Kaju Nedir? Faydaları Nelerdir?Kaju sakız ağacıgiller ailesinden olan tropikal bir iklim bitkisidir.Bu bitki Brezilya’da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. En fazla yetiştirildiği yerler Ekvator ve çevresidir. Kaju olarak bildiğimiz çerez aslında Kaju’nun meyvesinin sapıdır.

Yaklaşık olarak 16 yy’da Portekizlilerin Breazilya’yı istila etmesi Kaju’nun ilk keşfedildiği yıllardır. Portekizliler daha sonraları Kaju bitkisini Afrika kıtasına taşıyarak burda yetiştirmişlerdir. Kaju bitkisinin yetişmesi için gerekli olan nem ve yağışlı iklim Afrika ve Güney Amerika kıtasında bulunduğundan bu kıtalarda yaygın olarka yetiştirilmektedir.

Ayrıca Hindistan’ın bazı bölgelerinde de uygun iklim koşulları nedeniyle yetiştirilmektedir. Dünyanın en büyük kaju üretimi Hindistan’da bulunmakta olan Kerala Kaju Birliğidir. Brezilya ise kaju üretimi ve ihracatında dünya ikincisi, Afrika kıtası ise bu sıralamada üçüncü sırada yer alır.Kaju meyvesi oldukça hızlı bir şekilde çürümeye başladığından ekonomik değeri düşük bir bitkidir. Kaju fıstığının diğer fıstık çesitlerinden daha pahalı olma nedenlerinden biri her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju elmasından ancak bir adet kaju fıstığı üretilebilmesidir. Toplanan kaju elmalarından çekirdekleri ayrılarak üzerlerindeki kabuk çıkartılıp kavrularak yenilir. Brezilya’nın Parnamirim kentinde bulunan Kaju Ağacı dünyanın en büyük kaju ağacı ünvanına sahiptir.

Kajunun Faydaları Nelerdir

Kalp sağlığını koruduğunu, yüksek tansiyona iyi geldiğini, saç sağlığına oldukça iyi geldiği, kemik gelişiminde önemli rol oynadığı, safra taşı oluşumunu azalttığı ve kilo vermeyi kolaylaştırdığı bilim adamları tarafından belirtilmektedir.

Antioksadan özelliğinden dolayı vucuda oldukça faydalıdır. Ayrıca magnezyum, selenyum başta olmak üzere kaliteli mineraller içerir. Kaju fıstığı sindirim sistemi için faydalı olan asitler bulunduru. vucuttaki asit seviyesini sağlıklı düzeyde tutar.

10 Adet Ham Kaju Fıstığı İçindeki Kalori Miktarı

Kalori 155 Sodyum 2 mg
Toplam yağ 12 g Potasyum 93 mg
Doymuş 1 g Toplam Karbonhidrat 9 gr
Çoklu doymamış 1 g Diyet lifi 1 g
Tekli doymamış 3 g Şekerler 1 g
Trans 0 gr Protein 3 g
Kolesterol 0 mg
A vitamini 0% Kalsiyum % 1
C vitamini 0% Demir % 5


Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mezunu.

Yorum Bırak:

E-posta adresiniz burada yayımlanmayacak.

Site Footer