kanıtladılar. Brezilya’ da bulunan Embrapa Genetik ve Biyoloji Bölümü bu bilgi ışığında pek çok araştırma yapmış. Aslında pek şaşırtıcı bir sonuç değil.. Zaten kahve içtiğimiz zaman daha sakin düşünüp daha dinç hissettiğimiz gün gibi ortada. Yapılan çalışmalarda bunu destekler nitelikte sonuçlar vermiş. Kahve aslında bir çeşit morfin etkisi yaratarak analjezik ve sakinleştirici  etkisi yapıyor. Böylece kahveden sonraki o rahatlık ve dinçlik hissi oluşmuş oluyor.

Peki bilim ve teknoloji kahvenin bu etkisini sadece insanlar üzerinde mi kullanacak? Tabiki hayır. Kahvedeki bu genle pek çok alanda özellikle mezbahada kesilmeyi bekleyen hayvanlar üzerindeki stresin azaltılmasında veya kahvenin kalitesinin artırılması gibi konularda kullanılabilir.


Yazar Hakkında