Kapalı Devre TV Yayın Sistemi Nedir?

Kapalı devre televizyon (İngilizce: Closed-Circuit Television veya CCTV) kameraların görüntü sinyallerini belirli bir konuma ilettikleri sistemdir. TV’den en önemli farkı sinyalin herkese açık bir biçimde taşınmamasıdır. Kısaca CCTV çalışmakta olduğu banka, şirket, hava alanı gibi tesislerin kullanımına mahsus bir televizyon sistemidir. Belirli bir alanın görüntüsünün belirli monitörlere verildiği görüntüleme sistemi olarak da düşünülebilir. CCTV’nin önceleri deneysel kullanım alanları bulunsa da günümüzde genellikle güvenlik amacıyla kurulur.

Kapalı-Devre-Yayın-Sistemi-1

Bir CCTV sistemi CCTV kameralar, lensler, dijital kayıt cihazı ve monitörlerden oluşur. CCTV sisteminin en büyük özelliği görüntülerin zamana doğru orantılı olarak kaydedilmesidir. Anlık olarak kayıt özelliği kullanılmaksızın görüntü iletimide yapılabilir.

İzleyici kitlesinin çok daha belirgin olduğu okullar, şirketler, apartmanlar, siteler gibi toplu yaşam alanlarında, iletişim için kullanılabilecek araçlardan biri de, mevcut kablo alt yapısının kullanılarak yapılan TV yayıncılığıdır. Kısaca, kapalı devre yayın denen bu sistemle, yöneticiler mesajlarını gerekli yerlere çok daha etkili ulaştırabilirler.

Kapalı-Devre-Yayın-Sistemi

Televizyon, video, müzik ve kamera görüntülerinin dağıtımının yapıldığı kapalı devre dağıtım sistemlerine günümüzde daha sık rastlamaktayız. Dağıtımı yapılan görüntünün kaynağı ister uydudan alınan yayının video ve ses sinyali olsun veya video teyp cihazından alınan sinyaller olsun ya da herhangi bir radyo yayını olsun, dağıtım sistem ve şebekesi yetersiz olduğu takdirde
kullanıcılara kaliteli bir yayın ulaştırılamaz.

Uydu anteniyle veya bir bilgisayar çıkışından elde edilen yayınlar resim ve ses sinyalleri olarak ayrıldıktan sonra istenen banda ait kanallara modüle edilerek yerleştirilirler. Şebekeye tele  vizyon programlarının ilave edilmesi gerektiği takdirde bu programlar yayınlandıkları kanallarda veya kanal çevirici birim kullanılarak değişik bir kanaldan uydu program larıyla beraber yayınlanabilirler.

Kapalı devre dağıtım sistemleri günümüzde geniş kullanım alanları bulmaktadır. Bu kullanım itibarıyla da alt yapı yetersizliğinden ötürü istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Sistem projelendirme veya seçimi aşamasında alınacak tedbirler ve doğru kararlar sonucunda Herki safhalarda oluşabilecek istenmeyen sonuçlar engellenmiş olacaktır.

Basit Bir Anlatımla Kapalı Devre TV Yayın Sistemi Nasıl Yapılır?

Bir Ekrandan Kapalı Devre Kamera ve TV Yayını:

Bir bilgisayardan çıkan görüntüyü Kapalı Devre TV Sistemi ile yayın yapmak: Burada görüntüyü nasıl ileteceğimiz önemli. DVI, HDMI yada VGA. Mesafe uzun olduğunda minimum 50 mt en kısa yol bir görüntüyü RF Modülatör ile dönüştürüp iletmek. RF Modülatör Radio Frekansı Modülatörüdür CCTV Sistemlerinde ise gelen görüntüyü DVR’dan veya CCTV Kameradan RF çevirirler. Zaten biz tek kanaldan/görüntüde yapacağımız için işimiz oldukça kolay hemde daha az maliyetli. RF Modülatör oldukça ucuz, burda ki fiyatı arttıran kablo ve işçilik. Yine görüntü kalitesini arttırmak istediğinizde cihaza bağlı olarak maliyet artar. Bir RF Modulatör 100 TL ile 1000 TL arasında değişebiliyor. Burda önemli husus mesafe ve elde etmek istediğiniz görüntü kalitesi.  Çeşitli tipte bir çok sayıda RF Modulator var.

rf-modulator-2 rf-modulator rf-modulator scart-to-rf-modulator

Kablo olarak en uygunu RG’ler. Bizim işimizi görecek iki çeşit var kaliteli kalitesiz gibi. Cat6-Cat7 farkı gibi.

RG6-U6 Koaksiyel Kablolar ve RG11-U6 Koaksiyel kablolar. RG6-U6 Koaksiyel Kablolar 350 metreye kadar mesafelerde görüntü sinyallerinin taşınmasında kullanılırlar. RG11-U6 Koaksiyel kablolar ise 700 metreye kadar kamera sisteminden görüntü sinyali alabilmemiz için yeterli olan kablolardır.

RG11-U6 RG6-U6

Önemli Not: Koaksiyel kablolarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi her üzerinde RG6-U6 ve RG11-U6 yazan kabloların Sin sinyal taşıyan iletkenin hemde Sinyalin parazitlerden korunması için gereken blendajlarının Bakırdan olmasıdır. Bu kabloları alırken marka ve yapılarına çok dikkat etmek gerek. Ucuz etin yahnisi olmaz :))

Burdaki en önemli şey elimizdeki panellerde RF girişi olması. 

Kaynak:
1-http://www.emo.org.tr/ekler/5cf76466b972647_ek.pdf?dergi=263
2-http://www.avkom.com/kapali-devre-yayin-sistemi.shtm
3-http://arceon.com.tr/tr/V01/altsayfa.asp?secim=faaliyetler
4-http://tr.wikipedia.org/wiki/Kapal%C4%B1_devre_televizyon


Yazar Hakkında